تزریق ژل در بدن چه عوارضی دارد؟

به گزارش رکنا ، تقویت لب یک روش زیبایی است که می تواند لب های پرتر و حجیم تری به شما بدهد. با این حال نباید عوارض تزریق ژل ناشی از ژل های دائم را نادیده گرفت.

متاسفانه در سال های گذشته بسیاری از متقاضیان به تزریق ژل های دائم تمایل داشتند، اما باید این نکته را به خاطر داشته باشید هر ماده خارجی در بدن با واکنش طبیعی آن، در دراز مدت مواجه خواهد شد که این مساله باعث بروز عفونت و عوارض جبران ناپذیر ناشی از تزریق ژل خط خنده و حتی در مواردی باعث حرکت ژل های دائم در بدن می شد.

عوارض تزریق ژل دائم

در بهترین شرایط اگر لب ها دچار عفونت نمی شدند، پس از گذشت چند سال به شکل گلوله گلوله می شدند که متاسفانه خارج کردن آن از لب فقط به روش جراحی میسر بود.

تمام دردسر ها نشات گرفته از این ذهنیت بود که با یک بار هزینه برای تزریق ژل، فرم لب های آنها زیباتر می شود. از طرفی هر تغییری در ظاهرمان ممکن است پس از مدتی برایمان جذابیت نداشته باشد و این دائمی بودن بسیار دردسرساز خواهد شد. از این رو تزریق ژل لب با ماندگاری طولانی تقریبا در تمام دنیا جلوگیری شد، البته هنوز متاسفانه در بعضی از مراکز همچنان انجام می شود.

می دانید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. پس اگر ژل لب تزریق کرده اید، بر روی لینک زیر کلیک کنید تا به شما بگویم چه کارهایی انجام دهید تا از گلوله گلوله و سفت شدن ژل لب خود پیشگیری کنید:

برای پیشگیری از عوارض تزریق ژل چه کنیم؟

انواع مختلفی از پرکننده های پوستی وجود دارند که می توانند در لب ها و اطراف دهان شما تزریق شوند. اما شایع ترین پرکننده ها امروزه محصولاتی هستند که حاوی مواد مشابه هیالورونیک اسید هستند. اسید هیالورونیک یک ماده ی طبیعی در بدن است که به افزایش حجم لب کمک می کند.

این نوع پرکننده های پوستی گاهی اوقات به عنوان “پرکننده های هیالورونیک اسید” نیز نامیده می شود. در نسل جدید ژل ها، فقط از هیالورونیک اسید استفاده شده است.

این ماده طبیعی در بافت پوست هر نقطه بدن و در همه نژاد‌ها وجود دارد و فضای بین الیاف کلاژن و الاستین را پر می‌کند، آب را در پوست نگه داشته و حجم پوست را حفظ می‌کند.

با افزایش سن هم این ماده رفته رفته کاهش می یابد و به عبارت دیگر، راز جوان ماندن پوست وجود این ماده در بدن می باشد، در ساخت این ماده به هیچ عنوان از مواد شیمیایی و صنعتی استفاده نمی شود.

از هیالونیک اسید برای:

 تزریق ژل در لب

 گذاشتن گونه

 خط خنده

و  اصلاح فرم چانه استفاده می شود.

از سوی دیگر به دلیل عدم ماندگاری دائم، در کمترین شرایط پس از گذشت ۶ الی ۱۸ ماه به تدریج جذب بدن و سپس دفع خواهد شد. همچنین اگر از فرم ایجاد شده راضی نباشید، پس از گذشت چند روز می توانید با تزریق هیالورونیداز کل تاثیر ژل را از بین برد و به حالت قبل بازگرداند.

عوارض تزریق ژل نامرغوب

تزریق ژل نامرغوب می تواند عوارض جبران ناپذیری بر روی لب و سایر نقاط داشته باشد. این عوارض را به صورت موردی بیان می کنیم.

عوارض تزریق ژل لب

متاسفانه استفاده از ژل های هیالورونیک اسید آسیایی که قیمت بسیار ارزانی دارند (گاها تا یک چهارم ژل های معتبر اروپایی) عوارضی مانند: فرم مصنوعی و غیرمنطقی، ورم و کبودی های شدید، عفونت، گلوله شدن را به همراه دارد.

تزریق ژل بهتر است یا تزریق چربی؟

مهم ترین تفاوت تزریق ژل با چربی این است که برای گرفتن چربی از بدن باید شرایط استریل را فراهم نمود که این متحمل هزینه های بیشتر خواهد شد. از طرفی ماندگاری چربی کاملا بستگی به سوخت و ساز بدن دارد، شاید یک هفته و شاید یک سال ماندگار باشد.

تزریق ژل به بدن

مراقبت بعد از تزریق ژل

۱- پس از تزریق ژل لب، لب ها ممکن است احساس پر بودن داشته باشند و مقدار کمی خونریزی ناشی از سوزن ممکن است رخ دهد. خونریزی بسیار کم است و معمولا در عرض چند دقیقه متوقف می شود. بلافاصله پس از تزریق بر روی لب ها یخ بگذارید چرا که می تواند به کاهش کبودی و تورم کمک کند.

۲- تزریق ژل لب ممکن است در طول ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول با ناراحتی و تورم و حساسیت در ناحیه ی لب همراه باشد. گذاشتن یخ بر روی لب ها در ۲۴ ساعت اول می تواند به کاهش سریع علائم کمک کند. توصیه می شود در شب اول پس از تزریق لب به منظور کاهش هر گونه تورم در صورت و لب ها به پهلو ها یا روی صورت نخوابید.

۳- حدود ۲ هفته طول می کشد تا محصول جدید در لب ها حل شود. برای مشاهده ی نتیجه، صبور باشید. میزان بهبودی در افراد مختلف متفاوت است، بنابراین زمان معقول برای مشاهده ی نتایج نهایی حدود ۲ تا ۳ هفته است.

۴- بسیار مهم است که طی ۲۴ الی ۴۸ ساعت پس از تزریق نوشیدنی های گرم مصرف نکنید و نگذارید آب گرم به لب هایتان بخورد.

۵- پر کننده های لب می توانند ظاهر زنانه بیشتری را در لب ها ایجاد کنند. زنان در سراسر جهان از مزایای طولانی مدت تزریق لب استفاده می کنند. لبخند زیبا و کامل برای همه در دسترس است.

آیا عوارض تزریق ژل لب زیاد است؟

تزریق ژل لب اگر به درستی انجام نشود، می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد. به گونه‌ای پزشکان توصیه می‌کنند هرگز برای این کار نزد سالن‌های زیبایی و آرایشگران نرفته و حتما پیش یک پزشک معتبر اقدام به پروتز لب کنند. در ادامه شما را با چند مورد از عوارض این عمل آشنا می‌کنیم.

بروز واکنش‌های آلرژیک

بروز واکنش‌های آلرژیک پس از انجام عمل پروتز لب بسیار نادر است، اما در برخی از موارد بیماران با این مشکل مواجه شده‌اند. واکنش آلرژیک بستگی به نوع ژل تزریقی داشته و اگر کیفیت ژل‌ها مناسب نباشد این مشکل را رقم خواهند زد. برای اینکه پس از عمل دچار واکنش‌های آلرژیک نشوید، توصیه می‌شود نزد یک پزشک معتبر این کار را انجام دهید.

ایجاد زخم در ناحیه تزریق ژل

اگر فرایند عمل پروتز به درستی انجام نشود، ممکن است اطراف لب دچار زخم شوند. همانطور که گفتیم ژل‌های تزریقی حاوی اسید هیالورونیک هستند و اگر بیش از نیاز پوست وارد منافذ آن شوند، فرایند تولید کلاژن را مختل و در نتیجه پوست را دچار خشکی و زخم می‌کنند. در برخی از موارد، تزریق بیش از حد این ماده منجر به ناهماهنگی بین کلاژن و الاستین شده و ممکن است تولید آن‌ها متوقف شود. این امر موجب خشکی پوست و در نتیجه زخم‌های عمیق پوستی می‌شود.

آسیب به بافت لب از عوارض تزریق ژل لب

طبیعی است که با تزریق یک ماده خارجی به بدن، بافت‌ها دچار اختلال و در نتیجه آسیب شوند. به طور کلی، نقایصی که در هر عضو از بدن ایجاد می‌شوند ناشی از اختلال عملکرد در یکی از بافت‌های آن می‌باشد. به طور مثال، پیری زودرس پوست به دلیل عملکرد نادرست کلاژن و الاستین پوست بوده و ممکن است یکی از آن‌ها میزان آبرسانی خود به پوست را کاهش داده باشند. از این رو، با تزریق یک ماده خارجی نظیر اسید هیالورونیک به تقویت این دو ماده در بدن کمک می‌کنیم. اگر میزان تزریق این ماده‌ها بیش از نیاز بدن باشند، عملکرد بدن دچار اختلال و در نتیجه باعث بروز عوارض می‌شود.

ایجاد عفونت

در برخی از موارد گزارش شده است که تزریق ژل به لب منجر به عفونت‌های پوستی شده است. به منظور عدم بروز این مشکل، بهتر است قبل از عمل با پزشک خود مشورت کرده و در صورت نیاز از جنس پوست لب خود نمونه‌برداری کنید. این امر موجب می‌شود تا پزشک هم از نوع جنس پوست شما آگاه شده و هم از خطرات احتمالی آگاه شود. در برخی از موار آزمایش‌ها حاکی از آن هستند که تزریق ژل به لب برای بیمار مضر بوده و نباید تحت هیچ عنوان اقدام به انجام این کار کند.

تورم و کبودی از عوارض تزریق ژل لب

یکی دیگر از عوارض ناشی از تزریق ژل به لب ممکن است تورم و کبودی در ناحیه مورد نظر باشد. در برخی از موارد گزارش شده است که بیماران پس از انجام عمل پروتز لب دچار کبودی و تورم در این ناحیه از صورت خود شده‌اند. معمولا، این عوارض با کمی استراحت و مصرف داروهای تجویزی از سوی پزشک رفع می‌شوند. اما، در برخی از موارد نشانه‌های تورم و کبودی تا مدت‌ها بر روی لب مانده‌اند.

نمونه عوارض تزریق ژل در مراکز غیر معتبر بدون مجوز

چه کسانی نباید عمل پروتز لب انجام دهند؟

انجام پروتز لب برای برخی از افراد ممنوع بوده و هرگز نباید این کار را انجام دهند. در غیر اینصورت، ممکن است آسیب‌های شدیدی از این کار ببینند. انجام تزریق ژل به لب برای زنان باردار و شیرده، بیماران قلبی، مصرف‌کنندگان داروی آسپرین، مبتلایان به دیابت، افرادی که سابقه سکتی مغزی دارند، افرادی که سابقه حمله قلبی دارند، افراد داریا بیماری‌های تنفسی نظیر آسم و غیره ممنوع می‌باشد. اگر این مشکلات را داشته باشید و هنگام عمل به پزشک خود نگویید، آن‌ها هیچ مسئولیتی را پس از بروز عوارض شدید به گردن نخواهند گرفت.

ژل ‌های تزریقی چگونه وارد بافت پوست می‌شوند؟

با افزایش سن میزان تولید اسید هیالورونیک پوست کاهش یافته و در نتجیه پوست دچار پیری و افتادگی می‌شود. این ماده در تمام سلول‌های پوست وجود داشته و فضای خالی بین الاستین و کلاژن را پر می‌کند. این امر موجب می‌شود تا آب‌ در بین این منافذ باقی بماند و پوست را جوان نگه دارد. اگر این این منافذ توسط اسید هیالورونیک به خوبی آبرسانی نشوند، سلول‌های پوست کم‌کم به پایان عمر خود رسیده و در نتیجه منجر به افتادگی و چین و چروک پوست می‌شود.

ژل‌های تزریقی با داشتن مقدار مناسبی از اسید هیالورونیک، هنگامی که وارد پوست می‌شوند، به سرعت فرورفتگی‌ها و چین و چروک‌های پوست را آبرسانی کرده و در نتیجه موجب شادابی و از جوانی پوست می‌شود. این ماده اگر به درستی وارد پوست شود عوارض چندانی نخواهد داشت. البته، عوارض تزریق ژل لب کمی از تزریق ژل در پوست بیشتر است؛ چراکه لب‌ها در طول روز مدام در حال حرکت هستند و اگر به خوبی از آن‌ها مراقبت نکنیم، ممکن است آثار ژل لب به مرور از بین بروند. از این رو، توصیه می‌شود فرایند عمل خود را به دستان پزشکان حاذق بسپارید تا با تزریق صحیح ژل به لب از عوارض آن بکاهند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟