داشتن قلب قوی حاصل انتخاب‌های صحیح و سالم در الگوی زندگی روزمره است و برای بهره‌مندی از یک قلب سالم و قوی باید همواره فعال باشید و از استرس دوری کنید.

 زندگی پرشتاب امروز و فشارهای محیط کار، میزان استرس را تشدید می‌کند و این فشارها را قلب باید تحمل کند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که روند قدرت شفابخشی بدن تحت استرس، کاهش پیدا می‌کند و منجر به بروز مشکلات و ناراحتی‌هایی مثل افزایش فشار خون و ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود.

امروزه حتی افراد بسیار جوان و کم سن و سال هم در معرض ابتلا به مشکلات قلبی هستند. بنابراین مدیریت و کنترل استرس و نیز سالم ماندن بسیار حائز اهمیت است.

با دنبال کردن تغییراتی ساده در الگوی زندگی خود می‌توانید سلامت قلبتان را تضمین کنید.

آنچه بیش از هر فاکتور خطرزای دیگر باید مورد توجه قرار دهید ترک سیگار است. سیگار طول عمر انسان را بین ۱۵ تا ۲۵ سال کاهش می‌دهد. اگر سیگاری هستید دو برابر بیش از غیر سیگاری‌ها در معرض حمله قلبی قرار دارید و به محضی که سیگار را ترک کنید این خطر کاهش می‌یابد.

حتما مقدار مصرف نمک را کاهش دهید. مصرف زیاد نمک فشار خون را بالا می‌برد و خطر ابتلا به بیماریهای قلبی - عروقی را افزایش می‌دهد.

سعی کنید همواره رژیم غذایی متعادلی داشته باشید. از میوه‌ها و سبزیجات تازه و غذاهای نشاسته‌ای مثل نان و برنج سبوس دار استفاده کنید.

از الکل هم پرهیز کنید. چون الکل به ماهیچه‌های قلبی آسیب می‌رساند و فشار خون را افزایش می‌دهد و باعث افزایش وزن هم می‌شود.

از حداقل ۳۰ دقیقه ورزش سبک روزانه غافل نشوید. حفظ تناسب اندام نه تنها برای قلب مزایای بسیاری دارد بلکه سلامت کل بدن و بهداشت روانی را نیز تامین می‌کند.

همواره میزان فشار خون، کلتسرول و قند خون خود را کنترل کنید. چکاپ کلی بدن به طور منظم، هر زمان که نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشید به موقع شما را خبر می‌کند.

نسبت به تجمع چربی اضافی دور شکم خود آگاه باشید و همواره اندازه دور شکم خود را کنترل کنید چون وزن زیادی و چربی دور شکم تاثیر زیادی روی سلامتی خواهد گذاشت و با یک تغییر کوچک و ساده در رژیم غذایی می‌توانید از این اثرات منفی جلوگیری کنید.

وقتی استرس زیاد می‌شود ممکن است به خوردن افراطی، کشیدن سیگار یا مصرف الکل گرایش بیشتری پیدا کنید در این وضعیت سعی کنید با تمرین یوگا و مدیتیشن استرس خود را کاهش دهید.

تعطیلات را فراموش نکنید چون قلب شما هرازگاهی به استراحت و آرامش نیاز دارد.

مراقب سابقه ارثی ابتلا به بیماریها در خانواده خود باشید. چون ممکن است بیشتر در معرض خطر باشید.

در پایان نیز تاکید می‌شود که خنده بهترین درمان است. خنده در هر زمانی تاثیری شگفت انگیز روی بدن دارد و راهی قابل اطمینان برای رهایی از فشارها و تنش‌ها است و به شما احساس سبکی می‌دهد.

منبع: ایسنا

اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟