هفت اشتباه در لاغری که باید از آن‌ها دوری کنید!

لاغری / به گزارش رکنا، امروز شما با هفت اشتباه در لاغری و کاهش وزن را آشنا می شوید که نباید آن‌ها را مرتکب شوید.

اشتباه اول: کاهش بیش ‌از اندازه‌ی میزان وعده‌های غذایی

کاهش میزان غذا در وعده‌های غذایی، کار مؤثری است. ولی نباید در این کار زیاده‌روی کنید، چون کاهش بیش ‌از اندازه‌ی غذای دریافتی، باعث مشکلات زیادی در تأمین مواد مغذی می‌شود. این کمبود مواد مغذی، می‌تواند در عملکرد مغز تأثیر زیادی بگذارد، علائمی مثل ضعف شدید و سرگیجه، از نشانه‌های کمبود مواد مغذی و این یکی از 7 اشتباه در لاغری است.

در طول رژیم، باید میزان غذای افراد کاهش پیدا کند و این کاهش بستگی به شرایط بدنی فرد نیز دارد. نکته مهم این است که مواد مغذی و ضروری بدن، تأمین شود.

اشتباه دوم: صبحانه زیاد مهم نیست

صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی است. توصیه می‌کنم که حتماً در صبحانه، غذاهای سالم و مقوی بخورید. خوردن یک صبحانه کامل، باعث می‌شود تا در طول روز احساس خوبی داشته باشید و نیازهای ضروری بدن تأمین شود. بدون صبحانه خوردن، ممکن است کاهش وزن سریعی را تجربه کنید، ولی باعث عوارض زیادی می‌شود و کاهش وزن ناپایدار خواهد بود و بعد از مدتی، به حالت قبل بازمی‌گردد. این مورد هم دومین اشتباه از 7 اشتباه در لاغری است.

اشتباه سوم: حذف کربوهیدرات‌ها

کربوهیدرات‌ها نقش‌های مهمی در بدن دارند و باید میزان معینی از آن‌ها در طول شبانه‌روز، وارد بدن بشوند. عدم مصرف کربوهیدرات‌ها باعث به وجود آمدن مشکلاتی مثل کمبود انرژی، اختلال در عملکرد ویتامین‌های B و E می‌شود و تأثیر منفی بر روی عملکرد آنتی‌اکسیدان‌ها نیز دارد.

کربوهیدرات‌ها نقش بسیار مهمی، در تنظیم میزان قند خون دارند و با توجه به نقش‌های مهم کربوهیدرات‌ها بدن، همیشه باید کربوهیدرات دریافت شود. توصیه می‌کنم که اگر تصمیم به لاغری گرفته‌اید؛ هیچ‌وقت میزان کربوهیدرات دریافتی‌تان را به صفر نرسانید.

اشتباه چهارم: غذا خوردن در شب باعث چاقی می‌شود

این ادعا هیچ‌وقت ثابت نشد ولی توانسته به ‌عنوان یک عقیده در میان مردم گسترش یابد. شام نخوردن باعث اختلال در نظم سیستم گوارشی می‌شود، پس بهتر است به‌جای حذف کامل شام، آن را چند ساعت قبل از خوابیدن بخورید و همچنین غذای سبکی نیز برای شام انتخاب کنید.

سعی کنید هنگام تماشای تلویزیون بعد از شام از میوه‌ها به‌جای تنقلات ناسالم استفاده کنید.

اشتباه پنجم: قطع مصرف پروتئین

تقریباً پروتئین‌ها همه‌ی ‌کارهای‌ بدن را انجام می‌دهند. پروتئین‌ها از آمینواسیدها ساخته می‌شوند. در ساختار پروتئین‌های بدن، ۲۰ نوع آمینواسید به کار می‌رود. برخی از این آمینواسیدها ضروری‌اند و بدن نمی‌تواند آن‌ها را بسازد و این آمینواسیدها باید از طریق خوردن غذاها، تأمین بشوند. هشت آمینواسید برای افراد بالغ و نه آمینواسید برای کودکان ضروری هستند. با توجه به این موضوع باید به میزان کافی آمینواسید وارد بدن شود. متأسفانه افرادی که تصمیم به این کار می‌گیرند، این مورد را در نظر نمی‌گیرند. برای همین هنگامی‌که رژیم می‌گیرید، باید غذاهای مصرفی‌تان تنوع کافی را داشته باشد تا دچار مشکل نشوید.

اشتباه ششم: چربی‌ها و روغن‌ها دشمن لاغری هستند

چربی‌ها نیز برای بدن لازم هستند و استفاده درست از چربی‌ها باعث می‌شود تا این مسیر سخت، راحت شود. توصیه می‌شود که از روغن‌های گیاهی، مثل روغن‌ زیتون استفاده کنید. روغن ‌زیتون باعث بهبود عملکرد قلب می‌شود در بدن ذخیره نمی‌شود.

اشتباه هفتم: ورزش زیاد بدون خوردن غذا

مطمئناً ورزش برای سلامتی همه افراد، مفید است، اما در هر کاری اگر تفریط یا افراط شود چیزی به‌جز ضرر نخواهد داشت. ورزش روزانه و منظم با مصرف کافی مواد غذایی، تأثیر فوق‌العاده‌ای بر تناسب‌اندام دارد؛ ولی ورزش سخت بدون خوردن غذای کافی، باعث ضعف و بی‌حالی می‌شود. اگر تصمیم دارید ورزش کنید، توصیه می‌کنم که میزان ورزشتان بر اساس فعالیت بدنی و توانتان باشد.

مهم‌ترین عامل در کاهش وزن و لاغری، صبر و حوصله و تلاش است. امیدوارم بتوانید با استفاده از این نکات به هدفتان برسید.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟