وضعیت بارش باران طی 5 روز آینده

فصل پاییز فرارسیده است و زمان بارش باران است. اگرچه کارشناسان هواشناسی اعلام کرده اند امسال باران کمتری را شاهد خواهیم بود اما با عبور از تابستان قطعاً در اغلب نقاط کشور شاهد بارش باران خواهیم بود. سازمان هواشناسی نسبت به بارش باران تا روز سه شنبه در برخی نقاط کشور هشدار داد.

به گزارش رکنا، مطابق پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری امروز جمعه 9 مهر 1400 برای استان‌های گیلان، مازندران، اردبیل ،‌ بخش‌هایی از گلستان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود. شدت بارش‌های امروز برای گیلان و اردبیل است. این شرایط با شدت کمتری فردا شنبه در این مناطق ادامه خواهد داشت.

 برای روزهای یکشنبه تا سه شنبه در استان‌ گیلان، برخی مناطق اردبیل و شمال آذربایجان شرقی بارش پراکنده پیش‌بینی شده است.

طی سه روز آینده در مناطق شمال شرق، شرق و بخش‌هایی از استان‌های سمنان، یزد، کرمان و شمال اصفهان وزش باد شدید و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک پیش بینی می‌شود. این وضعیت طی روزهای یکشنبه و دوشنبه در نوار شرقی کشور پیش بینی می‌شود.

توصیف سامانه اول: ناپایداری جوی متاثر از نزدیک شدن چرخند حاره‌ای

زمان شروع: شنبه 1400/07/10

زمان پایان: یک‌شنبه 1400/07/11

نوع مخاطره: رگبار، رعدوبرق، وزش باد خیلی شدید در جنوب سیستان و بلوچستان به‌ویژه نوار ساحلی استان.

منطقه اثر: جنوب سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: سیلابی شدن مسیل ها و طغیان رودخانه های فصلی، خسارت وارده ناشی از وزش باد خیلی شدید، آبگرفتگی معابر، لغزندگی و کاهش دید در جاده‌ها.

توصیه: خودداری از تردد و توقف در حاشیه مسیل ها و رودخانه ها، آمادگی فرمانداری ها و دستگاههای امدادرسان، پرهیز از توقف، تردد و چرای دام در کنار رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در تردد در جاده‌ها، بازگشایی دهانه پل‌ها و آبروها، استحکام بخشی به سازه‌های موقتی و ضعیف همچون گلخانه‌ها، تابلوهای تبلیغاتی و غیره.

توصیف سامانه دوم: تداوم فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش شدید باران، در مناطق مرتفع و کوهستانی با رگبار ورعد و برق و وزش باد شدید موقتی.

منطقه اثر:

جمعه 1400/07/09 : گیلان، شمال و شرق اردبیل

شنبه 1400/07/10 : گیلان

اثر مخاطره: بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، آبگرفتگی معابر، سیلاب و طغیان رودخانه‌ها و مسیل‌ها، لغزندگی و کاهش دید در جاده‌ها.

توصیه: اجتناب از تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها، پرهیز از توقف، تردد و چرای دام در کنار رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از صعود به ارتفاعات، احتیاط در تردد در جاده‌ها، بازگشایی دهانه پل‌ها و آبروها، استحکام بخشی به سازه‌های موقتی و ضعیف همچون گلخانه‌ها، تابلوهای تبلیغاتی و غیره.

آیا این خبر مفید بود؟