یک متخصص تغذیه گفت: حبوبات بهترین منبع غذایی و جایگزین برای گوشت است. ریسک ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی را کاهش می دهد. از سرطانپروستات، روده بزرگ و دیابت پیشگیری و فشار خون را کنترل می کند و در درمان افسردگی موثر است.

آرام تابنده افزود: تحقیقات ثابت کرده، افرادی که دو بار یا بیشتر در هفته حبوبات مانند نخود، لوبیا، عدس، لپه مصرف کنند، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ، پروستات و بروز بیماری‌های قلبی ـ عروقی و دیابت نوع 2 در آنها کمتر می‌شود.

وی اضافه کرد: حبوبات تا حدود زیادی می تواند جایگزین مصرف گوشت شود زیرا 20 تا 50 درصد پروتئین دارد و منبع غذایی بسیار مفید، کم عارضه و مقرون به صرفه است، با توجه به شرایط اقتصادی امروز جامعه و گران بودن گوشت، بسیاری از افراد جامعه می توانند از حبوبات بیشتر استفاده کنند و مصرف گوشت را به حداقل برسانند.

تابنده ادامه داد: همچنین حبوبات از لحاظ چربی، کلسترول و سدیم در سطح پایینی هستند و مصرف آنها برای سلامت قلب و بافت های خون مفید هستند، به طوری که استفاده روزانه 160 میلی گرم حبوبات پخته شده (معادل دو سوم فنجان) برای نیاز بدن کافی است و باید در سبد غذایی خانواره گنجانده شود.

این متخصص تغذیه اضافه کرد: حبوبات مقاومت بدن را در برابر سرطانهای پروستات، روده بزرگ و دیابت زیاد کرده و فعالیت روزانه و حافظه را افزایش می‌دهد.

به گفته تابنده، حبوبات به دلیل دارا بودن کلسیم به پیشگیری از پوکی استخوان به ویژه در دوران یائسگی زنان و در دوران رشد کودکان بسیار مفید است و به دلیل داشتن منیزیم و پتاسیم در تعدیل فشار خون و رفع بی‌خوابی‌های شبانه بسیار توصیه می شود.

این متخصص تغذیه تاکید کرد: مواد موجود در حبوبات به مقدار زیاد از بروز کم‌خونی جلوگیری می کند. ویتامین‌های گروه B آن نیز که نسبت به تمام مواد مغذی موجود در آن ارجحیت دارند و در رفع افسردگی و اختلالات عصبی موثر است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بیشتر خانواده‌ها در هفته قدرت خرید مصرف گوشت را به دلیل گران بودن آن ندارند و بهتر است از حبوبات استفاده کنند، البته باید حبوبات به دلیل نفخ آور بودن، به مدت یک شب خیسانده شده و پس از دور ریختن آب آن پخته شود.

تابنده یادآور شد: حبوبات منبع خوبی از فیبر هم هستند که به سلامت دستگاه گوارش، جلوگیری از یبوست، کاهش جذب قند و چربی نیز کمک می کنند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟