با کودک بد غذای خود چه کنیم ؟ / ترفند های پزشکی

کودک بد غذا / به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، حتی ممکن است سعی کنید به آنها رشوه دهید تا متقاعد شوند، اما متاسفانه در بسیاری از موارد موفق نخواهید شد. در این شرایط باید اجازه دهید قدرت انتخاب در دست کودک باشد. این مسئله در جهان تغذیه «شیار غذایی» نامیده می‌شود. ما در این مطلب به شما می‌گوییم که علت این رفتارهای کودک چیست و در مقابل آن چه باید بکنید.

شیار غذایی چیست؟

این اصطلاح به وضعیتی اشاره دارد که در آن کودک صرفا به خوردن یک غذای خاص در هر وعده غذایی تمایل دارد. با این حال، باید بدانید که این مسئله یک بخش طبیعی از روند خردسالی است که نباید چندان جدی گرفته شود. اما مواجهه با آن برای پدر و مادر دشوار خواهد بود. اگر تمام تلاش‌تان را کرده‌اید و همیشه غذاهای خوب و سالمی دراختیار کودک گذاشته‌اید، پس چرا او به‌طور ناگهانی به خوردن چند غذای خاص بسنده می‌کند؟! دلایل زیادی برای این مشکل وجود دارد که چرا کودک دست به چنین رفتاری می‌زند. یکی از دلایل این است که روند رشد کودک به‌تدریج کندتر می‌شود. پس از اولین جشن تولد، بدن کودک با سرعت کمتری به رشد خود ادامه می‌دهد. از این رو، به کالری کمتری هم نیاز پیدا می‌کند، حتی ممکن است تا ساعت‌ها احساس گرسنگی نکند. از این رو، وقتی سرعت رشد کودک کندتر می‌شود، اشتهای او کاهش یافته و به نظر می‌رسد که میلی به خوردن غذا ندارد. اغلب اوقات در همین مواقع است که کودک به خوردن غذاهای خاص مورد علاقه‌اش رو می‌آورد. این رفتار گاهی به این دلیل رخ ‌می‌دهد که کودک می‌خواهد استقلال خود را به رخ والدین بکشد. بچه‌ها از همان سنین پایین یاد می‌گیرند که مستقل باشند و غذای‌شان را شخصا انتخاب کنند. بسیاری از کودکان در این سن عادت دارند که صندلی پیشنهادی والدین را رد کرده و شخصا محل غذاخوردن‌شان را انتخاب کنند. کودک می‌خواهد محل غذا خوردن را خودش انتخاب کند و در این تصمیم به کمک کسی نیاز ندارد. اما باید مطمئن باشید که برخی از این رفتارهای جدید صرفا بخشی از روند رشد طبیعی کودک هستند.

چطور می‌توانید به کودک کمک کنید؟

دلیل این رفتار هرچه باشد، راهکارهای چندانی برای مقابله با آن وجود ندارد و نمی‌توانید به زور و اجبار کودک را به خوردن غذاهایی که برایش مفید است وادار کنید. این را بدانید که اگر این موضوع وارد روند لجبازی شود این شما هستید که بازنده‌اید، از این رو بهتر است بگذارید این رفتار روند طبیعی خود را سپری کند. در ادامه نکاتی را مطرح می‌کنیم که می‌توانید از آنها برای مقابله با رفتارهای سوء کودک در انتخاب غذایش کمک بگیرید:

1. انواع مواد غذایی مفید اما خوش رنگ را برای آنها تهیه کنید.

2. منطقی باشید و توقع نداشته باشید کودک‌تان هر غذایی جلویش گذاشتید، کامل بخورد.

3. با خوردن غذاهای سالم الگوی کودک خود باشید.

4. با کاهش میان‌وعده‌های روزانه قبل از ناهار و شام، اجازه دهید کودک احساس گرسنگی کند.

5. در زمان صرف غذا احساسات را کنار بگذارید. اگر کودک غذای خاصی را رد می‌کند، آرام باشید و اجازه دهید کودک شخصا در این باره تصمیم بگیرد.

6.سعی کنید از بازی و سرگرمی برای غذا دادن به فرزندتان کمک بگیرید. با این کار او از غذاها خوشش خواهد آمد و بیشتر طبق میل شما رفتار خواهد کرد.

از این فرمول کمک بگیرید

اگر بگذارید کودک در این زمینه به آرامش خاطر برسد، می‌توانید به‌تدریج تغییرات لازم را در رژیم غذایی او اعمال کنید. به‌عنوان مثال، اگر کودک عاشق سیب است، کمی کره بادام‌زمینی یا ماست به او بدهید تا سیبش را با آنها بخورد. یا اگر کودک عاشق ناگت مرغ است، هر بار یک سس جدید برایش تدارک ببینید. همچنین اگر ساندویچ کره بادام‌زمینی و مربا، غذای موردعلاقه اوست، کمی ژله یا عسل به ساندویچ او اضافه کنید تا حین خوردن وعده غذایی موردعلاقه‌اش چند ماده مغذی و مفید هم بخورد. این امر کمک می‌کند که کودک به وجود این مواد غذایی در وعده‌های روزانه‌اش عادت کند. به‌طور کلی، سعی کنید ریلکس باشید. یکی از بزرگ‌ترین درس‌های نگهداری از کودک این است که برخی مشکلات را به حال خودش رها کنید و نگران هم نباشید، رفتارهای غذایی نامناسب کودک دوام ندارد. می‌توانید مطمئن باشید که او در روز عروسی‌اش دیگر تقاضای چیپس سیب‌زمینی و میان‌وعده میوه‌‌ای نخواهد کرد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟