عوارض واکسن برکت

به گزارش رکنا: دی ماه سال گذشته که اولین فاز تزریق واکسن ایران کوو برکت درایران انجام شد. واکسن موسوم به « کُوو ایران برکت»را شرکت شفافارمد با نظارت بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) از ویروس کرونای غیرفعال ساخته است.

سعید نمکی وزیر بهداشت در جریان آغاز فاز انسانی آزمایش واکسن ایرانی کرونا گفت :تزریق به دختر دکتر مخبر پیامی بود به ملت ایران که چیزی را که قرار است به ملت ایران تزریق کنیم، خودمان باورش داریم و قبولش داریم و اگر عارضه ای داشته باشد ما و خانواده هایمان برای اولین بار با جان و دل خریداریم.

وزیر بهداشت همزمان با تزریق انسانی واکسن کرونای ایرانی گفت : این روزی امیدوارکننده برای مردم است.

کووبرکت عوارض دارد؟

از همان روزهای اول که خبر تزریق واکسن کووبرکت منتشر شد این سوال به وجود آمد که آیا این واکسن عوارضی دارد یا خیر؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال به سراغ مسئولان اجرایی واکسن کوو ایران برکت برویم و نظر آنها را بدانیم.

 مینو محرز، محقق کارآزمایی بالینی واکسن کرونای برکت در این باره می گوید:: در فاز اول تست واکسن به دنبال این بودیم که ببینیم آیا واکسن عوارضی دارد یا نه، در فاز دوم به دنبال تشخیص میزان تولید آنتی‌بادی در بدن داوطلبان و میزان دوز لازم برای تزریق بودیم و در فاز سوم هم باید ببینیم که آیا این واکسن، افراد را دربرابر ویروس مقاوم می‌کند یا نه.

عوارض واکسن  برکت

مسئول نظارت بر مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت افزود: تاکنون واکسن تولیدی ستاد اجرایی فرمان امام به بیش از 350 نفر تزریق شده ومیزان تولید آنتی‌بادی در خون این افراد بسیار بالا و امیدوار کننده بوده است که نتایج نهایی ایمنی‌زایی در فاز دوم را طی روزهای آینده تحویل وزارت بهداشت خواهیم داد.

وی افزود: در فاز دوم واکسن به 200 نفر 19 تا 50 سال و 80 نفر هم 51 تا 75 سال تزریق شده و نه تنها هیچ عوارض خاصی مشاهده نشده بلکه تولید آنتی بادی هم در سطح بسیار قابل قبولی بوده است، در فازسوم هم واکسن را به 20هزار نفر تزریق می‌کنیم.

عوارض واکسن  برکت

حال رئیس کمیسیون بهداشت مجلس پس از تزریق واکسن ایرانی کرونا چگونه است؟

محرز خاطرنشان کرد: این واکسن را یکی از ایمن‌ترین واکسنهای دنیا می‌دانم و امیدوارم به زودی تولید انبوه این واکسن به دست مردم برسد.

سیدرضا مظهری رئیس سامانه 4030 نیز درباره آغاز مرحله اجرایی فاز سوم مطالعات بالینی گفت: از امروز تمام علاقمندان به تزریق واکسن برکت در فاز نهایی مطالعات بالینی در رده سنی 18 تا 75 سال و در 6 شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، اصفهان و بوشهر میتوانند از طریق تماس با سامانه 4030 و یا از طریق اپلیکیشن آی‌گپ (#10*4030*) در این مرحله ثبت‌نام کنند.

وی افزود: پس از تماس داوطلبان با این سامانه، ابتدا یک فایل صوتی از شرایط و خصوصیات لازم این مرحله برای آنان پخش میشود و پس از تأیید ازسوی کاربر، ثبت‌نام اولیه انجام می‌گیرد.

مدیر اجرایی فازسوم مطالعات بالینی واکسن تولیدی ستاد اجرایی فرمان امام افزود: پس از غربالگری‌ اولیه ، همکاران ما با این افراد تماس میگیرند و زمان و مکان دقیقی که باید این داوطلبان برای انجام معاینات و آزمایشهای اولیه مراجعه کنند را به آنان اطلاع می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: در این مرحله تزریق روی 20 هزار نفر انجام خواهد شد و این 20 هزار نفر باید علاوه بر حضور در 6 شهر تهران، کرج، مشهد، بوشهر، اصفهان و شیراز و همچنین حضور در محدوده سنی 18 تا 75 سال ، ویژگیهایی به لحاظ شرایط جسمی و سلامت هم برخوردار باشند.

رئیس هیئت مدیره برکت‌تل ادامه داد: براساس پروتکل اعلامی وزارت بهداشت، افرادی که دارای بیماری مزمن کنترل نشده مانند دیابت، زنان باردار، افرادی که درحال حاضر درگیر با کرونا باشند و مواردی ازاین قبیل امکان حضور دراین مطالعات را ندارند که اطلاعات تکمیلی ازطریق 4030 و همچنین اپلیکیشن آی‌گپ دراختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.

حامد حسینی مجری کارآزمایی بالینی واکسن کوو ایران برکت نیز در این مراسم گفت: با توجه به مجوزهای اخذ شده از سوی مراجع ذیربط، فازسوم تزریق و آخرین مرحله مطالعات بالینی واکسن برکت را در نیمه اول اردیبهشت آغازخواهیم کرد.

وی افزود: مرحله اول تزریق واکسن در فاز دوم مطالعات برروی تمام داوطلبان انجام شده و تعدادی از آنان تزریق دوم را هم دریافت کرده‌اند، نتایج روزانه فاز دوم به صورت مرتب به وزارت بهداشت ارسال شده و نتیجه نهایی این فاز هم در هفته دوم اردیبهشت تقدیم خواهد شد.

مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران درخصوص احتمال آغاز واکسیناسیون عمومی ازطریق این واکسن همزمان با فاز سوم مطالعات بیان کرد: براساس پروتکل وزارت بهداشت و قوانین موجود، ما اجازه تزریق واکسن کرونا روی 20 هزار نفر را دراین مرحله داریم و طبق مقررات باید دو ماه پس از آغاز این فاز و مشخص شدن نتیجه آن، درخصوص تزریق عمومی تصمیم گرفته شود، اما طبق قوانین بین‌المللی و در شرایط اضطراری، امکان درخواست اورژانسی برای تزریق عمومی واکسنی که ایمنی و عوارض آن درفاز یک و دو تأیید شده، وجود دارد که البته تصمیم گیری دراین خصوص به عهده وزارت بهداشت است.

همچنین حسینی قبلا نیز درباره عوارض واکسن کووبرکت ایران اینطور گفته بود:

نتایج فاز اول تست انسانی واکسن کوو ایران برکت از نظر ایمنی و ایمنی زایی، مطلوب بوده و منتظر هستیم در مطالعات پیش رو با اطمینان بیشتری این نتایج را مشاهده کنیم.

حسینی ادامه داد: هم اکنون حال عمومی تمام داوطلبان فاز اول تست انسانی واکسن ایرانی کرونا خوب است و هیچ یک از داوطلبان عارضه ای بیش از عوارض خفیف واکسن را تجربه نکردند.

وی با اشاره به اینکه در نیمی از داوطلبان این طرح مطالعاتی هیچ گونه عارضه ای گزارش نشده است، افزود: عارضه هایی که در داوطلبان بروز کرده، از درجه اول عوارض (بر اساس تقسیم بندی استاندارد عوارض واکسن) بوده که شامل عارضه هایی مانند تب خفیف و بدون احتیاج به تجویز دارو، درد عضلانی خفیف، سردرد و یک مورد کهیر موضعی بوده است.

حسینی در پایان اعلام کرد: تمام عوارض در کمتر از ۲۴ ساعت و بدون مداخله پزشکی از قبیل تجویز دارو، برطرف شدند. ما روزانه شرح حال پزشکی داوطلبان را به صورت تماس تلفنی چک می کنیم و داوطلبان در حال حاضر زندگی و فعالیت های معمول خود را انجام می دهند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟