مربای آلبالو + فیلم تهیه
حجم ویدیو: 3.80M | مدت زمان ویدیو: 00:00:31

به گزارش رکنا ،مهم‌ترین مرحله برای تهیه هر مربایی تناسب بین شکر و میوه است معمولا وقتی تصمیم می‌گیریم که مربا درست کنیم اولین سوالی که در ذهنمان شکل می‌گیرد این است چقدر شکر لازم داریم؟

در حال حاضر تقریبا با همه میوه‌های فصل مربا تهیه می‌شود، اما مربای آلبالو از قدیم تهیه می‌شده و هنوز هم بین انواع و اقسام مربا‌ها یکی از پر طرفدار‌ترین‌ها است. طرز تهیه مربا خیلی سخت نیست، اما یک سری نکات ریز و فوت و فن‌هایی دارد که اگر آن‌ها را رعایت نکنید در نهایت نتیجه مطلوبی نمی‌گیرید.

ما در این مطلب می‌خواهیم طرز تهیه مربای آلبالو را با همه نکات و فوت و فن‌های آن برای شما توضیح دهیم پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با طرز تهیه این مربای خوشمزه آشنا شوید.

مواد اولیه لازم برای تهیه مربای آلبالو

آلبالو ۱ کیلو گرم

شکر ۱ تا ۱/۵ کیلو گرم

جوهر لیمو ۱ قاشق چایخوری

آب در حال جوش ۱ قاشق سوپخوری

طرز تهیه مربای آلبالو

۱- مهم‌ترین مرحله برای تهیه هر مربایی تناسب بین شکر و میوه است معمولا وقتی تصمیم می‌گیریم که مربا درست کنیم اولین سوالی که در ذهنمان شکل می‌گیرد این است چقدر شکر لازم داریم؟ در قسمت مواد اولیه گفتیم که برای ۱ کیلو آلبالو بین ۱ تا ۱/۵ کیلو شکر لازم داریم که این میزان بستگی به نوع آلبالو دارد اگر آلبالو‌هایی که استفاده می‌کنید خیلی ترش هستند باید به ازای هر ۱ کیلو آلبالو ۱/۵ کیلو شکر بریزید، اما اگر آلبالو‌ها ترش و شیرین هستند به ازای هر ۱ کیلو آلبالو ۱ کیلو شکر لازم است. آلبالو‌هایی که ترش هستند رنگ آلبالویی روشن دارند، ولی آلبالو‌هایی که شیرین‌تر است رنگ تیره تری دارند و تقریبا زرشکی هستند.

۲- برای درست کردن مربای آلبالو باید آلبالو‌ها را تمیز کنید، برگ و دم آن را بگیرید و بشویید و بعد هسته وسط آن را به صورتی که آلبالو‌ها له نشوند در بیارید. برای خارج کردن هسته آلبالو‌ها می‌توانید از هسته گیر استفاده کنید، اما اگر خواستید هسته‌ها را با دست خارج کنید آلبالو را بین دو انگشت شست و اشاره کمی ورز داده تا آلبالو شل شود بعد با کمی فشار، هسته را از قسمتی که آلبالو سوراخ است خارج کنید به نحوی که آلبالو شکل اولیه خود را حفظ کند.

۳- بعد از اینکه هسته‌ها را خارج کردید یک قابلمه لعابی که گنجایش آن حداقل ۲ برابر میزان آلبالو هست را انتخاب کنید (اگر قابلمه لعابی نداشتید از قابلمه استیل استفاده کنید.) لایه‌ای از آلبالو را داخل ظرف بریزید سپس یک لایه شکر روی آن بریزید به طوری که شکر روی آلبالو‌ها را بپوشاند و دوباره یک لایه آلبالو و این کار را ادامه داده تا شکر‌ها و آلبالو‌ها لایه لایه درون ظرف را پر کنند.

سپس آن‌ها را به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت با در بسته داخل یخچال قرار دهید تا آب بیندازند. اینکه گفته می‌شود میوه و شکر را داخل یخچال استراحت دهید ۲ مزیت دارد اول اینکه از سیاه شدن مرباتون جلوگیری می‌کند و کمک می‌کند رنگ مربا روشن‌تر شود و هم اینکه میوه آب می‌اندازد و مربا با آب میوه می‌پزد و احتیاجی به اضافه کردن آب اضافی نیست.

۴- قابلمه را روی حرارت متوسط رو به بالا قرار دهید و منتظر بمانید تا جوش بیاید توجه داشته باشید اگر حرارت را مدام کم یا زیاد کنید رنگ مربا تیره می‌شود از زمانی که جوش آمد ۱۰ دقیقه زمان بگیرید بعد از ۱۰ دقیقه آلبالو‌ها را با یک کفگیر سوراخ دار از ظرف خارج کنید و اجازه دهید شربت ۱۰ دقیقه دیگر هم بجوشد با قاشق چوبی کف روی ظرف را خارج کنید تا جایی که امکان دارد از قاشق استیل استفاده نکنید، چون باعث کپک زدن می‌شود.

۵- بعد از اینکه شربت ۱۰ دقیقه جوشید مجدد آلبالو‌ها را اضافه کنید و اجازه دهید بین ۳ تا ۵ دقیقه دیگر بجوشد در فاصله این مدت جوهر لیمو را با یک قاشق سوپخوری آب جوش حل کنید و به مربا اضافه کنید.

۶- همان طور که ملاحظه نمودید آلبالو‌ها باید نهایتا ۱۵ دقیقه روی حرارت تند بجوشند شربت هم باید به مدت ۲۵ دقیقه بجوشد تا آماده شود. بعد از این تایم ممکن است فکر کنید که شربت هنوز خیلی رقیق است و اصطلاحاً قوام نیامده است، اما به این نکته توجه داشته باشید که شربت داغ است در نتیجه رقیق بودن آن طبیعی است و باید منتظر بمانید تا کاملاً خنک شود. برای امتحان اینکه شربت قوام آمده یا نه می‌توانید ۱ قاشق از آن را داخل یخچال قرار دهید وقتی خنک شد بین ۲ انگشتتان بگذارید اگر حالت کشدار داشت یعنی قوام آماده است.

علاوه بر این وقتی شربت قوام بیاید دیگر کف نمی‌کند همچنین روی آن حباب‌هایی شکل می‌گیرد که این حباب‌ها رفته رفته در فرآیند جوشیدن بزرگ‌تر می‌شوند. لازم به ذکر است که اگر این زمان بندی‌ها را رعایت کنید بعد از خنک شدن شربت غلظت مناسب را پیدا می‌کند پس منتظر بمانید تا مربا خنک شود بعد از خنک شدن کامل، آن را داخل ظروف شیشه‌ای دردار ریخته و داخل یخچال نگهداری کنید.

۷- سعی کنید مربا‌ها را ۱ کیلو ۱ کیلو بپزید، چون حتماً باید این زمان بندی را رعایت در نتیجه اگر مقدار میوه و شکر بیشتر باشد ممکن است در تنظیم زمان به مشکل برخورد کنید پس زمان‌های گفته شده برای ۱ کیلو است.

نکات کلی و سوالات پر تکرار در تهیه مربای آلبالو

۱- مربای آلبالو را در چه ظرفی و با چه حرارتی بپزیم؟

همه مربا‌ها به جز مربای به را در ظرف لعابی بپزید همچنین برای پخت هیچ مربایی به جز مربای به نباید در ظرف را بگذارید. مربای آلبالو باید با شعله زیاد پخته شود منظور از شعله زیاد این است که اگر ظرف شما کوچک است روی شعله کوچک، ولی با درجه بالا قرار دهید و اگر ظرف شما بزرگ است روی شعله بزرگ و با درجه بالا قرار دهید.

درجه حرارت بالا باعث می‌شود مربا مدام سر برود برای جلوگیری از سر رفتن اولاً ظرفی را انتخاب کنید که حداقل ۲ برابر گنجایش مواد اولیه ظرفیت داشته باشد ثانیاً از ابتدای پخت یک قاشق چوبی در ظرف قرار دهید.

۲- چه کار کنیم که مربای آلبالو خوش رنگ‌تر شود؟

مهم‌ترین عامل خوش رنگ شدن مربای آلبالو رنگ و کیفیت خود آلبالو است اگر از آلبالو‌هایی که رنگ روشن تری دارند استفاده کنید مربای خوش رنگ تری خواهید داشت، اما اگر از آلبالو‌هایی که رنگ تیره دارند استفاده کنید مربای شما تیره‌تر می‌شود. همچنین آلبالو‌های پیوندی برای تهیه مربای آلبالو مناسب نیستند، چون این آلبالو‌ها اولا رنگ مناسبی ندارند ثانیا گوشتی هستند و آب کافی ندارند. برای خوش رنگ شدن مربا در قابلمه را نگذارید گذاشتن در قابلمه موقع پخت مربا باعث سیاه شدن رنگ آن می‌شود. همچنین کم و زیاد کردن حرارت و بالا و پایین شدن دمای مربا باعث بد رنگ شدن و از دست رفتن شفافیت آن می‌شود.

۳- چرا مربا کپک می‌زند؟

کپک زدن مربا ممکن است به علل مختلفی اتفاق بیفتد که به شرح ذیل می‌باشد:

۱- استفاده از قاشق استیل، قاشق استیل باعث می‌شود مربا آب بیندازد.

۲- میوه کاملاً پخته نشده باشد.

۳- شربت خوب قوام نیامده باشد در واقع شربت را کم جوشانده اید.

۴- شکر کم بوده است.

برای جلوگیری از کپک زدن مربا وقتی که مربا را در ظرف ریختید اجازه دهید یک شب بماند فردای آن روز به آن سر بزنید اگر مربا رقیق بود باید میوه را خارج کنید و دوباره بگذارید شربت قوام بیاید.

۴- چرا مربا شکرک می‌زند؟

شکرک زدن مربا ممکن است به دلیل هریک از موارد زیر باشد:

۱- کف روی آن را جدا نکرده اید.

۲- بیشتر از تایم گفته شده جوشانده اید.

۴- شکر آن بیش از اندازه بوده است.

۵- ترشی مربا کم بوده است.

اما راه حل چیست؟

نگران نباشید راهکار خیلی ساده است وقتی مربا شکرک زد آن را داخل قابلمه برگردانید کمی آب جوش و آبلیمو اضافه کنید دو تا جوش که زد آماده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟