روزه داران نعناع مصرف کنند

گیاه نعناع Menta از قـدیم تاکنون شـناخته شده مورد استفاده بوده است.

به گزارش رکنا ، عصـاره، بـرگ و اسـانس آن در طـب سنتی و صنایع غذایی و همچنین در ساخت مواد آرایشی استفاده می‌شود. بیشـترین ماده موثر در اسانس نعنـاع منتـول نـام دارد.

مهندس سارا قزلباش، کارشناس این پژوهشکده با اشاره به اینکه در ماه مبارک رمضان بدن به دلیل شرایط متفاوت با ایام دیگر با کمبود آب مواجه است و جبران این کمبود ، با برخی سبزیجات مانند نعناع گزینه مناسبی است، اظهار کرد: نعناع یکی از بهترین گیاهان دارویی برای روزه داران است.

شیوع یبوست در ماه رمضان

وی عنوان کرد: در ماه مبارک رمضان به علّت تغذیه‌ نادرست و کم تحرکی، اکثر افراد دچار یبوست می گردند. نعناع فیبر فراوانی دارد به همین دلیل یبوست را بهبود می بخشد. همچنین پوست صورت، در ماه رمضان به علّت کم آبی بدن، خواب ناکافی و تغذیه ی نادرست، دچار خشکی و آکنه می شود. نعناع، در کاهش التهاب پوست موثر است.

قزلباش خاطرنشان کرد: در طـب سـنتی از نعنـاع بـه عنـوان مقـوی معده، بادشکن، ضد درد، ضد تشـنج، آرام کننـده اعصـاب استفاده می‌شود. همچنین تحقیقات نشان داده است که اسانس نعناع از طریق کـاهش اسپاسـم عضـلات صـاف گـوارش منجـر بـه کـاهش درد در ناحیـه شـکم مـی شـود .

خواص ضد دردی نعناع

این کارشناس پژوهشکده افزود: عصاره آبی گیاه نعناع دارای خواص ضد دردی و ضد التهابی است و می تواند جایگزین مناسبی برای داروهای شیمیایی ضد دردی و ضد التهابی باشد. همچنین روغن نعناع اثر ضد باکتریای قوی داشته که می توان اثر آن را با اثر آنتی بیوتیک جنتامایسین برابر دانست .

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، وی تاکید کرد: این گیاه سرشار از بتاکاروتین و ویتامین C است و در بهبود آکنه و نرمی پوست موثر واقع می‌شود. همچنین خاصیت ادرارآور دارد و با به کارانداختن کلیه ها، سموم را از بدن دفع می کند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟