با اولین علت مرگ‌ومیر در ایران آشنا شوید

سکته قلبی / به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا ، افراد زیادی در معرض سکته قلبی هستند و سیگاری ها احتمالا اولین گروهی هستند که باید نگران باشند؛ چون بیشتر از همه در معرض خطر هستند. گروه دومی که باید نگران سکته قلبی باشند، احتمالا کسانی هستند که بدون برنامه ثابت ورزش  کرده و یا صبح های زود را برای ورزش خودشان انتخاب می کنند. این افراد درواقع فشار زیادی به قلب خودشان وارد می کنند که این مسئله می تواند باعث عدم پمپاژ منظم جریان خون در رگ ها شود.

چه زمانی دچار سکته قلبی می شویم

سکته قلبی دقیقا زمانی ایجاد می شود که رگ های ماهیچه قلب گرسنه می شوند! بله درست خوانده اید، دقیقا زمانی که رگ های قلبی توانایی انتقال خون به نواحی مختلف را ندارد، سکته قلبی ایجاد می شود.

ریسک بزرگ پایتخت‌نشینان

شاید گروه بعدی که باید از سکته قلبی بترسند، ساکنان شهرهای بزرگ و پرترددی باشند که در هوای آلوده تنفس می کنند. البته متخصصان معتقدند که داشتن یک برنامه منظم برای زندگی و عدم اضطراب می تواند سطح ابتلا به بیماری های قلبی را تا حد زیادی کاهش دهد.

به آهستگی شما را درگیر می کند

احتمالا پیش از این گمان می کردید که سکته به‌صورت ناگهانی ایجاد می شود، اما حقیقت چیز دیگری است. اغلب کسانی که دچار سکته قلبی می شوند، از مدتی قبل درگیر آن بوده اند؛ به این صورت که درد خفیفی در ناحیه قفسه سینه خود احساس می کردند و این درد رفته‌رفته شدت می گرفته است. بیشتر ما وقتی دردی در ناحیه قفسه سینه خود احساس می کنیم، گمان می کنیم که دچار سرماخوردگی شده‌ایم و درد را جدی نمی‌گیریم. شاید نخستین قدم برای پیشگیری از سکته قلبی همین جدی‌گرفتن دردها و ناراحتی هایی باشد که مدتی است ما را درگیر کرده اند.

هوای ضربان قلب‌تان را داشته باشید!

آریتمی نام علمی نوسان ضربان قلب است، بیش از 90درصد افرادی که دچار سکته قلبی می شوند، با این مشکل روبه رو هستند. ضربان تند قلب به حدی که فرد لرزشی در قفسه سینه خود احساس کند، از دیگر نشانه های سکته قلبی است.

سکته را با ایست قلبی اشتباه نگیریم

سکته قلبی زمانی ایجاد می شود که حجم زیادی خون به‌صورت ناگهانی وارد ماهیچه قلب می شود. اختلال در عروق کرونری ماهیچه قلب هم از دیگر عللی است که ما را دچار حمله قلبی می کند. اما ایست قلبی دقیقا زمانی ایجاد می شود که قلب، خون را به سایر نواحی بدن پمپاژ نکند. افرادی که دچار این عارضه می شوند، نمی توانند نفس بکشند و بیهوش می شوند. احتمال بازگشت به زندگی فردی که به ایست قلبی دچارشده، با انجام فرآیند احیای قلبی یا «سی‌پی‌آر» زیاد است.

واقعیت های قرص آسپیرین

قرص آسپیرین از لخته‌شدن خون جلوگیری می کند و پزشکان معمولا آن را به افرادی که غلظت خون بالایی دارند، توصیه می کنند که این قرص را روزانه مصرف کنند. برخی به اشتباه گمان می کنند که هر درد و عارضه قلبی باید با آسپیرین درمان شود، بد نیست بدانید افرادی که خون رقیق دارند، نباید از این قرص استفاده کنند. همچنین در مواردی خاص که فرد دچار ناراحتی های معده است، استفاده از این قرص توصیه نمی‌شود.

چه کنیم تا دچار سکته قلبی نشویم؟

توصیه های پزشکان را جدی بگیرید، فشار خون خود را هر چند وقت یک‌بار اندازه بگیرید، ضربان قلب‌تان را کنترل کنید و تا جایی که برای‌تان امکان دارد، به‌طور منظم به پزشک مراجعه کنید. اگر در خانواده تان بیماری قلبی موروثی است، بیش از باقی افراد به تغذیه و سبک زندگی تان توجه کنید و از انجام ورزش های سنگین در ابتدای روز خودداری کنید. وزن تان را کنترل کنید، وزن بالا هم جزو ریسک های ابتلای افراد به سکته قلبی است. پس تا جایی که می‌توانید وزن‌تان را پایین نگه‌دارید.

نشانه های سکته قلبی

از مهم ترین نشانه های سکته قلبی می توان به درد قفسه سینه، تنگی نفس، درد دست چپ و نواحی گردن اشاره کرد. هر مقدار این درد شدت یابد، نگرانی پزشکان و احتمال سکته قلبی فرد هم بالاتر می رود.

چه بخوریم، چه نخوریم؟

نمک را از غذاهای خود حذف کنید؛ چون نمک باعث بالارفتن فشار خون می شود. بالارفتن فشار خون میزان خستگی ماهیچه قلب را زیاد می کند و احتمال ابتلا به بیماری را بالا می برد. از خوردن غذاهای چرب تا حد ممکن خودداری کنید، این غذاها باعث رسوب چربی در جداره ماهیچه قلب و رگ های خونی می شوند. البته خوردن چربی های اشباع‌نشده توصیه می شود، غذاهایی حاوی روغن زیتون، تخمه آفتابگردان یا انواع ماهی ها به بهبود عملکرد قلب کمک زیادی می کند.

مهم ترین توصیه برای بیماران قلبی

توصیه جدی ما به شما این است که زمانی که ناراحتی قلبی پیدا کردید، حتما روی نزدیک ترین صندلی بنشینید و اصلا فشار اضافی به قلب خود وارد نکنید. البته تماس با اورژانس هم مهم ترین کاری است که باید در حالت نشسته انجام دهید.

بیماری روحی از شما دور باد

اما شاید وسیع ترین گروهی که باید هر لحظه نگران ابتلا به امراض قلبی باشند، گروهی هستند که بیش‌ازپیش در معرض ناراحتی های روحی، تنش ها و دغدغه های دنیای امروزی هستند. «اضطراب» را شاید بتوان مهم ترین عامل ابتلای افراد به سکته قلبی دانست؛ استرس، نگرانی، دغدغه و تنش های دنیای امروز تا حد زیادی ایجادکننده و البته تشدیدکننده ناراحتی قلبی برای افراد هستند. باز هم تکرار می‌کنیم که کنترل استرس و دورکردن ناراحتی از خود و اطرافیان‌مان از دیگر عواملی است که می‌تواند ریسک سکته قبلی را تا حد زیادی کاهش دهد. پس تا می توانید محیط اطراف‌تان را از استرس و ناراحتی های شدید دور نگه‌دارید.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟