به گزارش رکنا، طاهر موهبتی روز سه شنبه بیان کرد: از حدود یک سال پیش پوشش بیمه روی تخت بیمارستان متوقف شده است، اما با توجه به اینکه بیماران کرونایی اورژانسی به حساب می‌آیند، همه افراد مشکوک به کرونا که در بیمارستان بستری می‌شوند، بلافاصله بیمه شده و در صورت توانایی مالی، خود فرد حق بیمه را پرداخت می‌کند؛ اما در صورت عدم توانایی مالی، ارزیابی وسع انجام می‌شود که جهت رفاه حال بیماران کرونایی هماهنگی‌هایی با وزارت رفاه صورت گرفته تا ارزیابی وسعی که یک ماه زمان می‌برد، ظرف یک روز انجام شود.

وی ادامه داد: کاهش تردد مردم یکی از رویکردهای مهم و مورد توجه مسئولان کشور با هدف جلوگیری از افزایش میزان ابتلای افراد به بیماری کرونا است.

تمدید دفترچه بیمه سلامت تا اول تیر

موهبتی گفت: در سازمان بیمه سلامت سالانه حدود ۲۰ تا ۲۲ میلیون بار مراجعه به دفاتر پیشخوان صورت می‌گیرد که بیشتر جهت تمدید دفترچه است. با تمهیدات صورت گرفته برای کمک به مردم در گام اول اعلام شد که دفترچه بیمه همه گروه‌ها شامل کارکنان دولت، بازنشستگان، روستاییان، طلاب، خانواده شهدا و ایثارگران، دانشجویان، مددجویان بهزیستی و بیمه رایگان تا اول اردیبهشت تمدید شد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت افزود: از سوی دیگر با توجه به شرایط پیش آمده، مقرر شد این رویکرد جهت تمدید دفترچه‌ها تا اول تیر ادامه پیدا کند؛ تنها بیمه شدگان صندوق ایرانیان هستند که علاوه بر امکان پرداخت سیستمی با توجه تعداد محدود می‌توانند مراجعه حضوری هم داشته باشند. ضمن اینکه سیستم استحقاق سنجی که در بخش بستری از گذشته فعال بود نیز از نیمه دوم فروردین در سراسر کشور برای بخش سرپایی در حوزه خصوصی و دولتی راه اندازی می‌شود.

وی ادامه داد: خوشبختانه از طریق این سیستم پزشکان می‌توانند مبنی بر استعلامی که صورت می‌گیرد بدون مراجعه به تاریخ دفترچه، احراز هویت فرد، اعتبار دفترچه و رفع همپوشانی را انجام دهند.

ارائه خدمت به دریافت اعتبار محدود نمی‌شود

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اظهار کرد: بیمه سلامت در هیچ شرایطی ارائه خدمات به بیماران را معطوف به دریافت اعتبار نمی‌کند. هیچ مشکلی برای مردم در این زمینه وجود ندارد؛ داروهایی که در پروتکل‌های ابلاغی وزارت بهداشت برای بیماران کرونایی اعلام شده، تعدادی از گذشته تحت حمایت بیمه سلامت بوده و تعدادی هم پس از ابلاغ تحت و پوشش قرار گرفته است. همچنین خدمات، آزمایش‌ها، تصویربرداری و اقدامات پاراکلینیکی برای بیماران کرونایی بستری دربیمارستان تحت پوشش بیمه سلامت است و ۹۰ درصد هزینه‌های آنها توسط این سازمان پرداخت می‌شود.

وی در پایان از رفع برخی محدودیت‌ها برای بیماران کرونایی مثل رعایت فاصله ۶ ماه بین انجام دو سی تی اسکن و شرط تخصص سی تی اسکن ریه که بر اساس دستورالعمل‌های وزارت بهداشت اعمال شده بود، خبر داد.

به گزارش ایرنا، قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت نیز در نشست خبری ویدیو کنفرانس امروز در همین رابطه گفت: مصوبه شورای ملی کرونا این است که کسانی که بیمه ندارند و ایرانی هستند، سازمان بیمه سلامت بر بالین بیمار این افراد را بیمه کند و از دفترچه بیمه استفاده شود و از ظرفیت بیمه تکمیلی هم استفاده شود و برای کسانی که توانانیی مالی ندارند نیز از سامانه مددکاری اجتماعی بیمارستان‌ها به افراد بی بضاعت کمک شود.

تاکنون ۶۲۵۸۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۳۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، فوت ناشی از این ویروس در کشور به ۳۸۷۲ نفر رسید.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟