چه موادغذایی ابتلا به کرونا را افزایش می دهد؟ / آنچه باید بخورید تا کرونا نگیرید

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی رکنا، برخی مواد غذایی می تواند سیستم ایمنی بدن را افزایش دهد و افرادی که سیستم ایمنی قوی دارند کمتر بیماری کرونا می شوند. دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مواد غذایی که می تواند سیستم ایمنی بدن را افزایش یا کاهش دهد را اعلام کرده است.

همیشه، به ویژه در هنگامۀ همه گیری ها باید از سه رفتار اجتناب کرد تا نیروهای بدن به جای توجه به آماده باش دفاعی، زیاد به کارهای گوارش و دفع پسماندهای تغذیه گمارده و مشغول نشوند:

الف. پرخوری (حتی از غذای سبک)

ب. دَرهم خوری (حتی از غذاهای سودمند)

ج. سنگین خوری (حتی بمقدار معمول) منظور از غذای سنگین، غذایی است که هضم آن دشوار باشد و گذر آن از معده به روده طول بکشد و پسماندهای آن هم به آسانی دفع نشوند. غذاهای خمیری و سرخ کرده و چرب از این قبیل هستند مانند ماکارونی چرب، الویه با گوشت های صنعتی، سوسیس، هلیم و آش گوشت غلیظ، پنیر پیتزا و فست فودها. روزه داری طبّی، به معنای کاهش حجم و کالری غذایی دریافتی در حد بیست درصد کمتر از وضعیت همیشگی هر فرد، با تقویت سیستم ایمنی و کاهش التهاب می تواند منجر به بهبود عملکرد دستگاه دفاعی بدن در برابر عوامل بیماریزای بیرونی شود.

مصرف شوری ها و ترشی های محرّک و خشکی آور مخاط تنفسی (مانند سرکۀ تندوتیز و خیار شور )را محدود کنید. مصرف شیر، ماست، گوجه، رب گوجه، شوری های آب گوجه ای، موز، شیرینی های چسبنده و چرب را محدود کنید. لبنیات را بطور مطلق ممنوع نمی دانیم ولی تاکید می کنیم که مقدار مصرف آنها (بویژه ماست و دوغ ترش) معتدل باشد و همراه با مصلحات استفاده شود. از مصرف نوشیدنی ها و خوردنی های محرک های مغز و برهم زنندۀ خواب مانند قهوه، نسکافه، چای سبز، و نیز شکلات تلخ در ساعات عصر و شب خودداری کنید تا خواب به وقت و عمیق و پیوسته را از دست ندهید. خردل، و سس، از مصرف پیاپی ادویۀ بسیار گرم و خشک و تند و تیز مانند فلفل قرمز های تند پرهیز کنید. به نظر می رسد مصرف سیر و زنجبیل فقط تا اندازه ای در پیشگیری احتمالی سودمند است. بطور عمومی مصرف بیش از یک تا دو حبه سیرِ کوبیده، و بیش از دو تا سه گرم زنجبیل پیشنهاد نمی شود. مصرف بیشتر از این مقادیر بویژه بطور پیوسته می تواند موجب تحریک عصبی و ایمنی و تغییرات ناهنجار مزاجی و خلطی شود و در بیماران قلبی باید تداخل هر دو را با داروهای ضدانعقاد باید در نظر گرفت. در برخی شرایط مصرف مقادیر کم نیز ممکن است عوارض جدی داشته باشد.

توصیه های غذایی پیشنهادهای غذایی زیر را در برنامۀ روزمره خوراک خود اولویت بدهید. برخی پیشنهادها، مشخصاً برای بهبود مشکلاتی مانند دیابت، ضعف و کم خونی، یبوست و ضعف هضم مناسب تر است.

آشی با این اجزاء تهیه کنید:

برنج و بلغور جو: هر کدام نصف پیاله

هویج یا زردک رنده شده: یک پیاله

پیاز خردشده: نصف پیاله

سبزی جعفری و گشنیز: یک پیاله

گوشت مرغ ریزشده: نصف پیاله

گزنه: 3 قاشق غذاخوری

کاهو و اسفناج: یک پیاله

نمک و زردچوبه به مقدار لازم

سوپی شامل برنج، ماش، جو بعلاوۀ هویج، کدو، سبزهای جعفری و گشنیز، آلوبخارا با بال و گردن پوست کندۀ مرغ، روغن زیتون و همراه با زردچوبه و آبِ لیمو یا آب نارنج بپزید و نوش جان کنید. خورش های آب برگ کاهو، برگ اسفناج، تخم گشنیز، ، دار یا سوپ جو همراه با شلغم، سبزی گشنیز آلوبخارای ملس و کمی زرشک بویژه در افراد با سابقۀ آلرژی تنفسی مفید است.

خورش کدو، خورش لوبیاسبز، خورش بامیه همراه با پیاز و سبزیجاتی مانند شوید و جعفری، لوبیا، و پودر کامل لیمو عمانی به ویژه در مبتلایان دیابت و افزایش چربی خون مفید است. در این افراد و نیز در کسانی که اضافه وزن یا چاقی مرضی دارند، بهتر است برنج بصورت شویدپلو، هویج پلو، سبزی پلو، چلوزیره، چلوسیاه دانه، زرشک پلو با زیره و تخم گشنیز مصرف شود.

نخودآب شامل نخود، پیاز شیرین، گوشت گوسفند و میوۀ به در افراد سالخورده و ضعیف توصیه می شود.

سوپ نخود یا سوپ جو همراه با نخود و مرزه برای تقویت ریه بویژه در سالمندان سودمند است.

هویج یا زردک آب پز، کدوحلوایی آب پز، شلغم آب پز، به آب پز، در کسانی که ضعف هاضمه و یبوست دارند مفید است. افزودن قدری عسل و اندکی زعفران ساییده به هویج و کدوحلوایی و به آب پز اثرات آنها را تقویت می کند. کسانی که دچار بی اشتهایی، ضعف، سردی اندام ها و خستگی هستند، می توانند از سمنو، جوانۀ گندم، جوانۀ نخود، برگه های شیرین، توت خشک، انجیر، شیربرنج با سیاه دانه و کمی دارچین، شله زرد با خلال بادام و پسته بهره ببرند.

همچنین مصرف فندق، گردو، پسته، بادام، نخود و کشمش، و مویز بعنوان میان وعده یا تنقلات روزانه سودمند است.

استفاده از بخش نارنجی پوست پرتقال به صورت مربا، دمکرده، مرصّع پلو سودمند است. همچنین می توان این بخش پوست پرتقال (یا نارنج) را به صورت تازه در سالادی از هویج و سبزیجات و روغن زیتون فوق بکر حقیقی به کار برد.

توصیه های دارویی خوراکی

مصرف مختصری سیاهدانه، در حد یک قاشق چای خوری کوچک در هنگام ناشتایی یا همراه نان صبحانه مفید است.

نوشیدن خیسانیدۀ تخم بالنگو و بارهنگ در آب و گلاب با کمی زعفران سودمند است:

آب سه چهارم لیوان

گلاب یک چهارم لیوان

تخم بالنگو یک قاشق چای خوری

تخم بارهنگ یک قاشق چای خوری

این اجزاء را با هم بیامیزید و هم بزنید، نیم ساعت صبر کنید تا بالنگو و بارهنگ خوب لعاب بدهند، سپس سر قاشق چای خوری زعفران ساییده بیافزایید و دوباره هم بزنید.

سپس آن را با سوق دادن آگاهی به بو و مزۀ گلاب و زعفران در جرعه های کوچک و کوتاه بنوشید و در بین جرعه ها آرام بگیرید و آگاهانه تنفس کنید. این مقدار دو تا سه بار در روز برای بزرگسالان قابل تکرار است (افزودن کمی عسل طبیعی نیز مفید است.)

نوشیدن دمنوشی از آویشن و شیرین بیان با عناب در طول روز سودمند است:

برگ آویشن یک قاشق غذاخوری (2.5گرم)

پودر ریشۀ شیرین بیان یک قاشق چای خوری

عناب چنگال زده (سوراخ شده) 5عدد

همه را در یک قوری چینی ریخته با یک لیوان آبجوش بمدت یک ربع با حرارت ملایم دم کنید. پس از صاف کردن، تا گرم است آرام آرام بنوشید.

هشدار: مادران باردار باید در مصرف این ترکیب احتیاط کنند. برای کسانی که فشارخون بالا دارند و مصرف شیرین بیان پیش از 3 تا 4 هفته توصیه نمی شود.

این ترکیب تا دو بار در روز برای بزرگسالان قابل تکرار است.

برای کودکان زیر 2سال که زود دچار سرماخوردگی می شوند، روزانه دو تا چهار سی سی یعنی 15 تا 30 قاشق غذاخوری از یک لیوان دمنوش نهاییِ آمادۀ مصرف مناسب است (یعنی حدود یک دهم مصرف بزرگسالان) و این مقدار نیز باید 4 تا 3هفته مصرف شود.

مصرف ترکیبی از پودر ریشۀ شیرین بیان و رازیانه و شکر سرخ از گذشتۀ دور برای پیشگیری از ابتلا به بعضی بیماری ها در منابع طب ایرانی اسلامی توصیه شده است. مقدار 10گرم شیرین گرم، 5 گرم رازیانه، 5گرم شکر سرخ برای مصرف روزانه در بزرگسالان سودمند است. این مقدار ماده برای مصرف طی سه تا چهار روز می باشد.

هشدار: این ترکیب در بارداری مجاز نیست، و بانوانی که قاعدگی مفرط دارند باید در مصرف آن احتیاط کنند. بهتر است یک دوره مصرف این ترکیب حداکثر 4هفته باشد و پس از آن 2هفته مصرف نشود.

مصرف مختصری ترکیب عسل و ژل رویالِ باکیفیت در حد روزانه یک تا دو قاشق چایخوری برای افراد سالم، و در بیماران حسب نظر پزشک معالج و رعایت شرایط مصرف این مواد، می تواند مفید باشد.

توصیه های دارویی موضعی

استفاده از روغن سیاهدانه یا روغن بنفشه در بادام شیرین به صورت موضعی در داخل بینی می تواند سودمند باشد. بخورهای گیاهی مانند بخور بابونه یا مرزنجوش یا اسطوخودوس در کسانی که مستعد عفونت های تنفسی هستند مفید است. کسانی که تحریک پذیری عصبی و بی تابی دارند نباید این گیاهان را بصورت خشک مستقیما بو کنند.

فهرستی از مواد غذایی مقوی سیستم ایمنی در ادامه فهرستی از مواد غذایی موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن ارائه می شود. در ارائۀ این فهرست از معرفی خوراکی هایی که اثرات مزاجی شدید دارند اجتناب کرده ایم. همچنین مفرداتی که در بارداری احتیاط مصرف دارد را با ستاره مشخص کرده ایم. هر کسی به فراخور حال و دسترسی و میل شخصی می تواند دو یا چند مورد از این مواد را با هم ترکیب کرده و یک غذا یا نوشیدنی لذیذ تهیه و با آرامش میل نماید:

سبزیجات و تره بار:

1) ریحان

2) نعناع

3) پونه *

4) لوبیا سبز

5) کدو حلوایی

6) کدو سبز

7) چغندر

8) زردک

9) هویج

10) قنویت (کلم قمی)

11) کرفس*

ادویه و گیاهان دارویی:

1) آویشن*

2) دارچین *

3) سیاهدانه *

4) زردچوبه

5) مرزنجوش *

6) چای کوهی*

7) گل گاوزبان

8) بابونه *

9) بادرنجبویه *

10) زعفران

11)

12) هل

13) رزماری*

میوه ها و فرآورده های میوه ای:

1) انجیر (خیسانده با آب و گلاب)

2) انار و آب انار و رب انار

3) شیرۀ انگور

4) آناناس و کمپوت و آب آن

5) برگۀ زردآلو به صورت خیسانده

6) زرشک

7) سیب (میوه، آب آن، فالوده، مربا)

8) به (دمنوش، رب، مربا)

9) عناب

10) رکبات شامل پرتقال، گریپ فروت، نارنج، لیموشیرین، و لیموترش

 

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟