رک پلاس اتو پلاس کدخبر: 245760 ارسال پرینت 142

رکنا: موتور‌سیکلت‌ها در حمل‌و‌نقل شهری نقش مهم و موثری دارند و در برخی کشورها مانند ایتالیا تعداد موتورسیکلت‌ها حتی زیادتر از خودروها است و البته بخش عمده از آلودگی‌ها ناشی از همین موتور‌سیکلت‌های قدیمی و از رده خارج است.

استفاده از پیشرانه‌های برقی در موتور‌سیکلت‌ها مدتی است آغاز شده است و توان‌هایی که این وسایل از خود نشان داده‌اند بسیار خیره‌کننده بوده که در حجم و فضای محدودی که در اختیار داشته‌اند دستاوردهای بی‌نظیری به دست آمده است.

اغلب موتورسیکلت‌های برقی را موتورهایی کوچک و شهری می‌شناسیم که بیشتر توسعه یافته اسکوترهای الکتریکی هستند. این موتورسیکلت‌ها اغلب برای مسافت‌های درون‌شهری نسبتا کوتاه کاربرد دارند، اما دامنه موتورسیکلت‌های برقی اکنون به رده سوپربایک‌ها هم رسیده است و شرکت‌ها توانسته‌اند موتورسیکلت‌های پرقدرتی را با موتور الکتریک تولید کنند.

زیرو SR
301975_200

موتور‌سیکلت زیرو SR در لیست یکی از 10 موتورسیکلت برقی و برتردنیا در سال 2017 معرفی شده است و دلیل انتخاب این موتور قیمت بالا یا سرعت بسیار زیادش نیست بلکه ارائه یک پکیچ کامل از موتور‌سیکلتی مناسب و کارآمد است. موتور‌الکتریکی در این موتور‌سیکلت به‌طور خالص 67 اسب بخار نیرو تولید می‌کند که نیروی بسیار مناسبی برای یک موتور‌سیکلت به نظر می‌رسد. این قدرت بالا باعث می‌شود که موتور‌سیکلت شتاب بسیار خوبی داشته باشد و می‌تواند تنها در مدت زمان 3/ 3 ثانیه به سرعت 60 مایل (97 کیلومتر در ساعت) دست پیدا کند. حداکثر سرعت این موتور‌سیکلت برقی هم 162 کیلومتر در ساعت تخمین زده می‌شود. با اتکا به باتری‌های قدرتمندی که در بدنه زیرو SR قرار داده شده است دامنه حرکت مناسبی برایش فراهم شده که عبارت است از؛ 316 کیلومتر که برای استفاده روزانه و شهری بسیار مناسب است و باتری هایش ظرف 3 ساعت مجدد کاملا پر می‌شود. قیمت زیرو SR 16 تا 18 هزار دلار است.

لایتنینگ LS-218
301976_839

لایتنینگ یکی از سریع‌ترین موتورسیکلت‌های برقی دنیا است که قدرت و مشخصاتی که دارد بسیار بالا و هیجان‌انگیز است. داشتن 200 اسب بخار قدرت موضوعی نیست که بتوان به‌راحتی آن را مهار یا از کنار این موتورسیکلت بی‌تفاوت گذشت. موتور الکتریکی در این موتورسیکلت از نوع 150 کیلووات بوده و گشتاور آن هم 227 نیوتن بر متر و حداکثر سرعت آن 350 کیلومتر در ساعت است. وزن این موتور تنها 224 کیلوگرم است و از بسیاری از موتورسیکلت‌های احتراق درونی قدرت بیشتری دارد. موتور‌سیکلت‌ها نسبت به خودروها شتاب بیشتری دارند و رکورد شتاب در این وسایل نقلیه دو چرخ به 2 ثانیه هم می‌رسد که این عدد در رابطه با لایتنینگ LS-218 هم وجود دارد و این دو چرخ برقی قادر است در ظرف 2 ثانیه به سرعت 60 مایل در ساعت برسد که معادل است با 97 کیلومتر در ساعت که اعجاب‌آور است. لایتنینگ با مشخصاتی که دارد در حد یک خودروی سدان پیشرفته قیمت دارد که برچسب قیمت آن عدد 38 هزار دلار را نشان می‌دهد.

ای پی ورکس لایت رایدر
301977_895

تصور کنید یک لابراتوار در ایرباس بخواهد موتور‌سیکلت آن هم از نوع برقی تولید کند. شاید انتظار داشته باشیم که یک غول بزرگ خود‌نمایی کند یا موتورسیکلتی خاص خودش را نشان دهد. موتورسیکلتی که پیش رو دارید همان محصول جنجالی است که انتظارش را هیچ کس نداشته است، از ماده‌ای پیشرفته به نام اسکالمالوی ساخته شده است که نام یک آلیاژی از آلومینیوم است و در حد تیتانیوم استحکام دارد. این ماده باعث شده موتورسیکلت تنها 35 کیلوگرم وزن داشته باشد. لایت رایدر به کمک فناوری چاپ سه‌بعدی ساخته شده است. در واقع لایت‌رایدر را می‌توان نمایشی از حضور هنر Artمینیمالیست در طراحی صنعتی در نظر گرفت که بیش از 555 هزار دلار قیمت دارد و البته بر عکس هنری قویی که در آن استفاده شده است توان خروجی موتور برقی‌اش در حد 6 کیلووات است و تا 80 کیلومتر را با سرعت 60 کیلومتر در ساعت می‌تواند با یکبار شارژ طی کند.

آلتا موتور ردشیفت MX
301978_785

آلتا موتورز یکی از موتور‌سیکلت‌های با کیفیت در میان برقی هاست که با داشتن 40 اسب بخار و گشتاور 48 نیوتن بر متر موتورسیکلتی قابل اعتماد و پر قدرت است که با داشتن قیمت 15 هزار دلاری آماده است که از هر کوه و تپه‌ای بالا برود. این موتور‌سیکلت با توجه به طراحی و فنربندی که دارد موتور کراسی برقی به حساب می‌آید. این موتور‌سیکلت 113 کیلوگرم وزن دارد و برای آنهایی که به فکر طبیعت هستند و نمی‌خواهند حضورشان در طبیعت همراه با آلودگی صوتی و هوا باشد انتخاب مناسبی خواهد بود، هر‌چند قیمت این موتورسیکلت بالاست اما ارزشش را دارد. آلتا موتورز به‌عنوان طراح و سازه این موتور کراس برقی محصولی تمیز و شیک را ارائه کرده است که کلاچ ندارد و رانندگی با آن کمی متفاوت است. موتورهای کراس برای اینکه بتوانند پرش‌های خوبی داشته باشند طراحی متفاوت و خاصی دارند که در رابطه با این موتور هم این موارد رعایت شده است.

ویکتوری ایمپلاس TT
301979_859
در دنیای موتورسیکلت‌های برقی تنوع زیادی وجود دارد و ویکتوری ایمپلاس TT با ظاهر موتورهای سنگین از جمله موتورهای پر‌قدرتی است که با استفاده از نیروی ذخیره شده در باتری‌هایش می‌تواند تا بیش از 257 کیلومتر به شما سواری دهد و البته هیچ نوع آلودگی هم تولید نکند و صدای موتورش هم بسیار بسیار پایین خواهد بود. ویکتوری فناوری مورد نیازش را از باراموس خریداری کرده است. موتور الکتریکی که در این موتورسیکلت استفاده شده از نوع 40 کیلووات است و برای استفاده‌های شهری و روزمره توان بسیار مناسبی را ارائه می‌هد. شرکت پولاریس مالکیت ویکتوری را در اختیار دارد که در زمینه ساخت اسنوموبیل و باگی‌های آفرود و وسایل نقلیه ماجراجویانه فعالیت دارد. حداکثر سرعت این موتورسیکلت فوق‌العاده که از زیبایی خاصی برخوردار است به 160 کیلومتر در ساعت می‌رسد و باتری‌هایش ظرف کمتر از 4 ساعت کاملا شارژ می‌شود و می‌توان تا چند روز به راحتی با آن در گشت و گذار بود.

انرژیکا EGO
301980_212
موتورسیکلت‌های سوپر اسپورت با داشتن طراحی بدنه آیرودینامیک فوق‌العاده خود قادرند به سرعت‌های بسیار بالا دست پیدا کنند و این موضوع در رابطه با موتورسیکلت‌های برقی کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد که بتوان یک سوپر بایک برقی داشت که توان رسیدن به سرعت‌های بالا را داشته باشد. قیمت چنین موتورسیکلتی اما قطعا ارزان نخواهد بود و قیمت برخی مدل‌ها تا یک میلیون تومان هم می‌رسد. در رابطه با انرژیکا EGO که موتورسیکلتی با ظاهر یک سوپر اسپورت است این قیمت‌ها بسیار پایین‌تر است و به عدد 35 هزار دلار می‌رسد، اما زیبایی‌اش چیزی از یک سوپر اسپورت کم ندارد. موتور برقی استفاده شده در این موتورسیکلت 136 اسب بخار قدرت 193 نیوتن بر متر گشتاور دارد. این نیروی بالا باعث می‌شود که انرژیکا بتواند در کمتر از 3 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر در ساعت برسد و حداکثر سرعت این دو چرخ برقی به 240 کیلومتر در ساعت می‌رسد که سرعت بسیار بالایی است.

بروتوس V9
301981_803
هر کسی به موتورسیکلت‌های سوپر اسپورت علاقه‌ای ندارد، ولی موتورسیکلت‌هایی در کلاس بروتوس ممکن است خیلی از افراد را تحت تاثیر قرار دهد. طراحی این مدل موتور‌سیکلت مربوط به موتور‌سیکلت‌های سنگین پلیس Police در دهه‌های گذشته بوده است که برای گشت زدن استفاده می‌شده‌اند. موتور‌سیکلت V9 سنگین وزن است و به پیشرانه برقی 125 اسب بخاری مجهز است و با اتکا به این توان می‌تواند حداکثر به سرعت 1855 کیلومتر در ساعت برسد که برای این نوع موتور بسیارقابل توجه است. بروتوس با استفاده از باتری‌های قدرتمندش می‌تواند با یکبار شارژ تا 450 کیلومتر مسافت را طی کند. این مقدار مسافت در میان خودروها و موتورهای برقی بسیار خوب در نظر گرفته می‌شود. از نظر طراحی بدنه بروتوس تا حدودی شبیه هارلی دیویدسون طراحی شده است و این طراحی خاص لذت سواری با یک موتور قدرتمند و خوش ساخت را دو چندان می‌کند. این موتور‌سیکلت برقی را می‌توان با قیمت 32 هزار دلار خرید.

لیتو سورا
301982_579
موتور‌سیکلت لیتو سورا را می‌توان یکی از موتورهای هیجان انگیز و بسیار زیبایی دانست که در سال 2017 جزو یکی از بهترین‌های بازار معرفی شده است. اولین موضوعی که در رابطه با لیتو سورا توجهات را به خود جلب می‌کند قیمت سرسام‌آور آن است که عدد 77 هزار دلار را نشان می‌دهد و البته نسخه 100 هزار دلاری هم از این غول برقی ساخته شده است. این موتور‌سیکلت با طراحی دراماتیک و فضایی که دارد توانسته است نظر موتور سواران را نسبت به موتورسیکلت‌های برقی عوض کند. لیتو می‌تواند با اتکا بر توان باتری‌هایش در کمتر از 4 ثانیه به سرعت 60 مایل در ساعت (97 کیلومتر در ساعت) برسد که با توجه به ابعاد موتور‌سیکلت شتاب بسیار خوبی به حساب می‌آید. با یکبار شارژ کردن لیتو سورا می‌توان بیش از 297 کیلومتر مسافت را طی کرد. امکانات متعددی در این دو چرخ برقی فراهم شده که شامل صفحه نمایش دیجیتال و سایر امکانات کنترل‌کننده می‌شود.

موتورمن
301983_383
در لیست برترین موتورهای الکتریکی که در سال 2017 عرضه شده‌اند موتورمن با ظاهری بسیار ساده و عجیب قرار گرفته است. این موتورسیکلت بیشتر شبیه یک دوچرخه برقی است تا اینکه موتورسیکلتی با بازدهی بالا باشد. این موتورسیکلت ساده با قیمت 5158 هزار دلار انتخاب مناسبی برای ترددهای شهری و روزانه است از این جهت که کوچک است، بدون انتشار آلایندگی می‌تواند به نقاط مختلف شهرهای بزرگ دسترسی پیدا کند. موتورمن می‌تواند با یکبار شارژ تا 70 کیلومتر مسافت را طی کند و برای شارژ مجدد به 6 ساعت زمان نیاز خواهد داشت و البته حداکثر سرعت آن هم 45 کیلومتر در ساعت است. وزن موتورمن به 49 کیلوگرم می‌رسد که نسبتا سبک است و این مساله باعث شده است که با توجه به قیمتی که دارد موتورسیکلتی ایده ال در نظر گرفته شود. همه چیز در این وسیله ساده طراحی شده است و موتور الکتریکی در درون چرخ عقب قرار دارد و باتری هم در بدنه کار گذاشته شده تا سادگی کاملا حفظ شود.

یاماها استریت اسپورت PES2
301984_880
در میان لیست موتور‌سیکلت‌های برقی موتور‌سیکلت برقی یاماها استریت اسپورت هم حضور دارد که شاید بتوان گفت تنها اسم معروف است و این موضوع نشان می‌دهد که برقی‌ها در شرکت‌های کمتر شناخته شده حضور دارند و موتورسیکلت‌سازهای بزرگ در این وادی کمتر وارد شده‌اند. یاماها استریت اسپورت موتورسیکلتی است با طراحی بسیار انتزاعی و خیرکننده و تنها موضوعی که در نگاه اول به ذهن متبادر می‌شود فناوری بالای آن و آینده محور بودنش است. موضوعی که در رابطه با یاماها مطرح است اینکه این موتور‌سیکلت مفهومی است و بخشی از اطلاعات فنی آن فاش نشده است، اما وزن آن 131 کیلوگرم است. موضوع فناوری‌های پیشرفته که در کلاه ایمنی این موتور‌سیکلت استفاده شده باعث شده است که موتورسوار با استفاده از دوربین‌ها دید بیشتری داشته باشد و امنیتش از این جهت افزایش پیدا کرده است. سایر مولفه‌ها مانند شتاب و دامنه حرکتی هم رقابتی و بسیار مناسب اعلام شده است اما قیمت و سایر موارد همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 اخبار مرتبط

ارسال نظر