زانو بزرگ‌ترین مفصل و البته یکی از پیچیده‌ترین آنها در بدن انسان است، از این رو یکی از مستعدترین بخش‌های بدن برای مواجه با مشکل نیز محسوب می‌شود. این می‌تواند مسائل مختلفی از بیماری‌های مزمن تا آسیب‌دیدگی‌های حاد را شامل شود که موجب تورم زانو می‌شوند. تورم زانو می‌تواند انجام حرکات روزانه مانند راه رفتن و نشست و برخاست را دشوار یا حتی دردناک سازد.

برای مقابله با این شرایط باید دلیل تورم زانوی شما شناسایی شود تا امکان انتخاب روش درمان مناسب برای آن وجود داشته باشد. در ادامه با چند دلیل شایع تورم زانو بیشتر آشنا می‌شویم.

آسیب‌دیدگی

تورم واکنشی عادی به آسیب‌دیدگی‌ها، از جمله موارد رخ داده اطراف زانو، است. در واقع آسیب‌دیدگی‌ها شایع‌ترین دلیل برای تورم زانو هستند. آسیب‌دیدگی موجب یک واکنش التهابی در بدن می‌شود که بروز تورم را در پی دارد.

آرتریت

آرتریت یک اصطلاح کلی برای التهاب یک مفصل است که به ویژه در زانو شایع است. آرتریت به مرور زمان شکل می‌گیرد (اغلب با افزایش سن) و معمولا موجب تورم، سفتی، دردناک و دشوار شدن حرکت زانوها می‌شود.

نقرس

از نظر فنی، نقرس نوعی از آرتریت است و به واسطه سطوح بالای اسید اوریک در بدن و تشکیل کریستال‌های اورات در مفصل شکل می‌گیرد که بروز درد شدید، تورم و قرمزی را به همراه دارد. افرادی دارای اضافه وزن و آنهایی که سابقه خانوادگی ابتلا به نقرس را دارند، احتمال بیشتری دارد به این شرایط مبتلا شوند.

سودونقرس

سودونقرس که به نام نقرس کاذب یا بیماری رسوب دی هیدرات پیروفسفات کلسیم (CPPD) نیز شناخته می‌شود، می‌تواند موجب تورم مفصل زانو شود. همانند نقرس، سودونقرس نیز نوعی از آرتریت در نظر گرفته می‌شود. برخلاف نقرس، سودونقرس در درجه نخست مچ دست‌ها و زانوها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بورسیت

بورسیت شرایط دیگری است که می‌تواند موجب تورم زانوها شود و اغلب با آرتریت اشتباه گرفته می‌شود، اگرچه شرایطی کاملا متفاوت است. بورسیت واکنشی است که در آن کیسه‌های کوچک حاوی مایع، رگ‌های خونی و پایانه‌های عصبی که مانند بالش عمل کرده و اصطکاک بین استخوان‌ها و تاندون‌ها و عضلات اطراف مفصل را کاهش می‌دهد و به نام بورس شناخته می‌شوند، ملتهب می‌شوند. بورسیت بین افرادی که از زانوهای خود زیاد کار می‌کشند، بسیار رایج است و البته زمین خوردن نیز می‌تواند موجب این شرایط شود.

کیست بیکر

کیست بیکر که به نام‌های کیست پوپلیتئال یا کیست سینوویال نیز شناخته می‌شود، توده‌های حاوی مایع هستند که پشت زانوها شکل می‌گیرند. آنها بسیار شایع هستند و نباید بیش از حد نگران مواجهه با آنها شد.

عفونت

عفونت در مفصل زانو یکی از دلایل شایع تورم در این بخش از بدن است. زمانی که زانو عفونی می‌شود، این مفصل به سرعت متورم، قرمز و داغ می‌شود. در صورت عدم درمان، عفونت می‌تواند کل بدن را تحت تاثیر قرار داده و موجب تب و لرز شود.

بیماری لایم

بیماری لایم که یک عفونت باکتریایی منتقله به انسان ناشی از گزش کنه است در صورت عدم درمان می‌تواند به مرور زمان مفاصل انسان را تحت تاثیر قرار دهد. در مواردی که تورم زانو بدون دلیلی مشخص و منطقی شکل گرفته است، پزشکان بیماری لایم را به عنوان یک دلیل احتمالی مد نظر قرار می‌دهند.

بیماری خودایمنی

افزون بر آرتریت روماتوئید، بیماری‌های خودایمنی - حمله سیستم ایمنی به خود بدن - دیگر نیز می‌توانند به تورم و درد در سراسر بدن، از جمله زانوها منجر شوند.

اگرچه کمتر شایع است، اما بیماری‌های خودایمنی، مانند لوپوس، ممکن است موجب تورم شوند. همانند بیماری لایم، این شرایط ممکن است زمانی که دلیلی مشخص برای تورم زانوها وجود ندارد، مد نظر قرار بگیرند. در کنار درد و تورم، افراد مبتلا به بیماری‌های خودایمنی اغلب خستگی مزمن، عضله درد و تب خفیف را تجربه می‌کنند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟