آسم را  دور بزنید!

آسم / به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، احتمالا شما هم دوست ندارید دائما درگیر حملات بیماری‌تان باشید. خبر خوب این است که راه‌هایی برای پیشگیری از حملات آسم وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانید نفس راحت بکشید. ما در این مطلب کمک‌تان می‌کنیم راحت‌تر با این بیماری روزگار بگذرانید.

علائمی که باید بشناسید

برای جلوگیری از بروز حملات آسم، باید علائم خود را به‌طور منظم زیرنظر بگیرید. این کار کمک می‌کند با تشخیص نشانه‌های اولیه بتوانید از بروز یا تشدید حمله جلوگیری کنید. گاهی اوقات علائم پنهان‌اند، اما گاهی اوقات قابل مشاهده هم هستند. سرفه کردن، خس‌خس سینه، احساس فشردگی در قفسه سینه، تنگی نفس یا مشکل تنفسی از شایع‌ترین علائم آسم هستند که باید به آنها توجه داشته باشید. برای نظارت منظم بر نحوه تنفس خود باید از یک تیم مراقبت‌های بهداشتی مشورت بگیرید تا شما را با نحوه استفاده از پیک‌فلومتر آشنا کنند. این دستگاه کوچک که با دمیدن در آن عمل می‌کند، مقدار جریان هوای خروجی از ریه شما را نشان می‌دهد. کار با این دستگاه آسان است و اطلاعات لازم بلافاصله ارائه می‌شوند. نتیجه پیک‌فلومتر می‌تواند نشان دهد که لوله تنفسی شما بیش از حد باریک است. عارضه‌ای که به‌عنوان یکی از نشانه‌های اولیه آسم درنظر گرفته می‌شود. اگر به‌طور منظم از پیک‌فلومتر استفاده کنید، می‌توانید جلوی حمله بعدی را بگیرید.

مصرف داروهای آسم

یک برنامه منسجم مقابله با آسم باید شامل دستورالعمل‌های شخصی برای مصرف داروها باشد. پزشکان معمولا دو نوع داروی مختلف را برای آسم تجویز می‌کنند که عبارتند از: داروهای درازمدت برای جلوگیری از علائم آسم و داروهای با اثرگذاری سریع برای جلوگیری از حملات ناگهانی. پزشک مقدار و زمان مصرف داروها را براساس نیازهای شما تعیین می‌کند. اگر بعد از درمان، هنوز هم از علائم آسم رنج می‌برید، پزشک‌تان را مطلع کنید. پزشک در این شرایط یک برنامه جدید برای شما تنظیم خواهد کرد.

شناسایی عوامل محرک

عوامل محرک آسم، مواد یا ترکیباتی هستند که باعث بروز علائم آسم در شما می‌شوند. این محرک‎ها از فصلی به فصل دیگر متفاوتند. بسیاری از افراد مبتلا به آسم، آلرژی هم دارند. آلرژی یکی از عواملی است که می‌تواند باعث بروز حمله آسم شود. پزشک شما ممکن است از پچ تست پوستی برای شناسایی آلرژی‌های تماسی استفاده کند. در این تست، مقدار کمی از یک آلرژن خاص با پوست تماس داده می‌شود تا واکنش شما به آن بررسی شود. آزمایش خون موسوم به (RAST) نیز نقش قابل‌توجهی در شناسایی آلرژن‌ها دارد. آلرژن‌هایی که معمولا باعث بروز علائم آسم می‌شوند، عبارتند از: شوره بدن حیوانات پر یا خزدار، سوسک، گرد و خاک، غبار، قارچ و گرده گیاهان. باوجود این باید بدانید حتی اگر آلرژی نداشته باشید، برخی مواد و ترکیبات باعث بروز علائم آسم می‌شوند. به‌عنوان مثال آلودگی هوا، آسپیرین، هوای سرد، ورزش، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID)، عفونت‌های تنفسی مانند سرماخوردگی، استرس، سولفیت موجود در برخی مواد غذایی مانند غذاهای دریایی، دود دخانیات و...

از عوامل محرک آسم دوری کنید

وقتی از عوامل محرک آسم مطلع شدید، می‌توانید از اقدامات مناسب برای به حداقل رساندن سطح تماس با آنها استفاده کنید. برای دوری از عوامل محرک آسم، می‌توانید از نکات زیر استفاده کنید:

• مراقب آلودگی هوا باشید: در خانه‌ای با تهویه مطبوع زندگی کنید که عاری از گرد و خاک و آلودگی باشد.

• کمتر درمعرض هوای سرد قرار بگیرید: لباس گرم بپوشید و دهان و بینی خود را با کلاه یا روسری بپوشانید.

• سیگار را ترک کنید: اگر سیگار می‌کشید، از پزشک خود بخواهید شما را با نحوه ترک آن آشنا کند.

• استرس را کاهش دهید: استرس خود را با تنفس عمیق و کنترل شده، ماساژ و تمرکز مدیریت کنید.

• سالم بمانید: به اندازه کافی استراحت کنید، غذای خوب بخورید و دستان خود را بشویید تا از عفونت‌های تنفسی در امان باشید.

• مراقب غذای‌تان باشید: برچسب مواد غذایی را بخوانید و از مصرف غذاهایی که به آنها حساسیت دارید اجتناب کنید.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟