نشانه های گردش خون ضعیف چیست؟

همانطور که می‌دانید گردش خون نقش حیاتی را در سلامت اعضای بدن ایفا می‌کند. گردش خون بایتس به تناسب سن در حد متوسط و متعادلی باشد چرا که گردش خون ضعیف و شدت گردش خون هر دو به یک اندازه خطرناک هستند.

به گزارش رکنا ، خون، مواد غذایی و اکسیژن را به همه قسمت‌های بدن منتقل می‌کند، اما اگر گردش خون و روند خون رسانی ضعیف باشد، این امر سلامت فرد را به خطر می‌اندازد. معمولا گردش خون ضعیف دلایل متعددی دارد، اما مهم این است که متوجه علائم هشدار دهنده آن باشید و در صورت نیاز اقدامات لازم را برای بهبود وضعیت خود انجام دهید.

علت احساس بی حسی گردش خون ضعیف است

بیشتر ما در پی خوابیدن روی یک دست، احساس بی حسی را تجربه کرده ایم. این حس به علت محدود شدن گردش خون به آن قسمت بدن به وجود می‌آید. اما اگر این حالت را به طور مدام تجربه می‌کنید، احتمال دارد که گردش خون در آن قسمت محدود شده باشد.

از دست دادن اشتها نشانه گردش خون ضعیف است

عدم احساس گرسنگی ممکن است نشانه یک مشکل در گردش خون باشد. کبد به مغز سیگنال‌های احساس گرسنگی را ارسال می‌کند. اما این کار زمانی ممکن است که کبد خون کافی دریافت کندو گردش خون در کبد مناسب باشد. همچنین به علت کم شدن مصرف غذا، با کاهش وزن در طول زمان نیزمواجه می‌شوید.

دلیل سرد شدن دست و پا‌ها گردش خون ضعیف است

جریان خون در حفظ دمای بدن نقش موثری دارد. مالیدن دست‌ها به هم واکنش طبیعی ما انسان‌ها برای تسریع جریان خون است. اگر گردش خون در بدن کاهش یابد، قسمت‌هایی از بدن که دارای انتهای عصب زیادی است مانند دست و پا سرد می‌شود.

شایع‌ترین علامت گردش خون ضعیف تغییر رنگ پوست است

سیانوز یاکبودی و رنگ پریدگی پوست به دلیل پایین بودن سطح اکسیژن در زیر سطح پوست به وجود می‌آید. اگر پمپاژ خون کم باشد، دچار علایم سیانوز می‌شوید و انگشتان دست و پا کمی کبود وقرمز به نظر می‌آید.

رگ‌های واریس دارید، چون گردش خون ضعیف دارید

اگر خون به درستی پمپاژ نشود، احتمال بالا رفتن فشار و در نتیجه پیچ خوردن و متورم شدن رگ ها، خارش یا درد وجود دارد. واریس می‌تواند هم علامت و هم علت گردش خون ضعیف باشد.

ریزش مو و شکنندگی ناخن از شایع‌ترین علائم گردش خون ضعیف

ناخن و مو‌های ناسالم بارزترین نشانه درست توزیع نشدن مواد غذایی در بدن است. مو‌ها چه در مردان چه در زنان نازک و خشک می‌شود و شروع به ریزش می‌کند. ناخن‌ها نیز ضعیف‌تر و شکننده می‌شود.

ورم و زخم پا به دلیل گردش خون ضعیف

در موارد شدید، ضعف در گردش خون ممکن است باعث متورم شدن اندام‌های انتهایی شود. متورم شدن دست یا پا می‌تواند نشانه جریان آهسته خون باشد که باعث تجمع مایعات می‌شود. زخم پا، نقاط ملتهب و زخمی پوست است که به صورت جوش ظاهر می‌شود و از بین نمی‌رود. لکه قرمز یا تورم در اطراف مچ و قسمت پایین پا‌ها، ممکن است نشانه مشکلات گردش خون باشد.

خستگی مفرط، چون گردش خون ضعیف است

با محدود شدن جریان خون، اکسیژن و مواد غذایی کمتری به عضلات می‌رسد و در نتیجه فرد زودتر احساس خستگی می‌کند. کمبود نفس، درد عضله و ناتوانی در انجام کار‌های روزمره نشانه ضعف در گردش خون است.

گردش خون ضعیف یکی از علل تنگ شدن سینه

شاید قلب خون را به تمامی قسمت‌های بدن پمپاژ کند، اما خود قلب نیاز به خون فراوان دارد. در غیر این صورت فرد دچار تنگی نفس می‌شود.

علت اختلال در نعوظ می‌تواند گردش خون ضعیف باشد

ضعف در گردش خون می‌تواند باعث مشکلات در زن و مرد شود. اندام‌های تناسلی نیاز به جریان خون فراوانی دارد تا درست عمل کند. ضعف گردش خون در مردان سبب اختلال در نعوظ و در زنان سبب نامنظمی قاعدگی می‌شود.

فراموشی به واسطه گردش خون ضعیف

مغز به تغذیه منظمی نیاز دارد و تنها موقعی می‌تواند آن را دریافت کند که خون به اندازه کافی جریان پیدا کند. ضعف گردش خون بر توانایی فرد برای تمرکز در کار‌های روزمره تاثیر می‌گذارد. همچنین بر عملکرد حافظه کوتاه مدت و دراز مدت تأثیرگذار است.

مشکلات گوارشی به دلیل گردش خون ضعیف

کند شدن جریان خون بر روند عملکرد سیستم گوارش، تاثیرگذار است و فرد دچار یبوست می‌شود.

بهترین راه‌های پیشگیری از گردش خون ضعیف

۱. ورزش

۲. در مصرف نوشیدنی‌های محرک افراط نشود.

۳. استرس نداشته باشید و استراحت کنید.

۴. عضلاتی را که می‌گیرد با روغن رزماری ماساژ دهید.

۵. هنگام دوش گرفتن ابتدا آب گرم و سپس آب سرد روی قسمت‌های موثر بریزید.

۶. مغز میوه را به برنامه غذایی اضافه کنید.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟