۱. جلوگیری از سکته‌‌ مغزی

محققان انجمن قلب Heart آمریکا معتقدند مصرف زیاد از مرکباتی مانند پرتقال یا گریپ فروت می‌تواند خطر بروز سکته مغزی را کاهش دهد. خطر سکته مغزی برای کسانی که مرکبات زیادی مصرف می‌کنند به طرز چشمگیری کمتر است و محققان آن را حدود ۱۹ درصد تخمین زده‌اند.

۲. جلوگیری از سرطان

تحقیقات نشان داده مصرف موز، پرتقال و آب پرتقال تا دو سالگی کودک، می‌تواند خطر ابتلا به لوسمی را در آن‌ها کاهش دهد.

پرتقال معروف‌ترین منبع ویتامین سی است. این ویتامین دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است و می‌تواند با رادیکال‌های آزاد که از دلایل اصلی بروز سرطان هستند به مبارزه بپردازد.

تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته نشان داده ویتامین سی موجود در پرتقال به مقابله با سرطان روده بزرگ می‌پردازد. اما برای اینکه بتوانید آن میزان از ویتامین سی را تامین کنید به خوردن ۳۰۰ پرتقال نیاز دارید!! همچنین مرکبات و سبزیجات به دلیل داشتن مقادیر بالای فیبر باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری روده بزرگ می‌شوند.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ انجام شد، نشان می‌دهد که مصرف گریپ ‌فروت و آب ‌پرتقال می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. بر اساس این مطالعه احتمال ابتلا به ملانوما در افرادی که میزان زیادی از گریپ ‌فروت و آب‌ پرتقال مصرف می‌کنند حدود یک ‌سوم بیشتر از افرادی است که کمتر از این مواد استفاده می‌کنند.

۳. جلوگیری از دیابت

مطالعات نشان می‌دهد که در افراد مبتلا به دیابت Diabetes نوع ۱ با افزایش مصرف فیبر در رژیم غذاییشان، سطح قند خون خود را کاهش می‌دهند. همچنین با بالا بردن میزان فیبر مصرفی در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ سطح قند خون، لیپید و انسولین بهبود خواهد یافت. یک موز به صورت متوسط حدود ۳ گرم فیبر دارد.

بهتر است خانم‌ها روزانه بین ۲۱ تا ۲۵ گرم و آقایان روزانه بین ۳۰ تا ۳۸ گرم فیبر مصرف کنند.

بسیاری از میوه‌ها را قبل از رسیده شدن می‌توان چید و اجازه داد بعد از چیده شدنشان رسیده شوند. اما پرتقال به این صورت نیست و باید روی درخت کاملا برسد و سپس آن را بچینید. این میوه را باید دور از نور آفتاب نگهداری کرد تا پلاسیده نشود.

به دلیل کم شدن میوه و سبزیجات در فصل زمستان، بهترین کار استفاده از مرکبات است. در زمستان این نوع از میوه‌‎ها به مقدار زیادی وجود دارند و در دسترس همگی قرار دارد.

نارنگی و پرتقال خونی در دسته این میوه قرار می‌گیرند. خیلی از انواع این میوه شیرین هستند و بعضی دیگر از آن‌ها مزه ترش دارند.خواندنی های رکنا را در اینستاگرام دنبال کنید

 

آیا این خبر مفید بود؟