تا پایان فروردین تمام کادر درمان دوز اول واکسن کرونا را دریافت می کنند/  وزارت بهداشت عامل پنج ماه عقب افتادگی واکسیناسیون عمومی

این در حالی است که طبق همین اطلاعاتی که با سرعت پایین به روز می شود نیز به نظر می رسد همپای روند کند تامین واکسن کرونا در ایران، توزیع آن هم به کندی پیش می رود و در این میان، برخی کاربران فضای مجازی و حتی اعضای شناخته شده کادر درمان کشور، شائبه هایی را درباره شیوه اطلاع رسانی وزارت بهداشت پیرامون تعداد افرادی که تا کنون در ایران واکسن کرونا دریافت کرده اند و البته نحوه توزیع این واکسن ها مطرح می کنند.

چقدر واکسن خریده ایم؟چند نفر واکسن زده اند؟

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، دوشنبه هفته گذشته، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از این خبر داد که تا کنون در فاز نخست، 590 هزار نفر در کشورمان علیه کرونا واکسینه شده اند.

این در حالی است که با احتساب محموله 700 هزار و 800 دوزی واکسن آسترازنکا که اخیرا در قالب سبد کوواکس وارد کشورمان شده است، می توان گفت صرف نظر از 100 هزار دوز واکسن مشترک ایرانی کوبایی که برای کارآزمایی بالینی به ایران وارد شده، تا کنون یک میلیون و 665 هزار دوز واکسن کرونا برای تزریق به جمعیت هدف به ایران رسیده است.

در این میان البته باید توجه داشت که 700 هزار و 800 دوز واکسن مربوط به سبد کوواکس نیز دوشنبه هفته گذشته یعنی دقیقا در همان روزی وارد کشور شد که حریرچی، آخرین آمار مربوط به میزان توزیع واکسن کرونا در ایران را ارائه داد.

اما این که چرا تا پیش از آن، با وجود این که ایران نزدیک 900 هزار دوز واکسن کرونا دریافت کرده بود، آمار دریافت دوز اول واکسن کرونا توسط کادر درمان و گروه های پرخطر در کانالی کمتر از 600 هزار نفر قرار داشت، از جمله مهمترین سوالاتی است که درباره کند پیش رفتن روند توزیع واکسن کرونا در ذهن مردم نقش بسته است؛ بخصوص که در روزهای اخیر نیز گروه های مختلفی از کادر درمان نسبت در رسانه ها و فضای مجازی نسبت به این مساله اعتراض کرده اند.

طبرسی: تا پایان فروردین تمام کادر درمان دوز اول واکسن کرونا را دریافت می کنند

وقتی که این اعتراض عمومی را با دکتر پیام طبرسی، عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا در میان گذاشتیم، او با تاکید بر این که روند توزیع واکسن کرونا تسریع شده است، در گفت و گو با رکنا اظهار کرد: با مطالباتی که اخیرا کادر درمان داشته اند، روند تزریق واکسن هایی که وارد کشور شده، سرعت گرفته است.

عضو کمیته ملی تحقیقاتی واکسن کرونا با ابراز امیدواری نسبت به پایان روند توزیع دوز اول این واکسن در میان کادر درمان تا پایان ماه فروردین گفت: امیدواریم با توزیع واکسن در میان تمام بیمارستان ها، تا انتهای این ماه تمام اعضای کادر درمان کشور دوز اول واکسن کرونا را دریافت کنند. البته باید توجه داشت که دوز دوم برای هر شخص، 28 روز بعد از دریافت دوز اول تزریق می شود.

وی در ادامه تاکید کرد: روند توزیع واکسن کرونا بعد از ورود واکسن های سبد کوواکس به کشور و در چرخه قرار گرفتن این واکسن ها، در سه روز گذشته تسریع شده است و این روند در روزهای آینده با سرعت بیشتری هم ادامه پیدا می کند.

چه کسانی واکسن زده اند؟ چه زمانی واکسن ایرانی می رسد؟

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در ادامه صحبت هایش نحوه اولویت بندی و تزریق واکسن کرونا به افراد مختلف در هنگام آغاز واکسیناسیون عمومی را موضوع پر چالشی دانست و عنوان کرد: وقتی به واکسیناسیون عمومی برسیم، شناسایی افرادی که باید در اولویت دریافت واکسن کرونا قرار گیرند و همچنین تعیین محل های مناسب برای پرهیز از ازدحام در هنگام دریافت واکسن اهمیت زیادی پیدا می کند.

طبرسی ادامه داد: این در حالی است که روند تزریق واکسن به کادر درمان، راحت ترین بخش توزیع واکسن در سطح کشور است، چون هم دریافت کنندگان آن مشخص هستند و هم محل هایی که این افراد باید واکسن کرونا را دریافت کنند.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا در پاسخ به این سوال که تا کنون چه گروه هایی واکسن کرونا دریافت کرده اند، عنوان کرد: تا الان علاوه بر کادر درمان، به برخی سالمندانی که در آسایشگاه ها زندگی می کنند و البته به برخی گروه های پرخطر از جمله تعدادی از بیماران دیالیزی و افراد مبتلا به سرطان نیز واکسن کرونا تزریق شده است.

نزدیکترین واکسن ایرانی به واکسیناسیون عمومی، واکسن کووایران برکت 

وی درباره آخرین پیش بینی ها از آغاز روند واکسیناسیون عمومی با واکسن ایرانی کرونا نیز توضیح داد: نزدیکترین واکسن ایرانی به واکسیناسیون عمومی، واکسن کووایران برکت است که اواخر خردادماه مرحله سوم کارآزمایی بالینی آن به پایان می رسد و آن زمان وزارت بهداشت باید تصمیم بگیرد که توزیع واکسن در میان مردم عادی براساس این واکسن را چه زمانی آغاز خواهد کرد.

طبرسی البته تاکید کرد: با این وجود، ما امید داریم که با احتمال کاهش تحریم ها در هفته های آتی، روند تامین و توزیع واکسن های خارجی تسریع شود و تا پیش از آماده شدن واکسن ایرانی برای توزیع عمومی، بتوانیم بخشی از واکسیناسیون عمومی را با استفاده از واکسن های وارداتی انجام دهیم.

وزارت بهداشت هیچ واکسن کرونایی نفروخته است

در این میان اما در روزهای اخیر، کند پیش رفتن واکسیناسیون کادر درمان و دیگر گروه های پرخطر با وجود واردات نزدیک یک میلیون و 600 هزار دوز واکسن کرونا، منجر به ایجاد شائبه ای در فضای مجازی شده مبنی بر این که ممکن است با بروز تخلفاتی در بدنه وزارت بهداشت، بخشی از این واکسن ها به بازار سیاه راه پیدا کرده باشند.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری اما این موضوع را به شدت تکذیب کرد و گفت: اصلا چنین چیزی ممکن نیست، چون وزارت بهداشت هیچ گاه خودش را به این خاطر در آماج حمله مردم قرار نمی دهد و این مساله قطعا یک تهمت به این وزارتخانه محسوب می شود.

وی در ادامه تصریح کرد: باید توجه داشت که واکسن کرونا اساسا قابل فروش نیست، چون این واکسن در شرایط بسیار ویژه ای نگهداری می شود و هر واکسنی هم که اکنون در بازار سیاه یافت می شود، قطعا تقلبی است.

آیا وزارت بهداشت درباره تاریخ آغاز واکسیناسیون کرونا دروغ گفته است؟

21 بهمن 99 بود که روند توزیع واکسن کرونا در میان کادر درمان با توزیع اولین واکسن روسی واردشده به کشور به سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز شد و البته اولین محموله واکسن روسی کرونا نیز به گفته کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت روز 16 بهمن به ایران رسید. در این میان یکی از پزشکان مطرح بیمارستان مسیح دانشوری در گفت و گو با رکنا ادعایی را مطرح کرد که با آنچه وزارت بهداشت در این خصوص اطلاع رسانی کرده است، منافات دارد.

دکتر محمدرضا هاشمیان، فوق تخصص بخش مراقبت های ویژه در این باره گفت: طبق اخباری که وزارت بهداشت اعلام کرده است واکسیناسیون کادر درمان در ایران از 21 بهمن آغاز شد، اما من دو روز پیش مطلع شدم که برخی همکاران ما روز 5 بهمن در برابر کرونا واکسینه شده اند و این مساله نشان می دهد که وزارت بهداشت به صورتی عجیب، روز آغاز واکسیناسیون در ایران را نیز نادرست اعلام کرده است.

وی افزود: ظاهر امر این است که وزارت بهداشت براساس کد ملی افراد به آنها واکسن کرونا تزریق می کند، اما سوال اساسی اینجاست که چرا این وزارتخانه مانند سایر کشورها، به صورت روزانه آمار دقیقی درباره میزان توزیع واکسن کرونا در کشورمان اعلام نمی کند؟ یعنی اکنون برای افکار عمومی مشخص نیست که دقیقا چند نفر از اعضای کادر درمان یا گروه های پرخطر واکسن کرونا دریافت کرده اند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اطلاع رسانی شائبه دار وزارت بهداشت درباره نحوه توزیع واکسن کرونا در ایران را زمینه‌ساز کند پیش رفتن روند واکسیناسیون کادر درمان دانست و تاکید کرد: وقتی وزارت بهداشت در تاریخ آغاز واکسیناسیون با مردم صریح نبوده است، نمی توان انتظار داشت که برنامه زمان بندی واکسیناسیون نیز به طور دقیق مشخص شود و به همین دلیل است که اکنون حتی براساس آمارهای خود وزارت بهداشت شاهد کند پیش رفتن روند توزیع همین واکسن هایی هستیم که به کشورمان وارد شده است.

کند بودن واکسن به دلیل اشتباه دولت در اجرای سیاست ایمنی جمعی

هاشمیان در بخش دیگری از صحبت هایش روی این نکته دست گذاشت که وزارت بهداشت از همان ابتدای مطرح شدن موضوع واکسن کرونا، برنامه ریزی دقیقی برای تامین این واکسن نداشت و حتی به توصیه های دلسوزان بهداشتی کشور در این خصوص نیز توجه نمی کرد. موضوعی که این فوق تخصص بخش مراقبت های ویژه درباره اش توضیح داد: در کشور ما از همان ابتدا برنامه ریزی برای تامین یا تولید واکسن کرونا بسیار ضعیف بود. چون به نظر می رسد که وزارت بهداشت در ماه های ابتدایی شیوع کرونا برنامه ایمنی جمعی را دنبال می کرد که در نقطه مقابل واکسیناسیون قرار دارد.

وی در این باره استدلال کرد: این موضوع را که دولت و حتی وزارت بهداشت حداقل در ماه های ابتدایی شیوع کرونا به دنبال رسیدن به ایمنی جمعی بوده اند، می توان از لابه‌لای صحبت های آقای ملک زاده، معاون پیشین تحقیقات و فناوری این وزارتخانه متوجه شد؛ چراکه ایشان در پایان تیرماه 99 گفت که تا کنون 25 میلیون ایرانی نسبت به کرونا مصون شده اند و بعد هم رئیس جمهور این صحبت آقای ملک زاده را تایید کرد.

این پزشک بیمارستان مسیح دانشوری در ادامه تصریح کرد: آن زمان هم هر وقت دلسوزان بهداشتی کشور درباره لزوم برنامه ریزی برای تامین واکسن صحبت می کردند، برخی مسئولان وزارت بهداشت در رسانه ها اعلام می کردند که واکسن کرونا در سطح جهان حداقل بین 5 تا 7 سال دیگر عمومی نمی شود.

چرا در واکسیناسیون عمومی عقب افتادیم؟

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین معتقد است که وزارت بهداشت کشورمان در هشت ماه ابتدایی شروع پاندمی کرونا در سطح جهان، هیچ گونه درخواستی از نهادهای بین المللی برای قرار گرفتن ایران در برنامه های واکسیناسیون یا کارآزمایی واکسن های گوناگون نداشت و همین مساله، اکنون موجب عقب افتادن ایران از برنامه واکسیناسیون عمومی نسبت به سایر کشورها شده است.

وی در توضیح بیشتر این مساله گفت: متاسفانه ما در هیچ کدام از کارآزمایی های بین المللی مانند طرحی که چین برای واکسن های خود در پیش گرفت و آنها را در ترکیه، امارات و برخی کشورهای دیگر به صورت گسترده تزریق کرد، شرکت نکردیم؛ چراکه آن زمان مسئولان وزارت بهداشت می گفتند که ما اجازه نمی دهیم ایرانی ها موش آزمایشگاهی کشورهای دیگر شوند، این در حالی است که اگر ما در این کارآزمایی ها شرکت می کردیم، تولیدکنندگان واکسن موظف می شدند که حجم بالایی از تولیداتشان را پس از موفقیت این کارآزمایی ها به ایران بفروشند.

هاشمیان در ادامه به نامه جمع زیادی از کادر درمان درباره درخواست از وزارت بهداشت برای واردات واکسن روسی کرونا به ایران و شروع کارآزمایی آن با تزریق به کادر درمان اشاره کرد و تاکید داشت: در ماه شهریور ما کتبا از وزارت بهداشت درخواست کردیم که واکسن روسی را زیر نظر تیمی متشکل از متخصصان بهداشتی و پزشکان مجرب رشته های گوناگون وارد کشور کند؛ اگر این اتفاق رخ می داد، ایران خیلی زودتر از شرایط کنونی توزیع واکسن به کادر درمان را آغاز می کرد؛ اما متاسفانه سازمان غذا و دارو، آن زمان به درخواست ما بی توجهی کرد و ناگهان پنج ماه بعد مشاهده کردیم که واکسیوناسیون کادر درمان کشورمان با همین واکسن روسی شروع شد!

تا پایان شهریور هیچ برنامه ای نداشتیم  

این فوق تخصص بخش مراقبت های ویژه با تاکید بر این که وزارت بهداشت حداقل تا شهریورماه هیچ برنامه دقیقی برای تامین واکسن کرونا نداشت، عنوان کرد: جمیع روندهایی که در بهار و تابستان سال گذشته از سوی نهاد متولی بهداشت و سلامت مردم در پیش گرفته شد، نشان می دهد که این وزارتخانه تا شهریورماه حتی برای حمایت مناسب از تولید داخلی واکسن نیز برنامه نداشت و با وجود این که بنیاد برکت و وزارت دفاع به دنبال ساخت واکسن داخلی بودند و اقدامات مناسبی را نیز تا همان زمان انجام داده بودند، اما وزارت بهداشت حتی یک فراخوان برای دعوت از دانشمندان ایرانی جهت کار کردن روی تولید واکسن ارائه نداده بود.

هاشمیان در ادامه اظهار داشت: در واقع، روند برنامه ریزی برای تولید و تامین واکسن توسط دولت به نحوی که پیش رفت که تا پایان شهریور، ما نه تنها برنامه ای برای واکسیناسیون عموم مردم نداشتیم، بلکه مسئولان بهداشتی کشور تا آن زمان برای واکسیناسیون کادر درمان نیز برنامه ریزی دقیقی نکرده بودند و همین مساله موجب شده است که حتی تا امروز هم برنامه واکسیناسیون کادر درمان کامل کشور کامل نشود.

سهل انگاری وزارت بهداشت، عامل عقب افتادن پنج ماهه واکسیناسیون عمومی در ایران

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: این در حالی است که کادر درمان ما می توانستند از شهریور سال گذشته در کارآزمایی بالینی واکسن ها شرکت کنند و اگر این اتفاق رخ می داد، نه تنها تا این لحظه تمام کادر درمان و گروه های پرخطر واکسینه شده بودند، بلکه برنامه واکسیناسیون برای مردم عادی نیز آغاز شده بود.

وی در پایان تصریح کرد: در مجموع می توان گفت اگر وزارت بهداشت برنامه درستی داشت، برنامه واکسیناسیون کادر درمان حداقل پنج ماه زودتر شروع می شد و به این ترتیب، مردم هم پنج ماه زودتر علیه کرونا واکسینه می شدند و تا امروز میزان توزیع واکسن کرونا در کشور به سطح قابل قبولی رسیده بود.

آیا این خبر مفید بود؟