چاودار یکی از غلات پرطرفدار در جهان است. چاودار بسیار شبیه جو و گندم است و به همان شیوه مورد استفاده قرار می گیرد. چاودار یکی از قدیمی ترین دانه های کشت شده و یکی از 5 دانه برتری است که در سراسر جهان مصرف می شود. نان چاودار یا نان روگن یک نوع نان معمولی است.

خمیر آن را از چاودار شکسته یا چاودار آسیاب شده تهیه می کند. این نان برای مصرف روزانه پخت می شود، اما به دلیل ساختار سبک تر نان های گندمی، این نان ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند هرچند که نان چاودار دارای مقادیر زیادی از فیبر و آهن می باشد.

نان چاودار یا نان روگن را به طور کلی می توان به دو نوع تقسیم کرد:

نان چاودار فریزی که از چاودار خرد شده تهیه می شود، بدون مخمر بوده و مزه شیرین می دهد.

نان چاودار برابانتین که از چاودار آسیاب شده تهیه می شود. در آن از مخمر استفاده می شود و کمی مزه ترش می دهد.

فواید نان چاودار

نان چاودار یا نان روگن دارای مزایای زیادی است که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم.

بدن شما را متعادل نگه می دارد.

چاودار دارای شاخص گلیسمی بسیار پایین تر از آرد سفید معمولی است. این بدان معنی است که با مصرف آن قند خون شما افزایش پیدا نخواهد کرد.

غنی از فیبر

نان چاودار و بویژه چاودار تیره معمولا فیبر بیشتری نسبت به سایر نان ها دارد، که برای افرادی که از یبوست رنج می برند مفید است. فیبر در رژیم غذایی با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان روده و دیابت Diabetes همراه است و همچنین به کاهش وزن و هضم خوب غذا هم کمک می کند.

سرشار از مواد مغذی

برندهای مختلف نان چاودار از مواد مختلفی تشکیل شده اند. چاودار دارای چربی اشباع کمی بوده و غنی از ویتامین های B، آهن و منیزیم است که به ساخت گلبول های قرمز و تبدیل غذا به انرژی کمک می کنند.

مصرف کننده های بیشتری دارد

چاودار داری مقادیر بسیار کمتری از گلوتن نسبت به گندم و دیگر غلات است، بنابراین افرادی که نسبت به آن حساسیت دارند هم می توانند از این نان استفاده کنند. با این حال کسانی که عدم تحمل گلوتن دارند و یا این که به بیماری سلیاک مبتلا هستند، بهتر است که از مصرف آن اجتناب کنند.

تفاوت نان چاودار و نان گندمی

نان روگن و نان گندمی فاقد کلسترول می باشند با این حال نان کامل گندم بیشتر به عنوان نانی که دارای مواد مغذی است، انتخاب می شود. گرچه گندم دارای مقادیر بالاتری از پروتئین و بعضی مواد مغذی نسبت به چاودار می باشد، اما نان چاودار می تواند فیبر بیشتری برای بدن شما تامین نماید. فیبر به شما کمک می کند تا مدت طولانی تر سیر بمانید و تمایل تان به میان وعده ها کمتر شود.

ویتامین B-کمپلکس برای هضم بهینه غذا ضروری است و کمک می کند که پروتئین، چربی و کربوهیدرات بدن را به انرژی تبدیل کند. نان گندم و نان چاودار هر دو می توانند یک چهارم تیامین مورد نیاز روزانه شما را تامین کنند. است که روزانه نیاز دارید.

دو تکه نان چاودار یک چهارم فولات و یک پنجم ریبوفلاوین مورد نیاز روزانه شما را تامین می کند، در حالی که نان گندم حدود 14 درصد از ارزش روزانه شما را برای هر یک از این مواد مغذی در بردارد. نان گندم در نیاسین غنی تر است و می تواند یک چهارم نیاز روزانه شما را فراهم کند، در حالی که نان چاودار 17 درصد آن را می تواند فراهم نماید.

نان گندم دارای 5/0 گرم چربی اشباع شده است، کمی بالاتر از نان چاودار که 4/0 گرم است. نان گندم حاوی تقریبا یک گرم چربی غیر اشباع است، که تقریبا دو برابر نان چاودار است، اما نان چاودار در چربی های مونو اشباع با مقدار 84/0 گرم در مقایسه با 37/0 گرم در نان گندم، غنی تر است.

نان چاودار و لاغری

نان چاودار یا نان روگن به شما احساس سیری می دهد، میل شما به خوردن را کمتر کرده و احساس گرسنگی که معمولا به شما دست می داد را کاهش می دهد و این موضوع برای زمانی که شما برنامه کاهش وزن دارید بسیار مناسب است.

نان چاودار علاوه بر این که باعث طولانی تر شدن حالت سیری می شود، می تواند باعث جلوگیری از افزایش وزن هم بشود. در مطالعه ای نشان داده شد، کسانی که از چاودار به جای گندم استفاده می کنند، چربی بیشتری از دست داده و کلسترول کمتری دارند.

افزایش قند خون باعث افزایش ترشح هورمون انسولین می شود و در نتیجه می تواند موجب افزایش میل به گرسنگی گردد. چاودار می تواند این افزایش قند خون را در حالت متعادل نگه دارد، به خصوص زمانی که به جای غلات تصفیه شده مورد استفاده قرار گیرد.

اخبار اختصاصی سایت رکنا را از دست ندهید:

این زن موطلایی را می شناسید ؟/او مقابل بانک ها کمین می کند+عکس چهره باز

حمله وحشتناک مارها به گچساران! /53 مار صید شدند! + عکس

راز اجساد 2 زن بدون لباس درون چمدان + تصاویر

تجاوز پدر به دختر 14 ساله اش جلوی دوربین!

میهمانی شبانه دو جوان در لواسان رنگ خون گرفت/ قتل به خاطر 500 هزارتومان !+عکس

این کارگر نانوایی همکارانش را بی هوش کرد تا نیت پلیدش را عملی کند +عکس

آخرین خبر از اولین اعدامی مفسد اقتصادی معروف!

عملیات سپاه برای دستگیری 5 عضو فاسد شورای شهر بابل + جزئیات رسوایی با یک زن

فوری / داعش مسئولیت حمله به کنسولگری ایران را پذیرفت + عکس

اعدام مادر مقابل چشمان فرزندش+عکس

اقدام شوم تازه داماد با دستور برادرعروس! + عکس و گفتگو

راز جسد تکه تکه شده دخترانه در کیسه زباله+عکس

 

آیا این خبر مفید بود؟