18روش که ریه های شما را از کرونا حفظ می کند

به گزارش رکنا، ویروس کرونا بیشترین آسیب را به ریه افراد وارد می‌کند. در صورتی که ریه‌ها از سلامت کافی برخوردار نباشند، احتمال وخیم‌تر شدن حال فرد در صورت ابتلا به این ویروس بیشتر خواهد شد؛ بنابراین حفظ سلامت ریه‌ها در کنار تقویت سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس اهمیت دارد.

در این مطلب برخی فعالیت‌های روزانه که موجب آسیب پذیر شدن ریه‌ها می‌شوند بیان شده است تا از انجام آن‌ها پرهیز کنید:

استفاده از خوشبو کننده هوا

استفاده از خوشبو کننده هوا

با این که خوشبو کننده‌های هوا باعث ایجاد بوی مطبوع و خوشایند برای شما می‌شوند، اما وجود مواد سمی و شیمیایی درون آن‌ها می‌تواند مضر و خطرناک باشد.

قرار گرفتن در معرض دود سیگار

قرار گرفتن در معرض دود سیگار

دود سیگار تنها روی افراد سیگاری تاثیر نمی‌گذارد، بلکه نزدیکان فرد که با او در تماس هستند نیز صدمه می‌بینند. دود دست دوم سیگار ترکیبی از دود ناشی از سوختن سیگار و دود بازدم یک فرد سیگاری است.

استنشاق دود درجه دوم می‌تواند به خصوص روی کودکان تاثیر گذاشته و باعث آسیب پذیری آن‌ها شود. دود دست سوم به آثار به جا مانده از دود سیگار روی لباس، مو، مبلمان و سایر وسایل گفته می‌شود. دود سیگار دوم و سوم با ابتلا افراد به بیماری‌های قلبی و سرطان رابطه مستقیمی دارد.

استفاده مکرر از شومینه‌های هیزمی

استفاده مکرر از شومینه‌های هیزمی

دود چوب حاوی مواد شیمیایی مضر برای ریه و سلامتی افراد است؛ بنابراین سعی کنید زیاد از شومینه‌های هیزمی برای گرمایش خانه استفاده نکنید. هم چنین در صورت امکان از چوب خشک استفاده کرده و آتش را زیاد نکنید تا از اثرات مضر آن بکاهید.

استفاده از پاک کننده‌های شیمیایی

استفاده از پاک کننده‌های شیمیایی

استفاده مکرر از پاک کننده‌های شیمیایی، به دلیل این که حاوی مواد شیمیایی مضر برای از بین بردن باکتری‌ها هستند، می‌تواند روی ریه‌ها تاثیر گذاشته و به مرور زمان بیماری‌های ریوی را در فرد ایجاد کنند.

به ندرت گردگیری کردن خانه

به ندرت گردگیری کردن خانه

گرد و خاک موجود در خانه اگر به مدت طولانی گردگیری نشوند، آثار مخربی بر ریه افراد خانه می‌گذارند، چرا که تنفس در هوای آلوده به گرد و خاک، ابتلا به عفونت‌های تنفسی را در پی دارد.

ورزش نکردن

ورزش نکردن

ورزش کردن عملکرد ریه‌ها را تقویت کرده و سبب رسیدن امسیژن کافی به بدن می‌شود. افرادی که طولانی مدت ورزش را رها می‌کنند، در برابر بیماری‌ها آسیب پذیرتر می‌شوند.

روشن نکردن تهویه هوا هنگام دوش گرفتن

روشن نکردن تهویه هوا هنگام دوش گرفتن

قارچ‌ها و باکتری‌ها معمولا در محیط‌های مرطوب رشد می‌کنند؛ بنابراین نبود تهویه مناسب در حمام برای رد و بدل شدن هوا در محیط، موجب تکثیر باکتر و قارچ‌ها و به خطر افتادن سلامت افراد می‌شود. بنابرای همیشه قبل از دوش گرفتن تهویه هوا را روشن کنید.

بازسازی خانه ایی که آزبست دارد

بازسازی خانه ایی که آزبست دارد

در خانه‌های قدیمی، استفاده از آزبست در مصالح ساختمانی رایج بوده که این روز‌ها به دلیل تاثیر مخربی که روی کیفیت هوا گذاشته و در نهایت منجر به ذات الریه و ایجاد سرطان ریه در افرادی که این هوا را تنفس می‌کنند داشته است، دیگر از آن استفاده نمی‌شود. اگر خانه شما حاوی آزبست است، باید با یک کارشناس در این زمینه صحبت کرده و برای جلوگیری از آسیب‌های بلند مدت، آن را از ساختمان خانه خود حذف کنید.

چکاپ نکردن ریه‌ها

چکاپ نکردن ریه‌ها

برخی از بیماری‌های تنفسی بدون علامت هستند؛ بنابراین باید هر چند وقت یکبار به متخصص مراجعه کرده و از سلامت ریه‌های خود مطمئن شوید. مخصوصا افرادی که سن بالا یا سابقه بیماری‌های تنفسی را داشتند باید این توصیه را جدی بگیرند.

تمیز نکردن اجاق گاز

تمیز نکردن اجاق گاز

تمیز نکردن اجاق گاز علاوه بر کاهش عمر مفید آن می‌تواند منجر به مسمومیت‌های ناشی از NO۲ شود. NO۲ راه‌های تنفسی را دچار التهاب کرده و فرد را دچار بیماری تنفسی می‌کند.

پخت و پز با هود خاموش

پخت و پز با هود خاموش

پخت غذا موجب پراکندگی ذره‌های آلاینده در هوا می‌شود. نبود یک تهویه برای تبادل هوا ممکن است به مرور فرد را به بیماری تنفسی دچار کرده و برای افرادی که آسم دارند به شدت خطرناک باشد.

تمیز نکردن دستگاه بخور

تمیز نکردن دستگاه بخور

تمیز نکردن دستگاه بخور، علاوه بر این که کارایی آن را کاهش می‌دهد، به مرور موجب رویش باکتری و کپک‌ها در اطراف آن و آلودگی می‌شود که تاثیر آن در دراز مدت پیدا خواهد شد.

ننوشیدن آب به اندازه کافی

ننوشیدن آب به اندازه کافی

نوشیدن آب یک اقدام حیاتی برای همه ارگان‌های بدن از جمله ریه‌ها است. مصرف روزانه حدود ۱.۵ لیتر آب برای بدن ضروری است.

کشیدن قلیان

کشیدن  قلیان

مواد شیمیایی موجود در قلیان به مژک‌های سیستم تنفسی آسیب رسانده و ریه فرد را در برابر بیماری‌های عفونی و ویروس‌ها آسیب پذیرتر می‌کند.

نشستن مکرر دست‌ها

نشستن مکرر دست‌ها

عفونت‌ها و ویروس‌ها معمولا از طریق تماس دست با صورت و به خصوص دهان به بدن منتقل می‌شود. تا قبل از این که دستان خود را بشویید، آن‌ها را به صورت خود نزنید.

بسته نگه داشتن پنجره‌ها

بسته نگه داشتن پنجره‌ها

خانه باید برای تبادل هوا یک سیستم تهویه یا یک مجرا برای ورود و خروج هوا داشته باشد. در طول روز ساعاتی پنجره‌های خانه را باز کنید تا از آسیب رسیدن به ریه‌ها جلوگیری کنید.

ورزش کردن در مناطق آلوده

ورزش کردن در مناطق آلوده

هنگام ورزش کردن میزان تنفس افزایش یافته و بدن به اکسیژن بیشتری نیاز دارد. تنفس در هوای آلوده برای ریه‌ها مضر است و این هوا در حالت ورزش کردن آسیب بیشتری به ریه‌ها می‌رساند.

استفاده از رنگ‌های شیمیایی

استفاده از رنگ‌های شیمیایی

مواد شیمیایی موجود در این رنگ‌ها ریه‌ها را تحریک کرده و آسیب پذیر می‌کند. برای کاهش خطرات ناشی از این مواد، هنگام کار با آن ها از ماسک استفاده کنید.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟