با همه گیری کرونا میزان پسماندهای بهداشتی ۱۰۰ درصد افزایش یافت

به گزارش رکنا، حسن پسندیده، مدیر کل دفتر پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اساسا استفاده از ماسک و دستکش در زمان شیوع ویروس کرونا با هدف پیشگیری از انتقال ویروس از افراد مبتلا به افراد سالم است بنابراین فراموش نکنیم که بخش زیادی از این ماسک ها و دستکش های مورد استفاده الزاما پسماندهای خطرناکی تلقی نمی شوند چون خیلی از افراد جامعه سالم هستند و به جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری از ماسک و دستکش استفاده می کنند.

وی افزود: اما به هر طریق بخش عمده ای از پسماندهای ما که بسیار خطرناک و ویژه هستند در مراکز درمانی و بیمارستان ها تولید می شوند که در زمان شیوع ویروس کرونا میزان تولید آنها افزایش یافته است که این خود معضلی در روند جمع اوری پسماندهای خطرناک بیمارستانی است.

پسندیده ادامه داد: آمارها نشان می دهد با شیوع ویروس کرونا میزان تولید پسماندهای عفونی در مراکز درمانی در مقایسه با سال گذشته رشد ۱۰۰ درصدی داشته است، در برخی شهرها این افزایش بین ۳۰ تا ۴۰ درصد بوده که میانگین افزایش پسماندهای اقلام بهداشتی در دوران کرونا ۵۰ درصد است.

وی گفت: البته این پسماندها در محل تولید توسط سیستم های بی خطر ساز، بی خطر سازی می شوند و بعد از آن جمع آوری و به مراکز دفن زباله منتقل و در آنجا هم در لندفیل های اختصاصی با خاک و آهک پوشش داده می شوند.

وی افزود: اما نکته اساسی درباره پسماندهای اقلام بهداشتی ( ماسک و دستکش ) این است که نباید فراموش کنیم که این اقلام به هر حال پسماند هستند و افراد با توجه به مسوولیت اجتماعی که در قبال پسماندها دارند نباید آنها را به حال خود در معابر و یا طبیعت رها کنند.

مدیر کل دفتر پسماند سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: رها کردن پسماندهای اقلام بهداشتی در محیط حتی در طبیعت علاوه بر اینکه نازیبایی هایی را در محیط زیست ایجاد می کند؛ یک پدیده منفی اجتماعی است و حاکی از عدم مسوولیت پذیری افراد است هر چند که تعدادشان ممکن است کم باشد.

وی اظهار داشت: این ماسک ها و دستکش ها هر کجا هم که رها شوند باید یک نفر باشد که آنها را جمع آوری کند حتی ممکن است هیچ آلودگی هم از لحاظ بیماری نداشته باشند اما از منظر محیط زیستی آلودگی محسوب می شوند بنابراین باید در نحوه جمع آوری این اقلام دقت کرد، مثلا ماسک ها و دستکش هایی که در منازل استفاده می شوند در سطل های زباله جداگانه ای انداخته شوند و آنهایی که در سطح معابر تولید می شوند به هیچ عنوان نباید به حال خود رها شوند و مردم باید همه مشارکت کنند.

پسندیده افزود: در مراکز پرتردد مانند فروشگاه های رنجیره ای، ترمینال ها و مکان های پر تردد باید حتما سطل های مخصوصی وجود داشته باشد که بعد از مصرف ماسک و دستکش ها داخل آنها قرار گیرند.

وی گفت: رها کردن ماسک و دستکش در طبیعت را اگر هم به عنوان پسماند عادی تلقی کنیم؛ علاوه بر نازیبایی که در محیط زیست و طبیعت ایجاد می کند؛ آلودگی هایی را هم برای منابع آبی و خاکی به دنبال خواهد داشت، فراموش نکنیم ممکن است حتی خطراتی را هم برای سایر جانوران در منطقه و حتی حیوانات اهلی به همراه داشته باشند چون ممکن است آنرا به عنوان غذا بخورند و به چرخه غذایی انسان برگردند بنابراین تاکید ما این است از تمام شهروندان این است که این اقلام بهداشت را بعد مصرف حتی اگر آلودگی ویروسی هم نداشته باشند، در معابر و طبیعت رها نکنند و به آن به عنوان یک مسوولیت ملی اجتماعی نگاه کنند./ایرنا  آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟