گرچه تعریف دقیقی از رژیم خام خواری وجود ندارد اما به طور کلی به غذایی خام گفته می شود که بیشتر از 46 درجه سانتی گراد حرارت ندیده باشد و همچنین منجمد نشده باشد . بر همین اساس رژیم غذایی خام خواری، رژیمی است مغذی برای بدن که فواید زیادی دارد. این رژیم عمدتا شامل مواد غذایی، سبزیجات و میوه های طبیعی و اروگانیک می شود و همچنین انواع دانه ها و جوانه ها را نیز در خود جای می دهد. در این رژیم مواد غذایی خشک شده و تهیه شده در دمای کمتر از 107 درجه فارنهایت نیز مجاز است، چون به این روش هنوز خواص خود را از دست نداده اند.

در واقع طرفداران این رژیم عقیده دارند که :‌

غذاهای خام حاوی آنزیم هایی هستند که هضم غذا را در بدن تنظیم می کنند.

حرارت دادن یا منجمد کردن مواد غذایی، باعث نابودی این آنزیم ها می شود.

مصرف غذا بدون این آنزیم ها در دراز مدت باعث مسمومیت ، زیاده روی در مصرف غذا و در نهایت اضافه وزن می شود.

غذاهای خام نسبت به غذاهای پخته، مواد مغذی بیشتری دارند.

از نظر طرفداران رژیم غذایی خام خواری، بهترین مواد خوراکی برای پیروی از این رژیم شامل گروه های مواد غذایی زیر می شود:

نشاسته : کدو تنبل، سیب زمینی و چغندر

چربی ها : آجیل، نارگیل، دانه‌ها و آووکادو

اسید ها : گوجه فرنگی، فلفل و میوه های ترش مزه

شیرینی جات و قندی ها : میوه های خشک و میوه های با قند طبیعی

پیروان رژیم غذایی خام خواری همچنین قوانین ساده ای برای ترکیب مواد خوراکی در رژیم خود دارند که آن ها را به کسانی که قصد پیروی از این رژیم دارند، توصیه می کنند. این افراد می گویند:‌

سعی کنید چربی ها و قندی ها را با هم ترکیب کنید.

ترجیحا چند نوع چربی را با یکدیگر مصرف نکنید.

اسیدها و میوه های شیرین را با یکدیگر مصرف نکنید.

اسید ها را با مواد نشاسته ای ترکیب نکنید.

رژیم غذایی خام خواری، به دلیل این که درصد بسیار کمی از قند و چربی ترانس اشباع شده دارد و همچنین حاوی مقادیر زیادی سدیم، پتاسیم، منیزیم، اسید فولیک، فیبر، ویتامین A و آنتی اکسیدان است، برای سلامتی توصیه می شود.

اکنون با برخی از فواید رژیم خام خواری آشنا می شویم:

افزایش انرژی

پاک کننده و روشن کننده پوست

کاهش قابل توجه وزن

خطرات و مضرات رژیم خام خواری:

از انتقاداتی که به این رژیم وارد می شود، مصرف مواد غذایی خام است. به عنوان مثال مصرف مواد لبنی، مثل شیر ممکن است ناقل بیماری باشد و باید حتما شیر را پاستوریزه مصرف کرد. برخی افراد نیز در رژیم خام خواری خود از تخم مرغ خام استفاده می کنند که از سوی پزشکان و متخصصان توصیه نمی شود و باید تخم مرغ را برای جلوگیری از ابتلا به بیماری سالمونلا حتما پخته مصرف کرد.

یکی دیگر از مهم ترین عوارضی که متخصصان برای رژیم خام خواری مطرح می کنند، احتمال کمبود مواد مغذی است که عمدتا در پی کمبود ویتامین B12، آهن و اسید های چرب امگا3 به وجود می آید.

مطالعه ای نشان می دهد افرادی که از رژیم غذایی خام خواری پیروی می کنند، سطوح بالاتری از هموسیستئین دارند و میزان کلسترول HDL در آن ها به دلیل کمبود ویتامین B12،‌پایین است. با این حال افراد مبتلا به هیپوگلیسمی ( قند خون پایین) و دیابت باید نسبت به رژیم خام خواری محتاط تر عمل کنند. چون گرچه این رژیم به خوبی آنتی اکسیدان و فیبر برای بدن آن ها فراهم می کند،‌ اما مقدار آب زیاد دریافتی آن ها از این نوع رژیم، شرایط را برای شان سخت تر خواهد کرد و سلامتی شان را با مشکل روبه رو خواهد کرد.

به همین دلیل، افراد، به خصوص کسانی که از دیابت، کم وزنی و اختلالات تغذیه ای رنج می برند، باید پیش از آغاز رژیم خام خواری حتما با پزشک متخصص مشورت کنند.

در نهایت این موضوع را در نظر داشته باشید که رژیم غذایی خام خواری، تنها برای کاهش وزن و بهره مندی از فوایدش کافی نیست و باید در کنار آن سبک زندگی خود را نیز تغییر دهید و فعالیت بدنی را نیز به برنامه زندگی خود اضافه کنید.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟