دوم آوریل معادل سیزدهم فروردین به منظور ارتقأ افزایش آگاهی مردمی، کمک به افراد مبتلا به اوتیسم و ایجاد انگیزه و استفاده از نهایت توان وقابلیت این افراد، روزجهانی اوتیسم نامگذاری شده است.

این رویداد بین المللی برای اولین بار در سال 2007 میلادی توسط مجمع عمومی سازمان ملل و به اتفاق آرأ با هدف افزایش آگاهی در مورد این بیماری شکل گرفت.

اوتیسم اختلال پیچیده وچند وجهی رشد بوده و علایم آن تا پیش از سه سالگی آشکار می شوند در سه عرصه قابل مشاهده می باشد. مناسبات اجتماعی با اطرافیان، مشکل ارتباط گیری وتکرار رفتارهای کلیشه ای و ماشینی. متخصصان، اختلال اوتیسم را معمولا به رنگین کمان تشبیه می کنند. همان طور که در رنگین کمان این انواع رنگ های مورد مشاهده مرز مشخصی نیست.

به این معنی که رنگی به طور ناگهانی قطع و به دنبال آن رنگی دیگری ظهور نمی کند، بلکه هر رنگی به طور پیوسته و تدریجی تغییر کرده و رنگ دیگری باز به طور پیوسته و تدریجی آغاز شود. اختلال اوتیسم هم چیزی شبیه به طیف های رنگی رنگین کمان است و مرز مشخص و برجسته ای بین انواع اختلال های آن نیست.

کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم نمی توانند به شیوه ی معمول با اسباب بازی ها بازی کنند، آنها معمولا اشیاء و اسباب بازی ها را می چرخانند و تکان می دهند یا با علاقه ی زیاد مدت ها ی طولانی به قسمت های متحرک آنها خیره می شوند، آنها تمایل دارند که با تنهایی یا به موازات دیگران بازی کنند.

برخی از این کودکان به یک موضوع یا سرگرمی، علاقه ی وسواسی پیدا می کنند و ممکن است به آنها نوعی وابستگی نیز پیدا کنند. آنها در برابر تغییرات مقاومت می کنند و واکنش شدید نشان می دهند از سوی دیگر بسیاری از این کودکان ممکن است حرکات کلیشه ای و یکنواختی در عضو خاصی از بدن خود و یا حرکاتی که یکی از حواس آنها را درگیر نماید نشان دهند.

برای اوتیسم درمانی به منظور شفا و بهبودی وجود ندارد، اما انتخاب یک شیوه مداخله ای و یا دسته ای از شیوه های مداخله شدت اثر گذاری علائم این اختلالات را کاهش می هد و به افراد دارای اوتیسم و اعضای خانواده آنان اجازه می دهد تا زندگی ثمر بخش تری را تجربه کنند.

با توجه به تنوع بسیار بالا در میان افراد دارای اختلالات این اوتیسم هر کودک دارای اوتیسم نیازهای متفاوت و خاص خود را دارند که پس از دریافت تشخیص اوتیسم باید هرچه زودتر درباره مناسب ترین شیوه های مداخلات مورد نیاز آنان تصمیم گیری کرد.

امید است با پیشرفت های آینده در تشخیص دقیق تر اختلال طیف اوتیسم، در برگیرنده پیشنهادات جدید و موثری تری برای درمان هم باشیم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟