چگونه می توان سرطان را متوقف کرد؟

آیا از بررسی های پزشکی خسته و درمانده شده اید؟ این 8 راهکار به سلامت شما کمک خواهد کرد.

1. همیشه فعال باشید.

حتی اگر اندام نحیفی داشته باشید نباید ساکن و بی فعالیت باشید. طبق یک تحقیق جدید که در مدرسه پا بلیک هلت انجام شده، زنان نحیف لاغری که کمتر از یک ساعت در هفته ورزش می کنند، احتمال مرگ آنان از سرطان ، نسبت به زنانی که مثل آنها لاغر هستند اما فعال پرتحرک است،32 درصد بیشتر است. متخصصان بر این عقیده اند که ورزش منظم،سیستم عصبی را تقویت می کند که بدین ترتیب بهتر می تواند سلول های مستعد سرطانی شدن را از بدخیم شدن باز دارد.

ورزش به نظر بیشتر در مبارزه با سرطان سینه مفید است اما اینکار می تواند از سرطان روده و تخمدان نیز جلوگیری کند. اما تا چه حد باید پیالوروی، دو، دوچرخه سواری یا تنیر،انجام دهید؟ مجمع سرطان آمریکا این میزان را 45 دقیقه اعلام کرده که در هفته پنج روز یا بیشتر باید انجام شود. اما بسیاری از متخصصان معتقدند اما فعالیت های روزانه مانند تمیز کردن خانه، باغبانی و شستن ماشین نیز در این زمره قرار می گیرند.

2. به اضافه وزن خود توجه داشته باشید.

وزن اضافه شما را در مقابل سرطان سینه، کیسه صفرا، رحم، تخمدان، روده، کلیه ، کبد و گردن رحم،آسیب پذیر می کند. در واقع هر قدر اضافه وزن شما بیشتر باشد. خطر بیشتری شما را تهدید می کند. در یک تحقیق گسترده که به روی نهصد هزار آمریکایی انجام شد،مشخص شد میزان مرگ زنان چاق تر از سرطان، نسبت به زنان متناسب 62 درصد بیشتر است.

اما اگر وزن خو را پایین آورید:میزان انسولین و دیگر عواملی که رشد سرطان را افزایش می دهن را در خود پایین می آورید، برای اینکه بدانید آیا اضافه وزن دارید یا خیر،شاخص توئو بدن خود را(BMI)بررسی کنید که سنجش چربی بدن بر مبنای وزن و قد است. که نتیجه آن بطور ایده آل باید پایین 25 باشد. آیا می توانید به 25 برسید؟ حتی اگر کمی از وزن خود بکاهید نیز مؤثر است. دکتر سینیا اشتاین،از مرکز هاروارد پیشگیری از سرطان می گوید:«حتی جلوگیری از هر وزن اضافه ای نیز سودمند است چون احتمال خطر سرطان را از افزایش باز می دارد.»

3. به میوها و سبزیجات بله بگویید.

چرا که حاوی ترکیبات قوی ضد سرطانی به نام آنتی اکسیدانت هستند که شخص را در برابر سرطان شش،معده،روده،حنجر،پانکراس،سینه و شانه مصون می کنند. طبق گفته مؤسسه تحقیق سرطان آمریکا در واقع اگر همه ما روزانه پنج سهم یا بیشتر میوه و سبزی استفاده کنیم. سرطان در دنیا تا 20 درصد کاهش می یابد. شما باید حداقل روزانه سه سهم سبزی و دو سهم میوه استفاده کنید.

4. تست هایی که می توانند از سرطان پیشگیری کنند را انجام دهید.

برای انجام تست سرطان popsmear و colonoscopy ، بهترنی هستند. چون هزینه های پیش سرطانی را می یابند که می توان آنها را برداشت و بدنی ترتیب سرطان از ریشه کنده می شود. اگر این تست نشان دهد که سلول های «بد» در گردن رحم شما وجود دارد، باvn20 –OB می توان ان را برداشت طی colonoscopy پزشک مربوطه می تواند هر زایده ای را که می تواند منجر به سرطان شود، بریده و بردارد و اگر سن شما کمتر از 30 سال است باید هر سال آزمایش pop بدهید. پس از آن اگر سه بار پشت هم نیز این تست ها را انجام داده باشید فقط هر دو تا سه سال خود را تست کنید. Colonoscopy نیز باید در سن 50 سالگی آغاز شده و هر پنج تا ده سال تکرار شود.

5. ویتامین D مصرف کنید.

حدود چند ماه پیش یک بازنگری بر بیش از 36 تحقیق نشان دد که این ویتامین، نقش سرایی در جلوگیری از سرطان روده سینه،تخمدان و پروتستات دارد. دکتر وارد گورهام از دانشگاه کالیفرنیا می گوید: فکر می کنیم این ویتامین موجب می شود سلول ها محکم به هم گره خورده و از جدا شدن و شکستن و تبدیل آنها به سرطان جلوگیری می شود. بهترین منبع ویتامن D ،نور خورشید است.

اما شما باید ده تا پانزده دقیقه در روز و دو بار هفته از نور خورشید استفاده کنید. منابع دیگر ویتامین D،شامل فرآورده های لبنی غنی شده،غلات، آب پرتقال،ماهی روغنی،و بیشتر مولتی ویتامین ها می شود. اما به چه مقدار نیاز دارید؟ نیاز روزانه زنان کمتر از 50 سال، 200 واحد بین المللی (Ivs) و باری زنان مسن تر ، 400 واحد است. اما بسیاری از متخصصان بر این عقیده اند که میزان مصرف روزانه تا 1000 واحد می تواند باشد. با پزشکتان در این بار مشورت کنید.

6. به قرص های ضد بارداری توجه داشته باشید.

اگر به مدت ده تا دوازده سال از این قرص ها استفاده کنید، خطر سرطان مخاط رحم را در خود تا 70 درصد، سرطان تخمدان را تا 50 درصد یا بیشتر کاهش می دهید. حتی اگر فقط به مدت یک سال از آنها استفاده کنید، خطر ابتلای به این دو سرطان را در خود کاهش می دهید و پس از قطع مصرف این قرص ها تا بیش از 30 سال از ابتلای به این سرطان ها مصون هستید.

7. از مکمل ها استفاده کنید.

برای یک تحقیق که در دانشگاه پزشکی هاروارد انجام شده، زنانی که به مدت حداقل 15 سال، هر روز از مولتی ویتامین اسید فولیک استفاده کنند. خطر ابتلای به سرطان روده در آنان تا 75درصد کاشه می یابد. تحقیاقت دیگر نیز حاکی از آنتوکه اسید فولیک از سرطان سینه،گردن رحم و تخمدان جلوگیری می کند.

8. سیگار نکشید.

یک دلیل جدید برای مضر بودن سیگار: طی یک تحقیق جدید، زمانی که سیگار می کشند. خطر ابتلای به سرطان سینه را 30 تا 40 درصد در خود افزایش می دهند البته ترک سیگار نیز موجب بیماری های شش،مثانه و گردن رحم می شود. اگر هر راهی را برای ترک آن در پیش گرفته اید تسلیم نشده و از طب سوزنی و هیپونیزم نیز بیرای«ترک» کمک بگیری. ضمناً در مرود داروی ضد افسردگی zyban نیز با پزشکتان مشورت کنید. اگر به جای دارو از چسب های جایگزین نیکوتین استفاده کنید، شانس سیگاری ما ؟ 58 در صد افزایش می یابد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

لیلا کاظمی

آیا این خبر مفید بود؟