به گزارش گروه اجتماعی رکنا، یکی از رنگ‌‌های دیگری که می‌‌تواند در زمینه ناخن مشاهده شود و البته ما را دچار نگرانی کند، ناخن‌‌های آبی‌رنگ است. رنگ آبی روی ناخن می‌‌تواند از بیماری‌‌ کمبود اکسیژن در خون یا عفونت‌‌های ریوی ناشی شود که البته این اختلال هم باید در درازمدت بررسی شده و حتما به پزشک متخصص رجوع شود. خوب است بدانید بیماری‌های قلبی هم می‌‌تواند سطح ناخن را متمایل به آبی کند که این بیماری هم زیرمجموعه بیماری‌‌های عدم دریافت به‌موقع اکسیژن در بدن است.

شغل‌تان هم روی ناخن‌تان تاثیر دارد

عوامل محیطی هم می‌‌تواند در رشد و استحکام ناخن‌‌ها موثر واقع شود، مشاغلی که ارتباط مستقیم با دست و ناخن‌‌ها دارند، معمولا روی ناخن تاثیر گذاشته و سبب آسیب‌دیدگی آن می‌شوند. ضربه به ناخن و سیاهی زیر ناخن هم ازجمله آسیب‌‌هایی است که به جدار خارجی ناخن وارد شده و ناخن را دچار صدمه می‌کند.

ناخن‌‌های رنگ‌پریده؛ افراد کم‌خون

اگر رنگ ناخن‌‌های شما پریده است و شبیه زمانی است که خودتان دچار رنگ‌پریدگی می‌‌شوید، آن را جدی بگیرید. این حالت دقیقا هنگامی پدید می‌‌آید که افراد دچار کم‌خونی می‌‌شوند. پس این ضایعه هم می‌‌تواند نشان از بروز کم‌خونی در بدن شما باشد. رنگ‌پریدگی ناخن علاوه بر این‌که می‌تواند علامت کم‌خونی باشد، نشان‌دهنده بیماری‌‌هایی مانند نارسایی قلبی یا حتی اختلالات کبدی هم هست.

مرد و زن ندارد

یکی از مهم‌‌ترین پرسش‌‌هایی که احتمالا هنگام مطالعه این گزارش به ذهن‌تان خطور کرده است این است که این اختلالات فقط مختص خانم‌هاست یا آقایان هم به این عارضه‌ها دچار می‌شوند؟ خوب است بدانید اتفاقا برخی از این اختلالات، دقیقا به همین صورتی که برای خانم‌‌ها ایجاد می‌‌شود برای آقایان هم رخ می‌دهد، اما معمولا فقر آهن یا مشکلات تغذیه‌‌ای و اختلالاتی مانند ناخن‌‌های قاشقی بیشتر در خانم‌‌ها مشاهده می‌شود. در‌واقع به‌طور کلی این بیماری‌‌ها وابسته به جنسیت نیستند و در هر حالتی برای هر شخصی که مشکلات داخلی دارد، رخ می‌‌دهد.

ناخن‌‌های‌تان را نجوید

از جالب‌‌ترین و البته قدیمی‌‌ترین اختلالات مشاهده شده روی جدار خارجی و لبه‌‌های ناخن‌‌ها، اختلال جویدن ناخن است. شاید برای‌تان جالب باشد بدانید این اختلال فقط مختص کودکان نیست و بارها مشاهده شده که افراد بزرگ‌سال هم درگیر این بیماری می‌‌شوند. جویدن ناخن‌‌ها معمولا ناشی از یک عادت قدیمی است و شاید به‌طور کلی نشان از بیماری خاصی نداشته باشد، اما گاهی اوقات هم می‌‌تواند نشانگر اختلال وسواسی یا یک اضطراب دائمی باشد. در هر صورت مراجعه به یک متخصص اعصاب و روان در این حالت می‌‌تواند مفید باشد.

بیماری‌‌های ناخن را جدی بگیرید

عواملی که برشمردیم ازجمله مواردی بودند که معمولا در اثر ضایعات بیرونی به وجود می‌آیند و البته که ناخن‌‌ها فقط در اثر این عوامل دچار برآمدگی و از فرم‌افتادگی نخواهند شد. گاهی برخی بیماری‌‌ها مانند بیماری‌‌های سیستم ایمنی بدن، امراض کبدی یا حتی بیماری‌‌های قلبی می‌‌توانند فرم‌‌های خاصی روی ناخن ایجاد کرده و سبب آسیب‌دیدگی ناخن‌ها شوند. این ضایعات که در ادامه بیشتر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد با تشخیص پزشک به‌راحتی قابل درمان هستند .

ناخن مشابه با مو

ناخن مثل مو نقش یک عضو خارجی روی بدن را ایفا می‌‌کند. به همین دلیل مانند مو می‌تواند تمام اتفاقاتی که به شکل مزمن در بدن ایجاد می‌شود را به ما نشان دهد. یعنی تمام بیماری‌‌ها و اختلالاتی که در درازمدت و به‌صورت ممتد در بدن ما در حال وقوع هستند توسط ناخن قابل مشاهده‌اند. به همین دلیل می‌‌توان با اندکی دقت روی سطح ناخن‌‌ها از سلامت بدن آگاه شد و حتی به وجود برخی بیماری‌‌ها هم پی برد.

تیرگی‌‌های خطرناک

شاید خطرناک‌‌ترین اختلالی که می‌‌تواند روی سطح ناخن ایجاد شود و احتیاج به مراقبت بالایی هم دارد، ایجاد خطوط تیره روی سطح خارجی ناخن است که در صورت مشاهده دائمی آن باید هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کرد. این تیرگی می‌‌تواند نشان‌دهنده سرطان‌‌های پوستی باشد که البته باز هم باید تاکید کرد مراجعه به پزشک قبل از هرگونه پیش‌داوری ضروری است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟