خار پاشنه، زایده‌ای استخوانی است که در استخوان پاشنه پا پدید می‌آید. مچ پای انسان مرکب از هفت استخوان است که بزرگ‌ترین آنها، استخوان پاشنه است. گاهی در این استخوان، یک زایده خار مانند تشکیل می‌شود که دردناک شده و می‌تواند در راه رفتن اختلال ایجاد کند. مهمترین علت درد‌های پاشنه، خار پاشنه است؛ امّا جالب این جاست که این درد به علّت خار به وجود نمی‌آید؛ درواقع، درد را همان چیزی به وجود می‌آورد که باعث به وجود آمدن خار پاشنه هم هست.

خار پاشنه در اثر التهاب فاسیای کف پا ایجاد می‌شود. فاسیای کف پا، یک باند پهن است که در کف پا از پاشنه تا انگشتان پا کشیده می‌شود. اگر به هر علّت، فاسیا ملتهب شود و این التهاب طول بکشد، می‌تواند باعث رسوب کلسیم در محل اتصال فاسیا به پاشنه پا شود. این رسوب غیر طبیعی کلسیم، به شکل یک زایده کوچک خارمانند است که به آن خار پاشنه گفته می‌شود. خار پاشنه به خودی خود دردناک نیست بلکه درد، ناشی از کشیدگی فاسیا است.

علل و عوامل

چنانکه گفتیم، علّت بروز این بیماری، وارد آمدن فشار یا آسیب به بافت پاشنه پاست که به التهاب فاسیای کف پا و استخوانی شدن بست‌های کف پا منجر می‌گردد. عوامل متعدّدی می‌توانند این مساله را موجب شوند که به طور عمده عبارتند از:

اضافه وزن (خار پاشنه بیشتر در افراد چاق دیده می‌شود).

افزایش ناگهانی وزن در دوران بارداری.

صاف بودن کف پا.

مشکلات بیو مکانیک (ناهنجاری‌هایی که منجر به راه رفتن غیر عادی می‌شود).

التهاب مفاصل کف پا به هر دلیل.

پوشیدن کفش نامناسب (پاشنه خیلی بلند کفش، تنگ بودن کفش، کفش بدون پاشنه و صاف و …)

دویدن (راه رفتن زیاد از دویدن کمتر ضرر دارد).

ایستادن به مدت طولانی.

مصرف چای، هم در ایجاد التهاب اوّلیه فاسیای کف پا و هم در رسوب ثانویه کلسیم و تشکیل خار پاشنه موثّر است.

علایم و عوارض

خار پاشنه، عموما، خود را با درد می‌نمایاند. درد خار پاشنه، به صورت دردی مبهم است، اما گاهی هم به صورت دردی تیز حس می‌شود و فرد ابراز می‌دارد که چیزی همچون سوزن درون پاشنه پاست که بر اثر فشار‌هایی مثل راه رفتن، درد ایجاد می‌کند. محل احساس درد در مرکز پاشنه یا لبه داخلی آن است؛ شدت درد خار پاشنه در ابتدای صبح، بعد از بیدار شدن و نیز بعد از استراحت، بیشتر است و با راه رفتن کم می‌شود. این درد، در اولین قدم بعد از استراحت طولانی مدت، بسیار شدید است. راه رفتن روی سطوح سخت و نا هموار و حمل اشیاء سنگین، منجر به افزایش درد می‌شود. گاهی هم با وسیع شدن زایده، درد خود به خود نیز ایجاد می‌گردد که در حال استراحت هم باقی می‌ماند. در برخی حالات که هنوز بیماری پیشرفت چندانی ندارد، ممکن است که فرد کاملا بدون علامت باشد و بیماری وی، به طور اتّفاقی در عکس ساده رادیولوژی تشخیص داده شود.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟