گیاه رازیانه در قرون وسطی به منظور محافظت خانه در برابر ارواح شیطانی بر فراز دروازه‌ها آویخته می‌شد، اگر چه دیگر برای این کار مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، اما هنوز هم یکی از گیاهان دارویی بوده که به طور گسترده مورد توجه قرار دارد و برای بیماری‌هایی نظیر کولیک مفید است.

در این قسمت نکات کوتاهی درباره این گیاه بیان می‌شود که عبارتند از:

نام لاتین گیاه رازیانه، Foeniculum Vulgare است.

یونانیان باستان و رومی‌ها معتقد بودند که این گیاه می‌تواند باعث ایجاد قدرت، استعداد و همچنین افزایش طول عمر شود.

مزایای چای رازیانه شباهت زیادی به استفاده از دانه‌های رازیانه دارد.

مزایای چای رازیانه برای سلامتی

مزایای زیادی از چای رازیانه برای سلامتی در بین مردم رایج بوده و نوشیدن چای آن هم یک عمل ثابت در طب سنتی جهان است. با این که تمام مزایای چای رازیانه توسط علم پزشکی تایید نشده است، اما افراد زیادی به منظور درمان و مزایای سلامتی از رازیانه استفاده می‌کنند، از جمله:

تسکین نفخ

ایجاد ادرار

افزایش متابولیسم

درمان فشار خون بالا

بهبود وضعیت بینایی

جلوگیری از گلوکوم

تنظیم وضعیت اشتهاء

پاکسازی موکوس از طریق راه هوایی

افزایش تولید شیر در زنان شیرده

هضم سریع غذا

کاهش گاز معده

کاهش استرس

سم زدایی از بدن

با بررسی‌های انجام شده می‌توان گفت که دانه رازیانه برای کمک به هضم غذا موثر است، همچنین توانایی کمک به عضلات صاف سیستم گوارش را دارد و باعث کاهش گاز، التهاب و گرفتگی معده خواهد شد.

چای رازیانه می‌تواند برای درمان اسپاسم عضلانی معده ناشی از سندرم روده تحریک‌پذیر، کولیت زخمی، بیماری کرون و سایر شرایطی که بر روی سیستم گوارشی تاثیر دارند، استفاده شود، همچنین ممکن است ترکیب رازیانه با سایر داروهای گیاهی به منظور تغییر عوارض جانبی فرمول‌های گیاهی برای یبوست یا سایر روش‌های درمانی مشکلات گوارشی هم به کارگیری شود.

1: عادت ماهانه همراه با درد

یکی از مشکلات رایج بسیاری از زنان که معمولا با داروهای بدون نسخه همانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی رفع می‌شود، داشتن عادت ماهانه دردناک یا دیسمنوره است، اما مشکل تقریبا 10 الی 20 درصد از زنانی که در طول این مدت دچار درد و ناراحتی‌های شدید می‌شوند، به وسیله دارو رفع نخواهد شد.

افراد زیادی هستند که به جای داروهای شیمیایی از گیاهان دارویی استفاده می‌کنند؛ نتایج یکی از آزمایش‌های سال 2012 میلادی نشان داد که گیاه رازیانه می‌تواند در کاهش درد دوره عادت ماهانه زنان موثر باشد. اینطور که پیداست، این درد ناشی از منقبض شدن رحم بوده و محققان بر این باورند که رازیانه می‌تواند مانع انقباض رحم شود.

2: کولیک

یکی از مزایای چای رازیانه را می‌توان ویژگی‌های ضد اسپاسم دانست و به همین دلیل برخی معتقدند که این چای می‌تواند در کاهش علائم کولیک در نوزادان موثر باشد.

3: تنظیم قند خون

بسیاری از متخصصین طب سنتی و مراقبت‌های بهداشتی توصیه می‌کنند از چای رازیانه به منظور تنظیم قند خون استفاده شود. نتایج یکی از مطالعاتی که در بنگلادش بر روی موش‌ها انجام شد، نشان داد که مقادیری از عصاره رازیانه می‌تواند میزان قند خون را مشابه داروهای استاندارد شیمیایی کاهش دهد.

4: تسکین درد

گیاه رازیانه برای تسکین درد مفید است؛ همان تحقیق انجام‌شده در بنگلادش نشان می‌دهد که عصاره این گیاه می‌تواند علائم درد را مشابه تاثیر آسپیرین کاهش دهد.

5: هیدراتاسیون

هیدراته ماندن بدن برای سلامتی مهم است، بنابراین یکی از مزایای مستقیم چای رازیانه را می‌توان فراهم کردن یک نوشیدنی خوش طعم و بدون کافئین دانست.

عصاره رازیانه یا چای رازیانه؟!

عصاره رازیانه را نمی‌توان مشابه چای رازیانه دانست، زیرا چای این گیاه به مراتب کمتر پردازش شده و به احتمال زیاد خالص است و همچنین اثرات مفید و قابل اندازه‌گیری چای رازیانه را می‌توان از مهم‌ترین عوامل مصرف آن عنوان کرد. لازم به ذکر است که اداره غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) نظارتی بر روی مکمل‌ها و عصاره گیاهان ندارد. برخی افراد چای رازیانه را خوشمزه و دلنشین توصیف می‌کنند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟