به گزارش رکنا،  مدیر شبکه بهداشت و درمان دامغان از ابتلای ۲۰۰ دامغانی به بیماری سالک خبر داد و گفت: روستاهای جنوب دامغان بیشترین مراکز شیوع بیماری هستند.

بهراد پورمحمدی صبح یک‌شنبه در کارگروه اجتماعی فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده دامغان به میزبانی فرمانداری این شهر ضمن بیان اینکه ۲۰۰ دامغانی مبتلا به بیماری سالک هستند، ابراز داشت: آمار مبتلایان به این بیماری امسال نسبت به سال قبل افزایش انگشت‌شماری داشته و دو برابر شدن بیماران سالک شایعه‌ای بیش نیست.

وی افزود: برای مبارزه و درمان بیماری سالک به‌جز ارسال دارو از مرکز استان، ۵۰ میلیون تومان شبکه بهداشت و درمان دامغان نیز هزینه کرده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان دامغان بابیان اینکه بیماری سالک به‌جز روستاهای شمالی بقیه در روستاهای جنوبی بیشترین شیوع را به خود اختصاص داده که تمام تلاش‌ها برریشه کنی این بیماری است، ابراز داشت: مسئولان دانشگاه علوم پزشکی سمنان و شهرستان دامغان نیز در این امر غفلت نکردند.

پورمحمدی روستاهای جنوب دامغان را بیشترین مراکز شیوع بیماری سالک ذکر کرد و افزود: برای مبارزه با این بیماری طرح‌های مختلفی شامل جلسات هماهنگی درون و برون بخشی، جلسات آموزشی، توزیع پلت آموزشی و نصب بنر از سوی شبکه بهداشت و درمان با همکاری بخشداری امیرآباد و دهیاری‌ها اجرا شد.

وی اضافه کرد: طرح مبارزه با بیماری سالک در مناطق شیوع آن از اردیبهشت تا پایان شهریور طی چهار مرحله با توزیع یک هزار و ۲۰۰ کیلوگرم طعمه آلوده به سم برای جوندگان اجرا شد که این طرح هرساله انجام می‌شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان دامغان بابیان اینکه شش هزار و ۸۰۰ خانوار آموزش‌های مبارزه با بیماری سالک را فراگرفتند، ابراز داشت: بیماری سالک قابل ریشه‌کنی نیست و امکان دارد آمار بیماران مبتلا هرسال کم یا زیاد شود اما ۳۵ درصد از بیماران مبتلابه سالک در دامغان به‌صورت کرایو تراپی درمانی (سرما درمانی) و آمپول گلو کانتیم تحت درمان واقع شدند.

پورمحمدی افزود: دامغان ۳۲ خانه بهداشت و ۱۱ مرکز جامع سلامت شهری و روستایی دارد که از این تعداد یک مرکز جامع سلامت روستایی در روستای فرات و هفت خانه بهداشت در روستاهای حسین‌آباد، خورزان، رشم، کوه زر، علیان، حسینان و شیمی در جنوب این شهرستان قرار دارد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟