راهنمای کامل مادران در دوران بارداری

منتها این تجربه ارزشمند به آگاهی‌های زیادی اعم از تربیتی، پزشکی، تغذیه، روان‌شناسی و... نیاز دارد. موردی که ما می‌خواهیم در ادامه به آن اشاره کنیم، مربوط به بایدها و نبایدهای پیش از دوران بارداری است. مراقبت‌هایی که از سه تا شش ماه قبل از بارداری آغاز می‌شود.

به گزارش رکنا ، دکتر نسرین زارع‌پور می‌گوید: «اولین موردی که باید با پزشک مطرح کنید سن است؛ چون بارداری نه فقط در سنین بالا، بلکه در سن زیر 20 سال هم مشکلاتی را به دنبال دارد...» توصیه‌های او را که دارای بورد تخصصی زنان و زایمان است در ادامه بخوانید.

چه مدت قبل از بارداری به پزشک مراجعه کنیم؟

درصورتی‌که فرد بیماری خاصی داشته باشد و بخواهد اقدام به بارداری کند، باید از سه تا شش ماه قبل تحت‌نظر باشد. اگر بیماری او به‌نوعی است که همه اعضای بدن را تا حد قابل‌توجهی درگیر می‌کند، باید بیش از باقی خانم‌ها احتیاط کند. به چه علت؟ چون در غیر این صورت در پروسه بارداری با مشکلات بیشتری مواجه می‌شود. ضمن این‌که راهکارهای پیشگیرانه به شرطی موفقیت‌آمیزند که قبل از بارداری شروع شوند. تشکیل رویان قبل از مثبت‌شدن تست بارداری شروع می‌شود؛ درنتیجه مراقبت‌های بعدی چندان موثر نیست و می‌تواند بارداری را در معرض خطر قرار دهد. بنابراین لااقل از سه ماه قبل از اقدام برای بارداری، باید تحت مراقبت قرار بگیرند.

نکته طلایی

قبل از پروسه بارداری، در صورت داشتن سابقه‌ای از مشکلات طبی یا تولید مثل در بارداری‌های گذشته حتما آن را با پزشک در میان بگذارید. اگر سابقه خانوادگی در بیماری‌های ژنتیکی دارید باید پزشک را در جریان قرار دهید. اگر مبتلا به عفونت‌های ویروسی خاصی مثل هپاتیت B، C یا ایدز هستید، پزشک باید در جریان قرار بگیرد. حتی اگر سوء‌مصرف مواد غیرقانونی یا الکل و مشکلات تغذیه‌ای دارید، باید مطرح کنید. حتی اگر پزشک‌تان سوال نکرد، شما هوشیار باشید و او را در جریان قرار دهید!

*چه مواردی را حتما باید بگوییم؟

اولین موردی که پزشک باید بداند، سن زوج است. همان‌طور که بارداری در سن‌های بالای 35 می‌تواند برای مادر خطرآفرین باشد، بارداری در سن زیر 20 سال هم مشکلاتی دارد. مواردی که در بارداری سن پایین ممکن است رخ دهد شامل کم‌خونی، زایمان زودرس و مسمومیت در بارداری است. همین‌طور مردانی که در سن بالا پدر می‌شوند هم ممکن است فرزندان‌شان با احتمال بالایی از بیماری‌های ژنتیکی مواجه شوند. باوجود این‌که میزان آن ناچیز است اما حتما باید به پزشک اطلاع داده شود. مورد بعد سابقه تولید مثل در هر فرد است. اگر خانم دارای سیکل‌های نامنظم است باید به اطلاع پزشک برساند. اگر ترشح در ناحیه سینه دارد یا موهای زائد بدن او در حال زیاد شدن است، پزشک باید در جریان قرار بگیرد.

از کدام رژیم غذایی باید دوری کنیم؟

کسانی که دچار هرزه‌خواری یا رژیم‌های غذایی غیرمعمول مثل اشتیاق شدید در خوردن یخ، خاک رس، آشغال و دیگر موادغذایی نامتعارف‌اند، باید قبل از بارداری این تغذیه نامناسب را رها کنند. در غیراین‌صورت در بارداری فرد دچار اختلال در تغذیه می‌شود. می‌پرسید چرا؟ به این علت که وقتی بدن به دریافت مواد فاقد ارزش عادت کند، زمان بارداری نمی‌تواند تغذیه مناسبی داشته باشد تا به جنین برساند.

اگر گیاهخوار هستید مراقب باشید

افراد گیاهخوار، به دلیل این‌که از نظر میزان پروتئین و آهن دچار کمبود هستند، باید قبل از بارداری با افزایش مصرف تخم‌مرغ و پنیر این کمبود را جبران کنند. همین‌طور افرادی که دچار بی‌اشتهایی یا پرخوری عصبی‌اند، حتما باید پزشک را در جریان قرار دهند. زیاد لاغر بودن اندام مادر یا چاق بودن ممکن است عوارضی را ایجاد کند. به همین خاطر قبل از بارداری توصیه می‌شود وزن در حالت تعادل باشد.

احتمال ابتلا به این بیماری‌ها را بررسی کنید

*وجود بیماری‌های قلبی عروقی برای مادر باردار خطرآفرین است. از آن‌جا که قلب در پروسه بارداری زیرفشار زیادی قرار می‌گیرد، ممکن است بعضی بیماری‌های قلبی در طول بارداری تشدید شوند یا حتی زمان بارداری خودشان را نشان دهند. بنابراین خانم‌ها باید قبل از اقدام به بارداری مورد معاینه قرار بگیرند.

خانم‌های دچار فشار خون مزمن، حتما باید (قبل از بارداری) با داروهایی که مصرف آن در طول حاملگی بی‌خطر هست بیماری‌شان کنترل شود.

کسانی که دچار بیماری دیابتند حتما سه ماه قبل از بارداری باید قندشان به حد مناسبی برسد و تحت مراقبت باشند. چون اگر در ابتدای بارداری، قند کنترل نشود ممکن است در طول حاملگی دچار عوارض زیادی از جمله سقط، زایمان زودرس یا حتی ناهنجاری‌های جنینی، شوند.

مورد دیگر مربوط به بیماری‌های پرکاری و کم‌کاری تیروئیدی است؛ اگر خانم پرکاری دارد، باید داروهایی استفاده کند که در طول بارداری بی‌خطر است و اگر دچار کم‌کاری است، بهتر است قبل از شروع بارداری بیماری تیروئید درمان شود.

افرادی که دچار بیماری‌های بافت همبند مثل آرتریت روماتوئید یا لوپوس هستند، حتما قبل از بارداری باید به اطلاع پزشک برسانند. بیماری مثل آرتریت روماتوئید اکثرا در طول بارداری بهبود پیدا می‌کند اما بیماری مثل لوپوس در این پروسه تشدید می‌شود، بنابراین این افراد حتما با تایید پزشک باردار شوند، چون استفاده از داروهایی که برای این بیماری تجویز می‌شوند در پروسه بارداری ممنوع است.

کی سراغ دندانپزشک برویم؟

قبل از بارداری حتما تمامی مشکلات دهان و دندان مثل دندان پوسیده و... باید درمان شود. البته در طول بارداری هم اگر شرایط اورژانسی پیش بیاید، می‌شود با رعایت بعضی مسائل، درمان‌های دندانپزشکی را انجام داد اما چون بعضی مشکلات دهان‌ودندان می‌توانند باعث عوارض بارداری مثل زایمان زودرس شوند، بهتر است مراقبت‌های دندان پزشکی قبل از بارداری انجام شوند.

ورزش را دنبال کنیم یا ترک کنیم؟

خانم‌های بارداری که دارای وزن و وضعیت فیزیکی مناسبند، تقریبا در تمام پروسه بارداری می‌توانند به ورزش کردن ادامه دهند اما کاهش تعادل بدن از جمله مشکلاتی است که در ماه‌های آخر به دلیل بزرگ شدن شکم ایجاد می‌شود. ضمن این‌که در طول پروسه بارداری مفاصل کمی شل می‌شوند و ممکن است زمینه را برای آسیب‌های ارتوپدی فراهم کند. بنابراین خانم‌های باردار نباید تا حد خستگی مفرط ورزش کنند، مراقب اتلاف حرارت باشند، مایعات کافی مصرف کنند و از قرار گرفتن طولانی‌مدت در حالت خوابیده به پشت بپرهیزند.

اگر حیوان خانگی دارید، بدانید

خوشبختانه تا به حال شواهدی مبنی بر این‌که حضور حیوان‌ها منجر به آسیب به جنین می‌شود نداشته‌ایم اما چون اثرات آن ناشناخته است، بهتر است از قبل از بارداری با حساسیت بیشتری نسبت به این مسئله برخورد کرد.

نکات طلایی برای مبتلایان به میگرن

بیماری صرع احتمال بروز بعضی بیماری‌ها را در ساختار جنین بیشتر می‌کند. حتی داروهایی که فرد دارای صرع استفاده می‌کند، گاهی منجر به ناهنجاری مادرزادی در جنین می‌شود. به همین خاطر در یک شرایط ایده‌آل وضعیت کنترل صرع باید قبل از بارداری آغاز و به حد بهینه خودش برسد. باید تلاش شود که خانم دارای صرع سراغ درمان تک‌دارویی یا داروهایی که خاصیت ناهنجاری‌زایی کمتری دارند بروند. کسانی که دچار این بیماری هستند باید حتما از سه ماه قبل از باراداری تحت مراقبت قرار بگیرند. توصیه می‌شود هر روز چهار میلی‌گرم مکمل اسیدفولیک را دریافت کنند.

چه واکسن‌هایی باید بزنیم؟

تمام خانم‌هایی که در فصلی که آنفلوآنزا بیشتر شیوع دارد، می‌خواهند باردار شوند، باید واکسن بزنند. حتی در طول بارداری هم با تجویز پزشک می‌توان واکسن آنفلوآنزا را تجویز کرد.

یکی از بیماری‌هایی که ابتلا به آن در طول بارداری بسیار خطرناک است، سرخجه است. باید قبل از بارداری توان فرد برای مصونیت درمورد سرخجه بررسی شود تا اگر ایمنی ندارد حتما واکسن را قبل از بارداری دریافت کند. نکته مهم این‌که بعد از زدن واکسن نباید تا سه ماه باردار شوند.

درمورد آبله‌مرغان هم بهتر است وضعیت مصونیت خانم بررسی شود و در طول بارداری در تماس با فرد دارای آبله‌مرغان به‌ویژه در هفته‌های اول قرار نگیرد. درصورتی‌که مصونیت نداشته باشند، معمولا برای آن‌ها واکسیناسیون انجام می‌شود که البته در کشور ما واکسیناسیون آبله‌مرغان وجود ندارد.

درمورد بیماری HPVکسانی که بالای 30سال دارند، حتما باید تست پاپ اسمیر بدهند. از این نظر که اگر مشکلی هست قبل از بارداری متوجه شوند.

افرادی که تصمیم به بارداری دارند، بهتر است از نظر واکسیناسیون کزاز هم مورد بررسی قرار بگیرند. اگر ایمنی لازم را ندارند (این واکسن هر 10 سال یک‌بار باید تمدید شود) باید قبل از بارداری واکسن بزنند. منتها خانم‌های باردار نگران نباشند، چون اگر دریافت نکرده باشند، معمولا در طول بارداری و در ماه هفتم می‌توانند این واکسن را دریافت کنند. معمولا زدن این واکسن در طول بارداری مشکلی ایجاد نمی کند.

مهم‌ترین آزمایش قبل از بارداری چیست؟

از جمله آزمایش‌های قبل از بارداری، کم‌خونی است و کم‌خونی منجر به فقر آهن است. خانم مبتلا باید قبل از بارداری درمان شود. همچنین میزان ویتامین D بدن فرد باید بررسی شود و در صورت کمبود، از یک تا دو ماه قبل از بارداری مصرف اسیدفولیک با دُز مناسب آغاز شود. مصرف اسیدفولیک با دُز بالا فقط در اشخاصی که شرایط خاص دارند توصیه می‌شود و در شرایط معمول، اسید فولیک پنج‌میلی‌گرمی تجویز نمی‌شود.

سونوگرافی پستان چقدر لازم است؟

حتما فرد باید قبل از بارداری از سوی پزشک مورد سوال قرار بگیرد. اگر در اقوام نزدیک فردی یا افرادی را دارند که مبتلا به سرطان سینه در سن بالا یا پایین هستند، پزشک را در جریان قرار دهند. از آن‌جا که حاملگی در سنین زیر 30سال از سرطان سینه محافظت می‌کند، توصیه می‌شود حاملگی قبل از این سن انجام شود. همچنین حاملگی برای اولین‌بار یا حاملگی برای آخرین‌بار، (در سنین بالا) می‌تواند ریز فاکتوری برای سرطان سینه باشد. قبل از بارداری با توجه به سن فرد، غربالگری‌هایی درمورد سینه انجام شود.

تکلیف داروهایی که می‌خوریم چه می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که شخص قبل از بارداری باید به اطلاع پزشک برساند، مصرف داروهاست. بسیاری از داروها طی حاملگی شدیدا مضرند و حتما باید مدتی قبل از بارداری قطع شوند. بعضی داروها هم باید با شروع بارداری قطع شوند. مصرف بعضی داروها در طول بارداری با توجه به نیاز فرد می‌تواند ادامه پیدا می‌کند. داروهایی هستند که مصرف آن از سه تا شش ماه قبل از بارداری باید قطع شود. اگر شخص بیماری خاص طبی دارد، باید با تجویز پزشک آن‌هایی را که کم‌خطرند، مصرف کند. در طول بارداری حتی مصرف یک مسکن ساده مثل بروفن می‌تواند خطرآفرین باشد. اگر نیاز به مصرف مسکن پیدا می‌کنید، حتما پزشک را در جریان قرار دهید تا داروی کم‌خطر تجویز شود.

سونوگرافی رحم قبل از بارداری تا چه حد ضروری است؟

یکی از اقداماتی که قبل از بارداری باید انجام شود، سونوگرافی کامل از رحم است. از جمله بیماری رحمی که باید مورد بررسی قرار بگیرد، فیبروم است. البته این طور نیست که همه فیبرم‌ها نیاز به عمل داشته باشند... خیلی از انواع آن فقط نیاز به کنترل دارند. همچنین تخمدان‌ها باید از نظر داشتن کیست بررسی و قبل از بارداری درمان شوند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟