دنبه گوسفند ضد کلسترول

به گزارش رکنا، چربی دنبه گوسفند هرقدر وارد بدن شود به همان اندازه بیماری از بدن خارج می شود. روغن حیوانی هیچ گاه در رگ ها رسوب نمی کند و تازه باعث سوزاندن کلسترول مضر بدن می شود.

روغن دنبه خواص و مضراتی دارد که در طب سنتی از آن بسیار یاد شده؛ استفاده از روغن دنبه با توجه به صحبت‌های ضدونقیضی که درباره آن وجود دارد، باید با احتیاط انجام شود.

مصرف کردن روغن دنبه برای افرادی که تحرک فیزیکی کمی دارند، توصیه نمی‌شود. همچنین، استفاده از این روغن برای بیماران قلبی و سالمندان و افراد مبتلا به دیابت و چربی خون نیز اکیداً ممنوع است. البته روغن دنبه از روغن‌های حیوانی است که در طب سنتی، خواص بسیاری برای آن ذکر شده است. روغن دنبه از آنجا که دارای طبع گرم است، برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مفید است؛ چرا که به اعتقاد طب سنتی، خوراکی‌هایی که دارای طبع گرم هستند، برای سلامتی انسان مفیدترند.

خواص روغن دنبه

مصرف روغن دنبه و استفاده از آن در پخت‌وپز، باعث کاهش کلسترول بد خون و بالارفتن سطح کلسترول خوب می‌شود. با وجود این باید توجه داشت که روغن دنبه به علت دارابودن مقادیر زیادی از اسیدهای چرب اشباع‌شده، در صورتیکه در مصرف آن افراط شود ممکن است عوارضی برای بیماران قلبی و افراد مبتلا به کلسترول بالا ایجاد کند. جالب است که در طب سنتی از روغن دنبه به عنوان مکملی برای تناسب اندام استفاده می‌شود.

روغن دنبه دارای مواد مغذی و ویتامین‌های مختلف است. همچنین، حاوی اسیدهای چرب گیاهی می‌باشد. استفاده از روغن دنبه به تقویت قوای جسمانی، بهبود تراکم استخوان و بالا رفتن استقامت بدن و مبارزه با بیماری‌ها کمک زیادی می‌کند. مصرف روغن دنبه برای کسانی که دچار شکستی استخوان شده‌اند، نیز مفید است. در چنین مواردی، روغن دنبه به جوش خوردن سریع‌تر استخوان کمک می‌کند.

 روغن دنبه با خاصیت سم‌زدایی که دارد، می‌تواند برای پاکسازی روده‌ها، تصفیه خون و بهبود عملکرد دستگاه گوارشی استفاده شود. روغن دنبه با اسیدهای چربی که دارد، قادر است مستقیماً به واسطه کبد جذب شده و به عنوان یک منبع انرژی از آن استفاده شود. همچنین، در طب سنتی از روغن دنبه برای درمان افسردگی نیز استفاده می‌شود. آغشته کردن پوست به روغن دنبه باعث شفاف شدن پوست و رفع تیرگی‌های صورت می‌شود.

روغن دنبه یک روغن ایده‌آل برای پخت‌وپز و به خصوص سرخ کردن می‌باشد. این روغن در مقایسه با بسیاری دیگر از روغن‌ها بسیار آسان‌تر هضم می‌شود. سرعت جذب بالای روغن دنبه در بدن باعث آزادشدن سریع انرژی در بدن می‌شود. استفاده از روغن دنبه به اندازه مناسب و صحیح باعث کنترل چربی خون در بدن می‌شود.

مضرات استفاده از روغن دنبه

تفاله باقیمانده از روند تهیه روغن دنبه، در صورتی قابل خوردن است که سیاه و سوخته نباشد اما استفاده از روغن دنبه‌ای که سوخته باشد باعث ایجاد خلط بد در بدن می‌شود. استفاده از روغن دنبه به دفعات و حجم زیاد برای بیماران قلبی و عروقی به هیچ عنوان مناسب نیست. اگر مبتلا به این بیماری‌ها هستید و قصد خرید دام زنده دارید، گرفتن روغن دنبه را فراموش کنید!

این ماده خوراکی با داشتن اسیدهای چرب اشباع‌شده باعث سفت شدن دیواره رگ‌ها و بروز حملات قلبی می‌شود. همچنین، روغن دنبه برای افراد مبتلا به اضافه وزن، کلسترول بالا و افراد کم تحرک مناسب نیست؛ هرچند در کل، افراط در مصرف روغن دنبه باعث بروز آسیب‌های ناشی از بالا رفتن چربی در بدن می‌شود.

کدخبر: 895182
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟