نیاسین Niacin

نیاسین نوعی ویتامین B است که از سلامت گردش خون محافظت می کند. بررسی ها نشان داده اند که کمبود این ویتامین به ندرت بروز می کند زیرا اکثر مردم این ویتامین را از طریق غذا دریافت می کنند. غذاهای سرشار از نیاسین هستند عبارتند از:

چغندر

بادام زمینی

ماهی

آفتابگردان

به علاوه بسیاری از انواع نان و غلات غنی شده با این ویتامین هستند. نیاسین به کاهش کلسترول بد خون، پیشگیری از سفت شدن عروق و یا آترواسکلروز atherosclerosis کمک می کند. برخی افراد برای پیشگیری از آترواسکلروز از مکمل های نیاسین استفاده می کنند، اما به یاد داشته باشید مصرف بیش از حد نیاسین اثرات نامطلوب بر سلامت خواهد داشت. بنابراین اگر تصمیم به مصرف مکمل نیاسین دارید در مورد مصرف آن و میزان آن حتما با پزشک مشورت کنید.

ویتامین E

ویتامین E با گشاد کردن رگ های خونی به بهبود گردش خون کمک می کند و حرکت خون در داخل رگ ها را بدون هیچ محدودیتی فراهم می کند. به علاوه ویتامین E برای تولید سلول های قرمز خون و پیشگیری از لخته شدن خون ضروری است. غذاهایی که حاوی ویتامین E هستند عبارتند از:

سبزیجات دارای برگ سبز

آجیل ها و مغزی جات

دانه ها

روغن های گیاهی

به علاوه بسیاری از غلات، اب میوه ها و مارگارین هم حاوی ویتامین E هستند. مانند سایر ویتامین های ضروری برای گردش خون بهتر، اگر تصمیم دارید مکمل ویتامین E مصرف کنید، حتما با پزشک مشورت کنید و از سلامت آن برای خود مطمئن شوید.

ویتامین C

ویتامین C که نام دیگر آن اسید آسکوربیک است، می تواند از تجمع پلاک های خون و آترواسکلروزیس* atherosclerosis پیشگیری کند که هر دو (پلاک خون و آترواسکلروز ) عواملی هستند که گردش خون را مختل می کنند. به علاوه ویتامین C به انعطاف پذیری رگ های خونی کمک می کند. میوه هایی مانند توت فرنگی، پرتقال، هندوانه، کیوی، گریپفروت، طالبی، انبه و گوجه فرنگی و سبزیجاتی مانند بروکلی، سبزیجات دارای برگ سبز، کلم و کدو اسکواش چند مورد از بهترین منابع غذایی حاوی ویتامین C هستند.

آترواسکلروزیس یا تصلب شرایین atherosclerosis : هنگامی که رسوبات چربی و سایر مواد در سرخرگ‌های بدن شما تجمع یابد، موجب تنگی آنها می‌شود و عبور جریان خون دشوار می‌گردد که به این حالت تصلب شریان یا همان "آترواسکلروز" می‌گویند. این وضعیت به انسداد عروق خونی قلب (سرخرگ‌ها) و در نتیجه بروز حمله قلبی یا درد قفسه سینه منجر می‌شود.

ویتامین K

ویتامین K برای لخته شدن خون ضروریست. کمبود ویتامین K منجر به خونریزی یا هموراژ (خونریزی بیش از حد) می شود که این خونریزی ممکن است با خون دماغ یا خونریزی لثه ها شروع شود. بررسی ها نشان داده اند که افزایش مصرف ویتامین K خطر بروز خونریزی ناشی از بیماری های کبد، سندروم های ناشی از سوء تغذیه یا مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک را کاهش می دهد. غذاهایی که سرشار از ویتامین K هستند عبارتند از کلم کیل، اسفناج، چای سبز، کاهو، کلم، ترب سبز و مارچوبه.

4ویتامین B6

ویتامین B6 با توانایی در مبارزه با رادیکال های آزاد گردش خون را بهبود می بخشد. رادیکال های آزاد باعث سفت شدن رگ های خونی می شوند. منابع غنی از ویتامین b6 عبارتند از ماهی تن، سینه بوقلمون، سینه مرغ، سیر و خردل.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟