چباب کوفته و طرز تهیه

چَباب کوفته / مواد لازم برای 3 نفر:

۵۰۰ گرم

گوشت چرخ شده گوساله

3 عدد نان تست

2 عدد متوسط پیاز

به میزان لازم نمک

و فلفل سیاه

1 ق چ زیره سبز

1 عدد تخم‌مرغ

چند شاخه جعفری

روغن به میزان لازم

1ابتدا پیاز، نان تست و جعفری را در مخلوط کن بریزید تا کاملا خرد شوند. سپس مواد میکس شده را با گوشت مخلوط کنید.حالا اول تخم‌مرغ و سپس ادویه‌ها را همراه با نمک اضافه کنید و مواد را کاملا مخلوط کنید و خوب ورز دهید تا مایه کوفته یکدست شود.

2 از مواد به اندازه یک نارنگی برداشته، با دست به آن شکل دهید و در یک تابه با مقدار خیلی کمی روغن سرخ کنید. این کوفته کباب ها را همراه با برنج یا نان سرو کنید.

یه جور دیگه

البته می‌توان گوشت‌ را به سیخ کشید و روی باربیکیو هم کباب کرد.

میگو پلو

مواد لازم برای 3 نفر:

۲پیمانه برنج

۳۰۰گرم میگوی پاک کرده

۵۰۰ گرم گشنیز و شنبلیله)

نمک، فلفل، زردچوبه، ادویه

کاری به میزان لازم

روغن مخصوص سرخ کردن و پختن به میزان لازم

۲ ق س پیازداغ

۲ ق س سیرداغ

1 ابتدا سبزیجات را شسته و به صورت ریز خرد کنید . در تابه ای مناسب مقداری روغن بریزید و روی اجاق قرار دهید تا داغ شود سپس سبزیجات را در روغن داغ شده تفت دهید.

2 پس از اینکه آب سبزی کشیده شد و به سرخ شدن افتاد ،سیرداغ، پیازداغ و ادویه‌های مناسب را در آن بریزید و پس از کمی تفت دادن، میگو را هم به آن اضافه کنید سپس همراه با سبزیجات تفت دهید. 3 حالا برنج را بعد از خیساندن در آب و نمک و طی مراحل پخت به روش برنج آبکشی ، برنج را آبکش کنید.قابلمه ای آماده کنید و برنج سفید و مایه میگو را به صورت لایه لایه داخل قابلمه بریزید و به مدت ۳۰ دقیقه با حرارت مناسب دم کنید.

فوت و فن

توجه داشته باشید که نسبت شنبلیله به گشنیز باید ۱ به ۳ باشد

آش ماسووا

مواد لازم برای 3 نفر:

100 گرم بلغور گندم

100 گرم برنج نیم‌دانه

100 گرم اسفناج

2 عدد پیاز

150 گرم نخود پخته

یک پیمانه سرخالی کشک

پونه خشک برای تزیین

نمک و فلفل به اندازه لازم

جعفری تازه برای تزیین

1 ابتدا بلغور و برنج را می‌گذاریم کاملا بپزد. سپس نخود پخته، اسفناج را بعد از شستن به صورت درشت خرد کنید. پیازرا هم خرد کنید و کناری بگذارید. قابلمه ای آماده کنید و کمی روغن در آن بریزید و روی اجاق قرار دهید تا داغ شود سپس اول پیاز را در روغن تفت دهید . بعد از این که پیاز تغییر رنگ پیدا کرد، اسفناج را اضافه کنید و تفت دهید . برنج و بلغوررا همراه با مقداری آب جوشیده اضافه کنید.

۲ بعد از پخت مواد ،کشک را اضافه کرده، نمک و فلفل را هم اندازه می‌کنیم و می‌گذاریم آش 5 دقیقه با شعله کم جا بیفتد. سپس آن را کشیده، پونه خشک پاشید وبا جعفری تزیین کنید.

یه جور دیگه

برای این که این آش با سرعت بیشتری آماده شود ،از نخود کنسرو شده ،استفاده کنید

ماهی شکم‌پر

مواد لازم برای 4 نفر:

۱ عدد ماهی شوریده یا حلوا سفید

۲ عدد فلفل سبز تند خرد شده

۱ پیمانه مخلوط گشنیز، شوید و شنبلیله خردشده

۱ عدد پیاز ریز خردشده

۲ حبه سیر رنده شده

نصف یک بسته تمبرهندی

نمک، فلفل، زردچوبه و

روغن به میزان لازم

یک چهارم پیمانه آب گرم

1 شکم ماهی را یک شکاف طولی داده وآن را پاک کنید بعد از آن که ماهی را خوب تمیزکردید روی پوست و داخل آن را به مقدار زیادی نمک بپاشید. بعد از ۳۰ دقیقه ماهی را شسته و خشک کنید. حالا تمبرهندی را با آب گرم مخلو ط کرده، سپس صاف کنید .

2 فلفل سبز، فلفل قرمز، سیر، پیاز، سبزی خردشده، زردچوبه و تمبر هندی حل شده در آب را با هم مخلوط کرده و شکم ماهی را با این مواد پر کنید و با نخ و سوزن شکم ماهی را بدوزید.

3 تابه مناسبی را انتخاب کنید داخل آن یک تکه فویل آلومینیوم بزرگ انداخته و روی آن را چرب کنید . ماهی را روی فویل قراردهید. روش دیگر این است که کف تابه چند عدد سیخ چوبی به صورت موازی بچینید و ماهی شکم پر را روی آن قرار دهید .

فر را با حرارت ٢٠٠ درجه سانتی‌گراد روشن کرده ماهی را به مدت ٤٥دقیقه در آن قرار می‌دهیم.

کباب میگو

مواد لازم برای 2 نفر:

۲۵۰گرم میگو

اعدد پیاز متوسط خلال شده

۱ق چ تخم گشنیز

2/1ق چ فلفل سیاه

۱ق م زعفران دم کشیده

۲ق س روغن مایع

۲حبه سیر خرد شده

2 ق س مخلوط گشنیز و شنبلیله (در صورت تمایل)

روغن مایع به مقدار لازم نمک و فلفل به مقدار لازم

1 ابتدا میگو ها را خوب پاک کرده و بشویید.میگوهای شسته را در آبکش بریزید تا آب اضافی آن خارج شود.،

2 حالا نوبت به آماده کردن مواد طعم دهنده به میگو است برای این کار کاسه بزرگی آماده کنید و پیاز ، سیر ، زعفران ،نمک وبقیه مواد را با هم مخلوط کرده در صورت تمایل میتوانید سبزی معطر هم اضافه کنید.

3 میگو ها را در این مخلوط قرار دهید وبعد ااز حدود ۲ساعت شروع به سیخ کردن کنید .میگوهای سیخ شده را می توانید یا داخل تابه ای حاوی روغن روی اجاق گاز سرخ کنید یا این که روی آتش منقل کباب کنید.این کباب ها را هم به صورت پیش غذا و هم همراه پلومی شود خورد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟