آیا کودکم را درست تغذیه می کنم؟

اما همیشه آنچه تصور می‌شود اتفاق نمی‌افتد.

به گزارش رکنا ، در این بخش به برخی از نگرانی‌های شایع مادران در اولین سال تولد کودک و راه برطرف کردن آنها پرداخته شده است.

1ـ‌ وقتی به نوزاد هشت ماهه‌ام غذای جامد می‌دهم حالت تهوع به او دست داده و عق می‌زند چه‌کار باید بکنم؟

پاسخ: بسیاری از کودکان در آغاز به سختی می‌توانند با غذای جامد کنار بیایند. آنها باید بیاموزند که چگونه بجوند. عضلات مورد استفاده در جویدن، همان عضلات مورد نیاز برای سخن گفتن می‌باشند. بنابراین، این عضلات بیش از یک کار انجام می‌دهند. به جای پوره کردن غذا، آن را با یک چنگال له کنید و بگذارید خودش با انگشتان خود آنها را برداشته و بخورد. وقتی به او حالت تهوع دست می‌دهد، خونسردی خود را حفظ کنیدزیرا او به اعتماد به نفس و خونسردی شما احتیاج دارد.

2ـ چگونه می‌توانم تشخیص دهم که چه زمان وقت دادن غذای جامد به کودکم است و با چه غذاهایی باید آغاز کنم؟

پاسخ: بسیاری از کودکان بین 4 تا 6 ماهه آماده خوردن غذاهای جامد هستند. وقتی کودک شما پس از شیر خوردن هنوز گرسنه بوده و یا باز هم شیر خواست یا اگر قبلاً شب را تا صبح می‌خوابیده اما اکنون نیمه‌شب یا صبح زودتر بیدار می‌شود. بدانید که آن زمان فرا رسیده است. حتی ممکن است وزن او نیز کاهش یابد. مفیدترین غذاها برای شروع، برنج و سبزیجات پوره شده مانند زردک، هویج، سیب‌زمینی، موز، گلابی و یا سیب پخته شده همراه با کمی شیر است.

3ـ کودک 6 ماهه من غذاهای آماده را به غذاهایی که خودم درست می‌کنم ترجیح می‌دهد. آیا این درست است؟‌

پاسخ: خوردن غذاهای آماده آسان است اما مشکلی که وجود دارد این است که گران بوده و برخی از آنها نیز دارای افزودنی‌ها و مواد نگهدارنده هستند که کودک نیازی به آ»ها ندارد. کاری که شما باید انجام دهید ایجاد توازن بین غذاهای خانگی و آماده است. با ایجاد تغییرات کوچک در رژیم غذایی او آغاز کنید. به مقدار کم به غذای او میوه و سبزیجات تازه اضافه کنید اما هر روز این‌کار را بکنید. غذای مورد علاقه او را با چند قاشق از غذای خودتان ترکیب کنید. به‌طور مرتب غذای خانگی را به او بدهید. چون مادامی که غذایی در بشقاب او باشد، او نیز آن را نخواهد خورد.

4ـ کودک ده‌ماهه من آب نخورده و فقط میل به نوشیدن آبمیوه دارد. اما من نگران دندان‌های او هستم چه‌کار باید بکنم؟

پاسخ: بهتر است کودکان شیر و آب بنوشند. چرا که شکر به هر نوعی، مصنوعی یا طبیعی برای دندان‌های آنان مضر است. وقتی آبمیوه را با بطری یا شیشه به او بدهید زمان بیشتری برای نوشیدن آن صرف شده و بیشتر به دندان‌ها آسیب می‌رساند. فقط هنگام غذا خوردن به او آبمیوه داده و آن را نیز رقیق کنید. اگر زمان تشنگی کودک به او آب بدهید، خواهد نوشید.

5 ـ چه زمانی باید به کودکم ویتامین اضافه بدهم؟

پاسخ: قطره‌های ویتامین برای کودکان بالای 6 ماه توصیه می‌شود. اگر کودک شیر شیشه‌ای خورده و میزان 600 میلی‌لیتر در روز شیر می‌خورد، نیازی به مکمل ندارد چرا که ویتامین اضافی در فرمول غذایی کودک وجود دارد. برای کودکان یک تا پنج سال مکمل غذایی ویتامین شامل ویتامین آ، سی و دی ، خوب است.

6 ـ ما گوشت نمی‌خوریم و می‌خواهیم کودکمان نیز گیاهخوار بار بیاید. آیا شما توصیه خاصی دارید؟

پاسخ: تغذیه کودک تا شش ماهه اول مانند غیر گیاهخواران است. تغذیه گیاهخواری،‌حجیم و کم‌انرژی است در حالی که تغذیه همراه با گوشت برعکس است و این ناشی از مقادیر فیبر موجود در گیاهان است. بنابر این سعی کنید در آغاز روز و پیش از پر شدن معده کودک به او غذاهای پر انرژی بدهید. اینکار آسان‌تر از این است که به او غذای کم ولی به‌طور متناوب همراه با یک یا دو خوراکی ما بین غذاها بدهید. غلات یا حبوبات همراه با آهن را انتخاب کرده و جذب آن را با دادن آبمیوه در هنگام غذا یا غذاهای دیگر با ویتامین C مانند کیوی افزایش دهید. مخصوصاً تا قبل از 5 سالگی، قطره‌های ویتامین ضروری می‌باشند. وقتی با برنامه به کودک در حال رشد غذا بدهیم،‌می‌تواند آنچه از گیاهان نیاز دارد، به دست بیاورد.

7ـ چه زمانی می‌توانم به کودک 11 ماهه‌ام شیر گاو بدهم و چه مقدار باید بدهم؟

پاسخ : شما می‌توانید از 12 ماهگی به او شیرگاو بدهید (پیش از این او به شیر مادر نیاز دارد) او را آرام آرام با شیر گاو آشنا کنید. در آغاز آن را با غلات صبحانه او ترکیب کرده و سپس آن را به تنهایی به او بدهید. تا یک سال شیر پر چرب به او بدهید. اگر همه خانواده از شیر نیمه‌چرب استفاده کرده و وزن کودک نیز نرمال است. او نیز می‌تواند از دو سالگی از آن بنوشد. او تا 5 سالگی روزانه به 600 میلی‌لیتر شیر نیاز دارد.

8 ـ کودک بزرگ‌ترم هنوز بد غذا است و من نگرانم که کودک کوچک‌ترم نیز این‌گونه شود. آیا می‌توانید به من کمک کنید؟

پاسخ: شما باید برای این کار وقت و برنامه داشته باشید سعی کنید هنگام غذا آرام بوده و زمان آن بیشتر از 20 تا 25 دقیقه طول نکشد. اگر زمان غذا بیش از این به طول بینجامد ممکن است به ستیز و جدل خاتمه یابد. سعی کنید به نخوردن غذا توسط کودک بیش از حد توجه نشان ندهید. اگر او غذا نخورد، بدون حرفی غذای او را برداشته و به سراغ کار دیگری بروید. سعی کنید خوراک‌های بین غذا را کم و محدود کنید. از استفاده از غذا به عنوان تهدید یا جایزه پرهیز کرده و غذا را با کل خانواده بخورید و یا زمان غذا را با دوستان صرف کنید. بدانید که این حالت کودک نیز گذری است و خونسردی خود را حفظ کنید اما اگر این حالت او از بین نرفت حتماً با پزشک او مشورت کنید.

9 ـ کودک من غذایش را دوست داشت اما اخیراً شیرش را نمی‌خورد. او فقط نه ماه دارد چه‌کار باید بکنم؟‌

پاسخ: تعجبی ندارد که کودکان از خوردن شیر اجتناب کنند چون زمان در آوردن دندان، غذا خوردن برای آنها مشکل می‌شود. سعی کنید روش شیر دادن به او را عوض کنید مثلاً با لیوان به او شیر دهید. سس پنیر و پودینگ شیر را به او زیاد بدهید. حداقل دو بار در روز به او ماست پرچرب و پنیر رنده شده بدهید. هنگام صبحانه به او غلاتی بدهید که شیر زیاد را به خود جذب کند. اگر کودکتان همچنان از خوردن شیر اجتناب می‌کند باید به او قطره ویتامین بدهید.

10ـ چه‌قدر باید به کودک چهار ماهه‌ام غذا بدهم که چاق نشود؟

پاسخ: غذاهای جامدی که اکنون شما به کودکتان می‌دهید باید مکمل شیر او باشد نه اینکه جای آن را بگیرد. کودک شما هنوز بیشتر تغذیه خود را با شیر انجام می‌دهد و این‌کار تا شش‌ماهگی یا بیشتر ادامه می‌یابد. در این مرحله، به غذاهای جامد تأکید می‌شود که کالری بیشتری دارند.

برای ایجاد توازن درست با مقدار کم غذای جامد جامد پس از شیر دادن آغاز کنید. یا آن را قبل و هنگام شیردهی به او بدهید. کودکان به غذاهای پرکالری و پرچربی نیاز دارند تا مقدار انرژی مورد نیاز را برای کسب سلامتی به دست آورند. به اشتهای او توجه کنید. وقتی که او سیر است دیگر نمی‌خورد. اگر در مورد وزن او نگرانید با پزشکتان مشورت کنید. اگر کودکتان چاق است این بدان معنا نیست که در آینده کودک یا شخص چاقی خواهدشد. دلایل چاقی امروزه غذاهای چرب و عدم فعالیت است. با تغذیه و تحرک مناسب و خوب می‌توانید خانواده‌تان را در وزن نرمالی نگاه دارید.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

مترجم: لیلا کاظمی

آیا این خبر مفید بود؟