این ادویه بمب آنتی اکسیدان است

پاپریکا ادویه قرمز رنگ، روشن و آسیاب‌شده‌ای است که از انواع فلفل‌ها تهیه می‌شود. معمولا ترکیبی از انواع فلفل‌های شیرین، فلفل دلمه‌ای، فلفل قرمز، فلفل چیلی و... در تهیه پاپریکا کاربرد دارد.

به گزارش رکنا ، پاپریکا می‌تواند فواید مختلفی برای بدن داشته باشد، اما این فواید در درجه اول براساس نوع فلفل‌های استفاده‌شده در آن تعیین می‌شوند. با این‌حال، ادویه پاپریکا مقادیری از ویتامین A، E و B6 را هم به بدن می‌رساند.

پاپریکا سرشار از ریزمغذی‌ها و ترکیبات گیاهی مهم است. هر 1 قاشق غذاخوری از پاپریکا (6.8 گرم) حاوی 19 کیلوکالری انرژی، کمتر از 1 گرم پروتئین، کمتر از 1 گرم چربی ، ‌4 گرم کربوهیدرات و 2 گرم فیبر غذایی است. همین مقدار از پاپریکا 19 درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین A، 13 درصد به ویتامین E، 9 درصد به ویتامین B6 و 8 درصد به آهن را تامین می‌کند. این ادویه همچنین مجموعه‌ای از آنتی‌اکسیدان‌ها را در خود جای داده است که با آسیب‌های سلولی ایجاد شده توسط رادیکال‌های آزاد مقابله می‌کنند. آنتی‌اکسیدان‌های کلیدی در پاپریکا به خانواده کاروتنوئیدها تعلق دارند و شامل بتاکاروتن، کاپسانتین، زیگزانتین و لوتئین می‌شوند.

فواید پاپریکا در درجه اول به کپسایسین موجود در فلفل‌ها بستگی دارد که به مقدار بیشتری در فلفل‌های تند یافت می‌شود. بنابراین، اگر پاپریکای انتخابی شما از فلفل‌های تند تهیه شده باشد، کپسایسین بیشتری هم خواهد داشت و درنتیجه فواید بیشتری به بدن خواهد رساند. ترکیب مهم دیگری که اهمیت پاپریکا را افزایش می‌دهد، کاروتنوئیدها هستند. در ادامه با 4 مورد از مهم‌ترین فواید پاپریکا آشنا خواهیم شد.

1. کاهش خطر ابتلا به سرطان ها

کاروتنوئیدها ترکیبات گیاهی مهمی هستند که فواید مختلفی برای بدن دارند، ازجمله محافظت از بدن در برابر بیماری‌های گوناگون، خصوصا بعضی از سرطان‌ها و بیماری‌های مربوط به چشم. کاروتنوئیدها در گیاهان دارای رنگ روشن یافت می‌شوند، مانند فلفل‌هایی که در تهیه پاپریکا کاربرد دارند.

2. محافظت از استخوان‌ها

کاروتنوئیدهای موجود در پاپریکا می‌توانند به حفظ سلامت استخوان‌ها در میان خانم‌های یائسه کمک کنند. یکی از مطالعات منتشرشده در Food and Nutrition Research نشان می‌دهد که استفاده از عصاره کاروتنوئیدی پاپریکا می‌تواند روند تشکیل استخوان‌ها را در خانم‌های یائسه بهتر کند. اگر شما هم می‌خواهید از این فایده مهم برخوردار شوید، باید از ادویه پاپریکا به‌صورت منظم و برای مدت‌زمان طولانی در تهیه غذاهای خودتان استفاده کنید.

3. کمک به حفظ سلامت بینایی

پاپریکا حاوی چندین ماده مغذی است که می‌توانند سلامت چشم‌ها را تقویت کنند؛ ازجمله ویتامین E، بتاکاروتن، لوتئین و زیگزانتین. دو ترکیب آخر که عملکرد آنتی‌اکسیدانی هم دارند، می‌توانند از آسیب‌دیدگی چشم‌ها جلوگیری کنند. یافته‌های علمی هم نشان داده‌اند که دریافت این مواد مغذی در درازمدت به کاهش خطر ابتلا به آب‌مروارید و دژنراسیون ماکولای ناشی از افزایش سن کمک می‌کند.

4. تنظیم سطح کلسترول خون

کاپسانتین موجود در پاپریکا می‌تواند سطح کلسترول خوب خون (HDL) را افزایش دهد که در درازمدت می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی منتهی شود. انواع کاروتنوئیدهای موجود در پاپریکا هم می‌توانند سطح کلسترول تام خون و کلسترول بد خون (LDL) را کاهش دهند و باز هم یک درجه دیگر به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی کمک برسانند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟