کودکان طلاق / با جای خالی پدر یا مادر  بعد از طلاق چه کنیم؟

بچه های  طلاق / به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا ، حاشیه‌های طلاق از یک سو و دلواپسی و دلنگرانی دوری از بچه‌ها از سوی دیگر. والدین باید بدانند هر چه که باشد آنها هنوز پدر و مادر فرزندشان هستند و وظایف والدینی‌شان بعد از طلاق کنسل نمی‌شود. این شما هستید که زندگی یک کودک را بحرانی کرده‌اید پس باید بتوانید فکری به حال او بکنید. والدین جدا شده بزرگ‌ترین نقش‌ را در حمایت از کودکان دارند. اگر از همسرتان جدا شده‌اید، هنوز راهی برای تربیت صحیح فرزندتان وجود دارد. با ما همراه باشید تا نکاتی را در‌راستای حمایت از کودکان پس از طلاق دراختیارتان بگذاریم.

چه چیزی در انتظار کودک‌تان است

شکی نیست که طلاق اثرات مخربی بر کودکان می‌گذارد. با این حال، آنچه بیشترین تاثیر مخرب را دارد این است که والدین پس از طلاق مسئولیت خود را در قبال فرزندان به فراموشی می‌سپارند. نه تنها نحوه برخورد والدین با فرزندان پس از طلاق اهمیت دارد، بلکه تصمیمات شخصی آنها برای زندگی‌شان نیز باید به دقت گرفته شود. طلاق می‌تواند زندگی کودک را از این رو به آن رو کند. بسیاری از کودکان پس از طلاق والدین دچار خشم، غم، ناامیدی و استرس می‌شوند. طلاق می‌تواند نیاز کودکان به امنیت و آسایش را چند برابر کند. والدینی که قصد دارند از یکدیگر جدا شوند، معمولا به رفاه عاطفی، روانی و مالی خود می‌اندیشند. این در‌حالی است که تمرکز اصلی آنها ‌باید بر رفاه کامل کودک باشد.

عادی بمانید

اگر بتوانید روال زندگی خود را مثل گذشته حفظ کنید، کودک بیشترین بهره را خواهد برد. حتی اگر برای‌تان سخت است، سعی کنید همه چیز را عادی جلوه دهید. برخی رفتارها و عقاید حین جدایی و طلاق تغییر پیدا می‌کنند، اما رفتار نامناسب به هیچ‌ عنوان قابل توجیه نیست. انتظارات‌تان را از کودک قطع نکرده و او را به حال خود رها نکنید. او باید بداند شما هنوز پدر و مادر او هستید و از او انتظارات خاصی دارید که باید انجام دهد، چون انتظارات شما به او می‌آموزد که باید در هر شرایطی برای رسیدن به اهدافش تلاش کند. آنچه کودک می‌خواهد این است که هنوز پدر و مادری داشته باشد که از او با عشق مراقبت کنند. یکی دیگر از اشتباهات ویرانگر والدین طلاق گرفته این است که به یک خانه جدید نقل‌مکان می‌کنند که بعضا از خانه اصلی کودک بسیار دور است. محدود کردن امکان تماس با کودک براساس دلایل خودخواهانه یک کار ناعادلانه و غیرمنصفانه است که کودک انتظارش را ندارد. این کار می‌تواند زندگی او را مختل کند.

مثل یک تیم باشید

ممکن است از همسرتان طلاق گرفته باشید، اما این بدان معنا نیست که باید به‌عنوان دو تیم مختلف عمل کنید، مخصوصا وقتی که پای تربیت فرزند به میان می‌آید. پس از طلاق، والدین باید بنشینند و درباره تربیت فرزندشان با هم صحبت کنند و تصمیمات درستی بگیرند. آنها باید تفاوت‌ها را کنار بگذارند و به خاطر کودک هم که شده، نظم و انضباط معمول را رعایت کنند. اگر برای این کار تلاش نکنید، کودک به شدت احساس ناامنی خواهد کرد. سهل‌انگاری نکنید. اگر کودک خودش را به ندانستن زده است، با رعایت محدودیت‌های معمول و با رفتاری قابل‌قبول با او صحبت کنید. از او بخواهید از احساساتش به شما بگوید. اگر کودک نسبت به شما رنجیده خاطر شده است، به احساساتش دامن نزنید، بلکه با عشق و محبت به حمایت از او بپردازید. درست است که از همسرتان جدا شده و دیگر زندگی‌های‌تان از هم جداست اما در این میان یک فرزند وجود دارد که باید برای او تصمیم‌گیری کرده و به تربیت و احساسات او اهمیت بدهید.

با کودک مثل یک انسان بالغ رفتار نکنید

یکی از اشتباهات بزرگ والدینی که از هم جدا می‌شوند این است که کودک را مجبور به داشتن رفتارهای نامناسب می‌کنند و از او انتظار دارند سریع‌تر بزرگ شود. نباید انتظار داشته باشید حالا که زندگی شما به بن‌بست رسیده، کودک به یکباره بزرگ شود و بتواند با عقل و بینش اوضاع را درک و تفسیر کند. او هنوز کودک است و شما هستید که باید او را درک کنید نه او ‌شما را. رفتارهای نامناسب می‌توانند کودک را به‌شدت تحت‌تاثیر قرار دهند. استفاده از کودکان به‌عنوان سپر، بد گفتن از شریک زندگی در مقابل کودک، پرس‌وجو کردن درباره همسر سابق از طریق کودک، برخورد کردن با کودک مثل یک فرد بزرگسال و داشتن انتظارات بی‌جا از او از‌جمله رفتارهای نامناسب والدین جدا شده در قبال کودک هستند. هیچ‌وقت نگذارید کودک درباره شریک زندگی‌تان در مقابل شما بدگویی کند. بگذارید کودک بچگی‌اش را بکند. طلاق برای تمام افراد درگیر در ماجرا دردناک است، اما پدر و مادر مسئول حفظ آرامش و رفاه کودکان هستند. والدین موظف هستند که با تربیت صحیح کودک، او را از پیامدهای طلاق در امان نگه دارند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟