در این مطلب طرز تهیه هات چاکلت خانگی با شکلات تلخ را به شما آموزش خواهیم داد.

مواد لازم

۲ فنجان سَر پُر شیر؛

۲ قاشق غذاخوری شکر؛

۱۱۲ گرم شکلات تکه‌ای تلخ و شیرین (کمتر از ۱ فنجان)؛

وانیل به میزان دلخواه؛

خامۀ زده‌شده (اختیاری)؛

مارشمالو (اختیاری).

می‌توانید برای تهیه هات چاکلت از پودر شکلات یا حتی شکلات تکه‌ای استفاده کنید. اما زمانی‌که از پودر شکلات استفاده می‌کنید هات چاکلت به‌اندازه‌ٔ کافی نرم نمی‌شود. همچنین پودر شکلات به‌اندازه‌ی کافی غلیظ نیست و نمی‌تواند به‌اندازه‌ی شکلات تکه‌ای، هات چاکلت را خوشمزه کند. علاوه‌بر اینها، شکلات محتوی کره هم هست و می‌تواند به هات چاکلت شما طعم کره‌ای ببخشد. به همین دلیل بهتر است همیشه از شکلات تکه‌ای برای تهیه هات چاکلت استفاده کنید.

نکتهٔ بعدی نحوهٔ اضافه کردن شکلات تکه‌ای به شیر است. در بعضی از دستورالعمل‌ها عنوان شده است که مستقیما شکلات را در شیر داغ بریزید و آنقدر هم بزنید تا شکلات ذوب شود. بااین‌حال شکلات تکه‌ای به‌راحتی در شیر داغ ذوب نمی‌شود و درنهایت هات چاکلت نرم و یکدستی نخواهید داشت.

بهتر است شکلات را با دست‌ تکه‌تکه کنید (استفاده از غذاساز یا مخلوط‌کن نتیجهٔ دلخواه را به شما نمی‌دهد). خرد کردن شکلات با دست، خیلی هم کار سختی نیست!

طرز تهیه

۱. شیر را در قابلمه‌ای بریزید و روی حرارت ملایم گاز قرار دهید ( به میزان دلخواه، می‌توانید مقداری شکر به آن اضافه کنید).

شیر را به نقطهٔ جوش آن (حدود ۸۲ درجهٔ سانتی‌گراد) برسانید. اگر دماسنج ندارید مشکلی نیست، از روی ظاهر شیر هم می‌توانید متوجه شوید که شیر چه زمانی به نقطهٔ جوش رسیده است. زمانی که حباب‌هایی در قسمت نزدیک دیوارهٔ قابلمه ایجاد شد، یعنی به دمای جوش نزدیک شده‌اید ولی شیر هنوز نجوشیده است.

مواظب باشید که شیر نجوشد، زیرا درنهایت نتیجهٔ کار شما خوب درنمی‌آید (هات چاکلت دلمه‌دلمه می‌شود).

۲. زمانی که شیر درحال گرم شدن است، شکلات تکه‌ای را به‌مدت ۳۰ ثانیه درون مایکروویو قرار بدهید. شکلات را خارج کنید و هم بزنید. سپس برای ۳۰ ثانیهٔ دیگر درون مایکروویو قرار دهید و هم بزنید. این کار را با فواصل مختلف تکرار کنید تا شکلات کاملا ذوب شود.

۳. زمانی که شیر به نقطهٔ جوش رسید (۸۲ درجهٔ سانتی‌گراد و حباب‌هایی در گوشهٔ قابلمه ایجاد شد)، گاز را خاموش کنید و شکلات ذوب‌شده را به شیر اضافه کنید و مخلوط کنید.

حالا اگر خواستید می‌توانید وانیل را اضافه کنید. با خامهٔ هم‌زده و مارشمالو آن را تزئین کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

مراقب شیر باشید تا فقط به دمای ۸۲ درجهٔ سانتی‌گراد برسد و نجوشد.

اگر از شکلات شیرین یا شیرشکلات استفاده می‌کنید، می‌توانید مقدار شکر را کم کنید یا آن را حذف کنید. در صورت لزوم می‌توانید در انتها هات چاکلت را کمی شیرین کنید.

ارزش غذایی

کالری: ۴۶۹ کیلوکالری؛

کربوهیدرات: ۶۱ گرم؛

پروتئین: ۱۰ گرم؛

چربی: ۲۵ گرم؛

اسید چرب اشباع: ۱۵ گرم؛

کلسترول: ۲۴ میلی‌گرم؛

سدیم: ۱۱ میلی‌گرم؛

فیبر: ۳ گرم؛

قند: ۵۶ گرم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟