طرز تهیه کته کباب گیلانی

شهرت کته کباب گیلانی این غذای محلی خوشمزه به سراسر ایران از جمله مازندران هم رسیده است .

به گزارش رکنا ، در تمامی رستوران های معروف گیلان و مازندران کته کباب سرو می شود . حال ما امروز قصد داریم طرز تهیه کته کباب گیلانی را به شما بگوییم . امیدواریم این غذای خوشمزه را درست کرده و نوش جان کنید .

مواد لازم برای تهیه کته کباب :

گوشت فیله گوساله : 1 کیلو گرم

پیاز : 1 عدد

آب پیاز : 1/2 پیمانه

ماست : 1 قاشق غذاخوری

روغن زیتون بدون بی بو :1 قاشق سوپ خوری

نمک و فلفل : به مقدار لازم

مراحل تهیه کته کباب :

1- اول از همه پیازی را که داریم خرد کرده و با فیله گوساله مخلوط می کنیم . یک قاشق روغن زیتون بدون بو به آن اضافه کرده و با یک قاشق ماست هم می زنیم .

2- در مرحله 1/2 پیمانه آب پیاز به مواد اضافه کرده و و به مدت 24 ساعت می گذاریم گوشت داخل یخچال استراحت کند .

3- سپس گوشت ها را به سیخ کشیده و روی حرارت منقل کباب می کنیم .

برای تهیه کته کباب ابتدا باید برنج کته را آماده کنیم. مثل چلو پخته می شود منتهی برنج را قدری نرمتر بعمل می آورند و مثل دمی بار می کنند.

طرز دم کردن کته ساده :

به ازای هر یک کیلو برنج دو کیلو آب و کمی نمک نرم ، بار کرده زیرش را آتش می کنیم ، همینکه آب جوش امد با احتیاط کفگیر را داخل آن هم زده اگر مغز برنج نپخته بود ، کمی دیگر آب در آن می ریزیم برای کته آب بیشتری نیاز است تا برنج قدری نرمتر بعمل آید. پس از تمام شدن آب اطراف برنج را بشکل مخروط بالا میآوریم بعد بنسبت هر یک کیلو گرم برنج دو تا سه قاشق سوپخوری روغن ( در حدود ۷۵ گرم ) روی برنج می ریزیم و در ظرف را می گذاریم و حرارت زیر ظرف را کمی کم می نمائیم تا در دیگ کمی عرق بکند ، در صورت داشتن فر بعد از محکم کردن در دیگ ظرف را کف فر قرار می دهیم و حرارت را ۳۵۰ درجه می کنیم و بعد از نیم ساعت حرارت را ۵۰ درجه کم می کنیم نیم ساعت دیگر می گذاریم برنج دم بکشد .

برای دم کشیدن در صورتی که به ته دیگ احتیاج نباشد ( مثل چلو کباب ) یکساعت وقت کافی است و در صورتیکه بخواهیم پلو ته دیگ ببندد یکساعت و نیم وقت لازم است. برای اینکه ته دیگ پلو به آسانی کنده شود باید دیگ را نیم ساعت قبل از کشیدن پلو از فر خارج نمود (بدون بر داشتن در آن ) تا دیگ کمی سرد شده و ته دیگ به آسانی جدا شود.

در صورتی که پلو را روی آتش دم کرده باشیم حرارت زیر آن باید ملایم باشد و روی در دیگ را باید مقداری آتش بریزیم شاید بعضی ها موقع دم کردن پلو در آنرا دم کنی بگذارند ولی چلوئی که در فر دم کنیم و یا روی آنرا آتش بریزیم خیلی بهتر و قد کشیده تر می شود ممکن است نصف لیوان ماست و کی زعفران سائیده حل شده در آبجوش را با ۷۰ گرم روغن و نصف لیوان آب جوش و دو عدد زرده تخم مرغ مخلوط کنیم و ته دیگ بریزیم در اینصورت ته دیگ پلو بهتر می شود. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟