لاغری با روشی آسان / بنوشید و لاغر شوید

لاغری / به گزارش رکنا ، اخیرا گفته شده که نوشیدن آب سرد می‌تواند کالری بیشتری بسوزاند و از این طریق به کاهش وزن کمک کند. شاید در‌باره لاغری تحقیقات قبلی در حوزه‌هایی مانند این بود که آیا تمرینات مقاومتی یا تمرینات هوازی کالری بیشتری می‌سوزاند یا مثلا افزایش مصرف آب همراه با لیمو تاثیری در کاهش وزن دارد؟ اما اخیرا به این فهرست، آب سرد را هم افزودیم. حالا زمان آن است تا در این مورد بحث کنیم که آیا نوشیدن آب سرد واقعا باعث کاهش وزن می‌شود؟ و آیا نوشیدن آب به مقدار کافی واقعا به آن آسانی است که معمولا از آن مثال می‌زنند؟ در این مطلب پاسخ تمام پرسش‌های‌تان را خواهید یافت و با خواص بیشتری از این نوشیدنی ضروری آشنا خواهید شد.

تحقیقات در این باره چه می‌گویند؟

آیا آب سرد واقعا باعث سوزاندن کالری بیشتری می‌شود؟ در پاسخ باید گفت بله، چنین است. اما نه آن اندازه که به نظر می‌رسد. در سال‌های اخیر،‌ تیمی از محققان آلمانی‌ ۱۴‌فرد را مورد بررسی قرار داده و دریافتند که اگر این شرکت‌کنندگان آب یخ بخورند،‌ می‌توانند میزان مصرف کالری خود را تا یک ساعت به مدت ۳۰‌درصد کاهش دهند. این یعنی «اگر بتوانید در روز چیزی حدود دو لیتر آب سرد بنوشید، قادر خواهید بود چیزی حدود ۱۰۰‌کالری بسوزانید.» این میزان معادل مقدار زیادی آب یخ خواهد بود؛ در‌واقع اندازه یک بطری بزرگ. به‌خاطر داشته باشید که سوزاندن ۱۰۰‌کالری بیشتر در روز با این میزان آب دیگر به هیچ تلاش دیگری نیاز ندارد. نکته جالب‌توجه این است که این تحقیق باعث افزایش شک و شبهه سایر محققان شد. بسیاری از محققان بعد از تامل در این تحقیق، اعلام کردند که «در تحقیقات دیگر، به مسئله گرمازایی غذاها پرداخته شده است (اینکه سوخت‌و‌ساز غذا با چه میزان کالری همراه بوده یا در این مورد، مسئله گرمابخشی به آب تا رساندن آن به دمای بدن به چه صورت بوده است) و در آن دسته از تحقیقات چیزی درباره سوزاندن کالری عنوان نشده یا اگر شده خیلی مختصر بوده است.» این نتایج، کاری از پیش نبرد، بنابراین تحقیقات دیگری به این مسئله پرداخت و دریافت که تحقیقات قبلی در این زمینه انجام گرفت میزان مصرف کالری را به شیوه‌ای غلط عنوان کرده است. زمانی که محققان این تحقیق را دوباره انجام دادند به این نتیجه رسیدند که اثر کوچکی در کار بوده که به لحاظ آماری چندان بارز نبوده است.

آب چطور کالری‌ها را می‌سوزاند؟

در توضیح این مسئله باید گفت که بدن شما سعی می‌کند آب سرد را به حد دمای درونی خود برساند و این مسئله منجر به سوزاندن مقدار مختصری کالری خواهد شد. وقتی به این مسئله فکر کنید از شیوه‌ آن سر در می‌آورید. این یک قانون فیزیکی است، زمانی که یک تکه یخ را داخل نوشیدنی ولرم قرار می‌دهید، آن نوشیدنی با استفاده از انرژی سعی می‌کند یخ را آب کند. نظیر این اتفاق در بدن شما هم رخ می‌دهد، اما میزان آن بسیار جزئی است. در‌واقع میزان آن آن‌قدر کم است که نمی‌تواند تغییر چشمگیری در وزن بدن ایجاد کند.

در سایر تحقیقات به‌طور ویژه این مسئله مشخص شد که اثر گرمازایی نوشیدن آب سرد به ازای هر لیوان چیزی حدود ۴ تا ۷‌کالری است، بنابراین اگر به‌دنبال کاهش وزن هستید، به خاطر داشته باشید که سوزاندن میزان کمی کالری هم در این مسیر به شما کمک خواهد کرد، اما هرگز آن را معجزه‌ای برای کاهش وزن تلقی نکنید. با‌توجه به این گفته‌ها، می‌توان گفت نوشیدن آب سرد می‌تواند در تلاش شما برای کاهش وزن، به شیوه‌ای به‌مراتب گسترده‌تر و تقریبا غیرمستقیم، موثر واقع شود.

رابطه کاهش وزن و نوشیدن آب

نوشیدن آب کافی با‌توجه به نیاز بدن‌تان همیشه لازم و ضروری بوده است، فرقی نمی‌کند که هدف‌تان کاهش وزن باشد یا نه. اما اگر هدف‌تان کاهش وزن است، هیدراته نگه داشتن بدن اهمیت زیادی پیدا می‌کند. مصرف درست آب یکی از نکات کلیدی برای اطمینان از این مسئله است که متابولیسم بدن‌تان در بهترین وضعیت کارکردی قرار دارد. این حقیقت که آب سرد خاصیت نشاط‌آور دارد، آسیبی به بدن وارد نخواهد کرد.

اغلب افراد تمایلی به نوشیدن آب کافی ندارند و نوشیدن آب سرد به‌مراتب برای ذائقه شما دلنشین‌تر است. اگر به خوبی آب بدن را تامین کنید این مسئله باعث می‌شود تا حین ورزش انرژی کافی داشته باشید و از‌سویی خود آب سرد هم به‌طور غیرمستقیم مانع اضافه‌وزن یا افزایش وزن‌تان خواهد شد.

آگاهانه غذا بخورید

حقیقت دیگری در این زمینه گویای آن است که نوشیدن آب بدون درنظر گرفتن گرمی یا سردی آن پیش از خوردن غذا کمی باعث اشباع شدن شما شده و باعث می‌شود کالری کمتری مصرف کنید. البته به‌ خاطر داشته باشید که نوشیدن آب باعث نمی‌شود که در میزان مصرف کالری‌تان خیلی زیاد صرفه‌جویی شود، اما شاید کمک کند تا کالری کمتری از طریق غذا مصرف کنید‌ (حتی بهتر است نوشیدن آب را با نوشیدنی‌های گازدار که کالری زیادی دارند مانند سودا یا نوشیدنی‌های کافئین‌دار جایگزین کنید). همچنین باید گفت که نوشیدن آب پیش از آنکه غذای‌تان را شروع کنید، باعث می‌شود تا با دقت و آگاهانه غذا بخورید؛ چرا‌که چندان احساس گرسنگی نخواهید داشت حتی اگر هدف‌تان کاهش وزن نباشد. با این روش‌ها می‌توانید در طول روز آب بیشتری بنوشید.

1. این میوه‌ها را به آب اضافه کنید

نوشیدن چندین لیوان آب در روز در شرایطی که طعم و مزه خاصی ندارد، ممکن است عملی خسته‌کننده به نظر بیاید، بنابراین بهتر است برای ایجاد تنوع، کمی میوه تازه (مثل گریپ‌فروت، توت‌فرنگی، لیمو)، تکه‌های سبزیجات و صیفی‌جات (مثل خیار، زنجبیل، کرفس، ریحان، نعناع و اسطوخودوس) به آن بیفزایید.

۲.بعد از اتمام آب بنوشید

سعی کنید یکسری از کارهایی که در روز زیاد انجام می‌دهید با آب خوردن همراه و مرتبط باشند. اگر بعد از چند ساعت از پشت میزتان بلند شده‌اید تا دوش بگیرید، بهتر است بعد از پایان دوش‌تان سری به آشپزخانه بزنید و آب بنوشید.

۳.قبل از غذا

زمانی که پیشخدمت رستوران برای گرفتن سفارش سر میز شما حاضر می‌‌شود و می‌پرسد چه میل دارید، بهتر است اول از همه آب سفارش دهید. نوشیدن یک لیوان پر آب پیش از هر غذا باعث کم شدن مصرف کالری می‌شود؛ چرا‌که احساس اشباع بودن را در شما زیاد می‌کند.

۴.استفاده از تکنولوژی‌های روز

شما می‌توانید با استفاده از یک اپلیکیشن رایگان و سرگرم‌کننده، تعداد لیوان‌های آبی را که می‌خورید، محاسبه کنید. برای این کار، اپلیکیشن

Daily Water Free یا اپلیکیشن Carbodroid را در گوشی‌تان دانلود کنید تا به‌طور روزانه این مسئله را به شما یادآوری کرده یا در ساعت خاصی زنگ بزند.

۵. پیشرفته‌تر شوید

شما می‌توانید اپلیکیشنی به‌نام HidrateMe Smart Water Bottle را دانلود کنید. این اپلیکیشن که تکنولوژی بالایی دارد، قادر است محاسبه کند که هر جرعه آبی که خورده‌اید چند گرم است و اطلاعات مربوط به آن را مستقیما به گوشی‌تان بفرستد.

6.رقیق کردن نوشیدنی‌های شیرین

اگر خوردن آبمیوه، لیموناد یا چای سرد جزء عادات روزانه‌تان است و نمی‌توانید آن را ترک کنید، سعی کنید با افزودن کمی آب به آن و نیز با کمک موثر یخ‌ (به نسبت یک به یک)، آنها را رقیق کنید. با این کار علاوه بر آنکه همچنان طعم شیرین آن نوشیدنی را حس خواهید کرد، میل‌تان برای نوشیدن آب بیشتر با‌توجه به نیاز بدن‌تان هم افزایش می‌یابد.

۷.همیشه در دسترس

اگر منبع آب در نزدیکی‌تان باشد، خیلی ساده یادتان خواهد ماند تا همواره آن را از آب پر کنید. سعی کنید یک بطری بزرگ آب روی میز کار یا کنار تخت یا روی پیشخوان آشپزخانه باشد.

۸. آب تصفیه‌ شده یا آب معدنی؟

آب تصفیه‌ شده نسبت به آب شیر یا آب معدنی، طعم و مزه بهتری دارد، بنابراین بهتر است یک دستگاه تصفیه آب برای منزل‌تان خریداری کرده و از آب تصفیه ‌شده استفاده کنید.

۹.به‌جای سودا یا آبمیوه چه بنوشیم؟

آب معدنی یا آب گازدار فاقد کالری بوده و مانند آب طبیعی برای بدن‌تان مفید است. شما می‌توانید کمی عصاره لیمو هم به آن بیفزایید.

۱۰.میوه هم می‌تواند آب بدن را تامین کند؟

یکی از روش‌های زیرکانه برای افزایش میزان مصرف آب به‌طور روزانه،‌ خوردن آن از طریق غذاست. شما می‌توانید میوه‌ و سبزیجاتی با میزان آب بالا را به فهرست خریدتان بیفزایید. برخی از این میوه‌ها و سبزیجات عبارتند از: خیار (با ۹۶‌درصد آب)، کدو‌سبز (۹۵‌درصد آب)، هندوانه (۹۲‌درصد آب) و گریپ‌فروت (۹۱‌درصد آب).

۱۱.بدانید چقدر مصرف می‌کنید؟

بطری آبی که میزان گرم یا لیتر روی آن مشخص شده، باعث می‌شود تا بتوانید به اهداف روزانه مصرف آب خود برسید. علاوه بر آن، از این مسئله مطلع خواهید بود که چند بار در روز نیاز است تا دوباره آن را پر کنید.

قبل از غذا آب بخوریم؟

نوشیدن آب باعث نمی‌شود که در میزان مصرف کالری‌تان خیلی زیاد صرفه‌جویی شود، اما شاید کمک کند تا کالری کمتری از طریق غذا مصرف کنید‌ (حتی بهتر است نوشیدن آب را با نوشیدنی‌های گازدار که کالری زیادی دارند مانند سودا یا نوشیدنی‌های کافئین‌دار جایگزین کنید). همچنین باید گفت که نوشیدن آب پیش از آنکه غذای‌تان را شروع کنید، باعث می‌شود تا با دقت و آگاهانه غذا بخورید.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟