مصرف دارو، رژیم غذایی مشکلات تیروئیدی ، وراثت و برخی بیماری‌های زنان همه و همه می‌توانند  علل از دست رفتن موهای شما باشند که بهتر است تا دیر نشده و همه موهای خود را از دست نداده‌اید، دست به درمان شوید. باید قدم به قدم همه مراحل را چک کنید، گاهی لازم است با دادن آزمایش خون بدن خود را بررسی کنیدتا درمان مناسب را بیابید. درمان ریزش مو زمان‌بر است و باید با صبر و حوصله موهای از دست رفته را درمان کنید. به پزشک خود اعتماد کرده و درمان‌ها را پیگیری کنید تا دوباره گیسوکمند شوید.

علت ریزش مو چیست؟

علت ریزش مو در زنان هرچه باشد، کم شدن موها برای اکثر خانم‌ها یک کابوس است و می‌تواند اعتماد به نفس آن‌ها را پایین بیاورد اما همه ریزش موها یک علت ندارند و حتی همه به یک شکل نیستند . اگر بتوانید نوع ریزش موهای خود را تشخیص دهید تا حد زیادی هم از نگرانی در می‌آیید و هم راه‌حل مناسب را پیدا می‌کنید.

موهای شما کم شده یا نازک؟

این روزها ریزش مو در بین خانم‌ها بسیار رایج شده‌است در واقع 40 درصد از کسانی که در طول عمرشان ریزش موی موقتی یا دائم را تجربه می‌کنند، خانم‌ها هستند، البته مدل ریزش مو در افراد مختلف متفاوت است. بعضی موهای‌شان شروع به نازک شدن می‌کند و موها کم پشت به‌نظر می‌رسند، بعضی مرکز و جلوی سرشان به‌شدت خالی می‌شود و بعضی فرق سرشان به مرور خالی و خالی‌تر می‌شود. در خانم‌ها برعکس مردان کمتر پیش می‌آید که خط موها در پیشانی عقب برود.

اول علت را بیابید

30 علت مختلف وجود دارد که باعث ریزش مو در خانم‌ها می‌ شود و گاهی پیش می‌آید که برای ریزش موها یک علت مشخص یافت نمی‌شود. به‌عنوان نخستین کار، متخصصان پوست و مو توصیه می‌کنند، بیمار از نظر مشکلات تیروئیدی و هورمونی آزمایش شود. بسیار پیش می‌آید که وقتی علت اصلی ریزش موها کشف و درمان آغاز می‌شود، موهای ریخته شده دوباره بازمی‌گردند.

شاید اختلال تیروئیدی دارید

تیروئید غده‌ای پروانه‌ای شکل است که در جلوی گردن قرار دارد. هورمون‌هایی که این غده ترشح می‌کند تمام فرآیندهای موجود در بدن را تنظیم می‌کنند. اگر این غده میزان بسیار زیاد یا بسیار کمی هورمون تیروئید ترشح کند ممکن است در چرخه رویش موها اختلال به‌وجود بیاید اما کم کاری یا پرکاری تیروئید علائم دیگری به جز ریزش موها نیز دارد، علائمی چون افزایش یا کاهش وزن، حساسیت بیش از حد به گرما یا سرما یا تغییر در ضربان قلب و....اگر ریزش مو وهرکدام از علت‌ها در شما وجود دارد حتما باید تست تیروئید بدهید.

اگر تار موهای‌تان نازک شده است

خانم‌هایی که سندرم تخمدان‌ پلی‌کیستیک دارند معمولا هورمون‌های‌شان چندان منظم نیست. بدن آن‌ها میزان بیشتری از حد نرمال اندروژن تولید می‌کند و بالا رفتن این هورمون باعث می‌شود موهای زائد روی صورت و بدن افزایش یابد و موهای روی سر را نیز نازک شود. این سندرم تخمک‌گذاری را دچار مشکل کرده، ایجاد جوش و آکنه می‌کند، باعث افزایش وزن می‌شود و... اما گاهی تنها نشانه آشکار این سندرم نازک شدن موهاست.

اگر موهای‌تان تکه‌ای یا سکه‌ای ریخته‌است

گاهی موها به‌صورت تکه‌ تکه می‌ریزند که به این حالت کچلی موضعی می‌گویند(آلوپشیا آرآتا) این ریزش جز سیستم ایمنی بدن شما که به اشتباه به فولیکول‌های سالم موها حمله می‌کند علتی ندارد، البته خوشبختانه در بیشتر موارد این مشکل دائمی نیست، این تکه‌های ریخته شده معمولا بین 6 ماه تا یک‌سال دوباره درمی‌آید، البته در موارد خیلی نادر ممکن است تمام موهای سر و بدن بریزند.

کدام ریزش مو واگیردار است؟

گاهی عفونت‌های قارچی به پوست سر سرایت می‌کنند و این قارچ‌ها می‌توانند موجب به‌وجود آمدن نوع خاصی از ریزش، خارش و تکه‌های گرد کچلی بشوند. قسمت‌هایی که موها ریخته و کچل شده‌است قرمز و پوسته پوسته به‌نظر می‌رسد، خوشبختانه عفونت‌های قارچی در کف‌سر به راحتی با داروهای ضدقارچ درمان می‌شوند اما به راحتی و با هر تماس مستقیمی از فردی به فرد دیگر سرایت می‌کنند، به همین خاطر اگر یکی از اعضای خانواده دچار این مشکل شد باید حتما بقیه افراد خانواده نیز معاینه شده و درصورت سرایت در همان مراحل ابتدایی درمان شوند.

در دوران بارداری موها پرپشت‌تر می‌شوند؟

گاهی بعضی از خانم‌ها در دوران بارداری احساس می‌کنند که موهای‌شان پرتر به‌نظر می‌رسد. این احساس تا حدی درست است و این پرپشت‌تر شدن موها به خاطر بالابودن هورمون‌هایی است که ریزش طبیعی موها را کم می‌کند و موها را در فاز استراحت نگه می‌دارد، البته این مرحله چندان طول نمی‌کشد و بعد از این‌که نوزاد به دنیا می‌آید، هورمون‌ها به حالت طبیعی باز می‌گردند و در نتیجه موها به سرعت شروع به ریزش می‌کنند. شاید زیاد شنیده‌ باشید که بسیاری از خانم‌ها بعد از بارداری و زایمان دچار مشکل ریزش مو می‌شوند و یکی از دلایل این ریزش مو همین مورد است، گاهی این ریزش مو تا 2 سال طول می‌کشد تا وضعیت موها به حالت طبیعی بازگردد.

کدام داروها ریزش مو می‌آورند؟

یکی از عوارض جانبی قرص‌های ضدبارداری که به ندرت پیش می‌آید ریزش موست. در واقع این قرص‌ها باعث افزایش هورمون‌هایی می‌شوند که تخمک‌گذاری را متوقف می‌کنند و این هورمون‌ها موجب نازک شدن موها در بعضی از خانم‌ها می‌شوند به‌خصوص خانم‌هایی که در خانواده‌شان سابقه ریزش مو وجود دارد. گاهی هم ریزش مو زمانی آغاز می‌شود که شخص مصرف این قرص‌ها را متوقف می‌کند. داروهای دیگری هم هستند که می‌توانند باعث ریزش شوند از جمله داروهای فشار خون، داروهای رقیق‌کننده خون، داروهای قلبی، داروهای افسردگی و التهاب مفاصل و...

اگر قصد رژیم گرفتن دارید

گاهی پیش می‌آید به هر دلیلی تصمیم می‌گیرید که در زمانی کوتاه وزن زیادی کم کنید به همین خاطر یک رژیم سفت و سخت می‌گیرید اما اگر موهای‌تان را دوست دارید بهتر است دست نگه‌دارید. اگر بیش از 7 کیلوگرم وزن کم کنید ممکن است 3 تا 6‌ ماه بعد از این کاهش وزن متوجه ریزش موهای‌تان بشوید، البته خوشبختانه موهای ریخته شده دوباره با یک رژیم غذایی سالم رشد خواهند کرد. اگر رژیم غذایی شما میزان کمی پروتئین و ویتامین A باشد احتمال این‌که دچار ریزش مو شوید فراوان است.

موهای‌تان را سفت نبندید

خیلی اوقات از مادربزرگ‌ها شنیده‌ایم که نباید موها را خیلی سفت بست یا کشید چون موها می‌ریزند. اگر تا به حال به این حرف‌ها توجه نمی‌کردید بهتر است تجدید‌نظر کنید که چون این قضیه به لحاظ علمی کاملا اثبات شده‌است، کلیپس‌های محکم و کوچک که نزدیک ریشه موها استفاده می‌شود یا دم اسبی‌کردن محکم و... می‌توانند پوست سر را تحریک کرده و موجب ریزش موها شوند. البته این قضیه در مورد بیگودی‌های خیلی سفت نیز وجود دارد. به موهای‌تان اجازه دهید رها باشند و بتوانند به‌طور آزادانه حرکت کنند. حواس‌تان باشد که استفاده طولانی مدت از گل‌سرهای بسیار محکم می‌تواند به پوست سر آسیب برساند و موجب ریزش دائمی موها شود.

حرص نخورید

اگر به هر دلیلی دچار استرس‌های فیزیکی یا روحی زیادی شدید ممکن است دچار یک ریزش موی شدید شوید تا حدی که ممکن است حتی نصف تا سه چهارم موهای خود را از دست بدهید. بیماری‌های شدید که شما را مدت‌ها درگیر کرده‌است یا جراحی‌های بزرگی که نیاز به بستری شدن دارند، فشارهای شدید عصبی و روحی و... همه می‌توانند موجب ریزش موهای شما شوند.

ماینوکسیدیل به چه کسانی توصیه می‌شود؟

یکی از داروهایی که توسط سازمان FDA آمریکا به‌عنوان داروی الگوی زنانه ریزش مو پذیرفته شده‌است، ماینوکسیدیل است. این دارو می‌تواند ریزش موها را در بسیاری از زنان کم یا حتی متوقف کند و حتی می‌تواند موجب رشد یک چهارم موهای ریخته شده شود. البته باید این نکته را متذکر شویم، درصورتی که مصرف

پرپشت‌تر شدن مو در دوران بارداری

گاهی بعضی از خانم‌ها در دوران بارداری احساس می‌کنند که موهای‌شان پرتر به‌نظر می‌رسد. این احساس تا حدی درست است و این پرپشت‌تر شدن موها به خاطر بالابودن هورمون‌هایی است که ریزش طبیعی موها را کم می‌کند و موها را در فاز استراحت نگه می‌دارد

سیگار هم موها را کم می‌کند

شاید خیلی‌ها به راحتی باور نکنند که سیگار هم می‌تواند باعث ریزش موها شود اما به دلایلی سیگار می‌تواند موهای نازنین شما را کم کند. اگر بخواهیم فهرست‌وار بلاهایی که سیگار سر موها می‌آورد را عنوان کنیم باید بگوییم سیگار بر مویرگ‌های تغذیه‌کننده فولیکول مو اثر مخرب گذاشته و باعث ریزش موها می‌شود و مواد سمی آن به ماده ژنتیک فولیکول مو آسیب می‌‌رساند و آن را تخریب می‌کند. علاوه بر اینها سیگار باعث ‌تعادل نداشتن آنزیمی ‌موثر در بازسازی بافت مو شده و بر روند رشد مو اثر بدی به جا می‌گذارد و باعث تولید رادیکال‌های آزاد می‌شود که این رادیکال‌‌های آزاد در ایجاد التهاب ناحیه اطراف فولیکول مو موثرند. همچنین سیگار، فعالیت هورمونی را بر هم می‌زند و باعث کاهش تولید هورمون استروژن می‌شود.

اگر کم خونید مواظب موهای‌تان باشید

کم‌خونی یکی از علل اصلی ریزش موست. غذاهای غنی از آهن مثل جگر، انواع گوشت، غلات سبوس‌دار، سبزی‌های سبز برگی شکل مثل اسفناج، تخم مرغ، خرما و کشمش را زیاد مصرف کنید. البته در دوران بارداری نباید بیش از یک بار در هفته جگر مصرف کرد، زیرا جگر یکی از منابع غنی ویتامین A است که با مصرف بیش‌از‌حد آن در دوران بارداری، مادر دچار هایپرویتامینوز A (‌مسمومیت با ویتامین A‌) می‌شود و این مسمومیت باعث ایجاد اختلالات صورت، استخوان و مغز در نوزاد می‌شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟