آداب استفاده از لنزهای چشمی

همه چیز درباره انواع لنز / به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، اصلا می‌دانید چه جور لنزی باید استفاده کنید تا مشکلی پیش نیاید و آن را از کجا تهیه کنید؟ این مطلب را از دست ندهید.

چه جنسی دارند؟

شاید برقی که در لنزها چه رنگی و چه طبی می‌بینید شما را به این فکر بیندازد که جنس لنزها از شیشه است، در حالی که این طور نیست و لنزهایی که در حال حاضر برای برطرف کردن عیوب چشم از جمله دوربینی، نزدیک بینی یا آستیگماتیسم استفاده می‌شود از صفحات گرد و پلاستیکی تهیه شده است. حتی افرادی که آب مرواریدشان را عمل میکنند هم بعد از عمل از این لنزها استفاده میکنند. عنوان این لنزها تماسی است، به این دلیل که مستقیم روی قرنیه چشم قرار گرفته و به صورت یک لایه روی چشم قرار می‌گیرد.

چه لنزی برای چه چشمی!

درست است که جنس لنزها همه پلاستیکی است اما همین پلاستیک هم دسته بندی خاص خود را دارد.

لنز نرم: به لنزی لنز نرم گفته می‌شود که بتواند حالت ژلاتینی داشته و روی قرینه چشم شناور بماند. لنز نرم از انواع پلاستیک نرم ساخته می‌شود تا قابلیت جذب آب را داشته باشد. این لنزها راحتتر از لنزهای سخت هستند و همین خاصیت نرم بودن آنها باعث شده در انواع یکبار مصرف به کار برود. به همین دلیل اغلب این نوع از لنزها را فقط 24 ساعت می‌توانید استفاده کنید. البته لنزهای نرم انواع دیگری هم دارند که می‌توان تا یک هفته هم استفاده کرد و برخی را هم بین دو هفته تا 3 ماه می‌توان به کار برد. تاریخ مصرف این نوع لنزها معمولا تمدید شده و حتی شاید بتوان تا چند سال آنها را به کار برد.

لنز سخت: لنزهای سخت خودشان به دو دسته تقسیم می‌شوند، یک دسته که نسبت به عبور اکسیژن نفوذپذیرند و اکسیژن از منافذ ریز لنز رد می‌شود و به قرنیه می‌رسد. نکته مهم در استفاده از این لنزها آن است که باید صبور باشید تا کم کم به آن عادت کنید. شاید لازم باشد هفته های اول تا دست کم یک ماه چند ساعت بیشتر از آنها استفاده نکنید و بعد کم کم این ساعت‌ها را زیاد کنید. دسته دوم از لنزهای سخت اجازه عبور اکسیژن را نمی‌دهند.

لنز هلالی: لنزهایی که برای درمان و اصلاح آستیگماتیسم استفاده می‌شوند، هلالی هستند و برای هر فرد مخصوص و انحصاری تهیه میشود و به همین دلیل گرانتر است.

لنز دو کانونی: لنزهای دو کانونی‌ها برای افرادی که هم زمان مشکل نزدیک بینی و دوربینی دارند، ساخته شده‌اند. این لنزها دارای دو کانون هستند که بخش بالایی عدسی برای دیدن اجسام دور و بخش پایینی برای دیدن اجسام نزدیک است.

لنز رنگی: لنزی که طرفدار زیادی دارد، لنز رنگی است. این لنزها 5 رنگ اصلی قهوه‌ای، آبی، سبز، طوسی، بنفش دارند اما طیف وسیعی از رنگ‌ها که بین این رنگ‌های اصلی قرار دارند هم در انواع لنزهای رنگی دیده می‌شود. نکته مهم این است که برخی اوقات در تهیه همین لنزهای رنگی مواد شیمیایی به کار میرود که در صورت غیراستاندارد بودن می‌تواند باعث عفونت شدید چشم، آسیب به بافت آن و حتی کوری شود. وقتی شما همراه با لنز آرایش چشم هم داشته باشید وارد شدن مواد آرایشی به چشم باعث قرار گرفتن آن روی سطح لنز شده و می‌تواند به قرنیه آسیب بزند.

زیر 18 سال ممنوع

استفاده از لنز چه طبی و چه زیبایی در افراد زیر 18 سال به هیچ عنوان توصیه نمیشود. اما نوجوانان زیادی به دلیل عطش زیبایی از این وسیله زیبایی استقبال می‌کنند. آنچه مسلم است این است که تا نزدیک به 20 سالگی شماره چشم عوض می‌شود و در صورتی که از لنز طبی استفاده شود، تا این سن احتمال تعویض چند باره آن وجود خواهد داشت.

جعبه لنز و ضدعفونی

آنچه در استفاده از لنز بسیار اهمیت دارد رعایت بهداشت و پاکیزگی است. اول از همه اینکه از داروخانه حتما ظروف پلاستیکی مخصوص نگهداری از لنز را تهیه کنید اما پیش از هر بار استفاده جعبه رابا آب جوش، بجوشانید تا تمام میکروب‌های آن از بین برود. یادتان نرود که این ظرف را ماهی یکبار دور بیندازید یکی دیگر تهیه کنید.

قبل از جانمایی لنز باید بدانید

برای قرار دادن لنز در چشم، پیش از همه باید دستان تمیزی داشته باشید. بنابراین اول دستها را با آب و صابون بشویید و خشک کنید. هنگام خشک کردن از چیزی غیر از حوله استفاده کنید که پرزی روی دستتان باقی نماند. اگر نمی‌دانید کدام ور لنز را باید روی قرنیه قرار دهید آن را روی انگشتان بگذارید اگر لنز به صورت یو شکل روی انگشت‌تان باشد درست قرار گرفته و باید همانطور مقابل چشم‌تان بگذارید. به این نکته هم توجه داشته باشید که صرف تمیز بودن دستها هنگام قرار دادن لنز نمی‌تواند سلامت این کار را تضمین کند چون خود چشم حاوی پروتئین، چربی و کلسیم است که در اشک آن وجود دارد و می‌تواند روی لنز ایجاد رسوب کند و حتی عفونت ایجاد کند. بنابراین اگر حساسیت دارید یا میزان پروتئین و چربی چشمان‌تان بالاست باید مراقبت بیشتری به خرج دهید و در فواصل زمانی کوتاه‌تری نسبت به دیگران لنزتان را عوض کنید.

حتما از داروخانه خرید کنید

خیلی ها برای خرید لنز خیلی به خودشان زحمت نمی‌دهند و از اولین فروشگاه یا آرایشگاهی که به آن مراجعه کردند، لنز را میخرند در حالی که نظارت کافی در مورد کیفیت این لنزها وجود ندارد و نمیتوان مطمئن بود آنچه تهیه میکنید استاندارد لازم را دارد و تقلبی نیست. حتی این امکان وجود دارد که تاریخ انقضای لنز به پایان رسیده باشد و شما بدون اطلاع از چنین مسئله مهمی آن را تهیه و استفاده کنید و بعد دچار عفونت و مشکلات دیگر چشمی شوید. بنابراین بهترین راه این است که نزد چشم پزشک رفته و از طریق او یا داروخانه ای که تایید می‌کند، اقدام به تهیه لنز کنید. یادتان باشد که شما یک جفت چشم بیشتر ندارید و باید نهایت مراقبت را از آن به عمل بیاورید.

وقتی لنز وارد چشم می‌شود

گاهی اوقات حواستان نیست و چشمانتان را می‌مالید و تازه متوجه می ‌شوید که لنز داشتید. بعد هر چه نگاه می‌کنید لنز را پیدا نمی‌کنید. نگران نباشید لنز ممکن است زیر پلکتان برود و نتوانید آن را پیدا کنید اما ملتحمه چشم این اجازه را نمی‌دهد که لنز به چشم برود. در این مواقع بهترین کار این است که کمی پلک چشمتان را ماساژ دهید و یک قطره چشمی در چشمانتان بریزید و سطح لنز را مرطوب کنید تا لنز از جایی که گیر کرده جدا شود.

شما کاندیدای مناسبی نیستید!

همین که اراده به استفاده از لنز کردید، فکر نکنید که می‌توانید آن را تهیه و استفاده کنید. این احتمال وجود دارد که چشمان شما کاندیدای مناسبی برای لنز نباشند.

به همین دلیل بهتر است قبل از هر اقدامی با پزشک در مورد استفاده از لنز مشورت کنید. اگر نمی‌توانید به راحتی لنز را در چشمان‌تان بگذارید و بردارید بهتر است از داشتن آن صرف‌نظر کنید.

در صورت داشتن بیماری‌هایی مانند دیابت، تیروئید، آسم و اختلال مزمن دستگاه تنفسی استفاده از لنز توصیه نمی‌شود چون این احتمال وجود دارد که این بیماری‌ها موجب خشکی چشم یا مشکلات قرنیه شوند و در این صورت استفاده از لنز کار پردردسری خواهد بود. این را هم بدانید که شغل شما در استفاده یا عدم استفاده از لنز هم موثر است اگر تراشکار، دندانپزشک یا آرایشگر هستید احتمال پرتاب ذرات مختلف به سمت چشمان‌تان وجود دارد و به همین دلیل ممکن است این ذرات به لنز برخورد کند باعث آسیب لنز و چشمتان شود.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟