پوکی استخوان در خانم ها را جدی بگیرید

به گزارش رکنا ، عضو هیات علمی و پزشک فوق تخصص بیماری های داخلی و غدد دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با اعلام این خبر گفت: پوکی استخوان می تواند باعث مرگ خاموش شود و در زنان در سنین پس از یائسگی به دلیل کمبود هورمون های جنسی، فرد در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار می گیرد.

عضو هیات علمی و پزشک فوق تخصص بیماری های داخلی و غدد دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با اعلام این خبر گفت: پوکی استخوان می تواند باعث مرگ خاموش شود و در زنان در سنین پس از یائسگی به دلیل کمبود هورمون های جنسی، فرد در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار می گیرد.

کاهش تراکم استخوان با افزایش سن

دکتر فاریا جعفرزاده به کاهش تراکم استخوان با افزایش سن اشاره کرد و افزود: هر چه سال های بیشتری از یائسگی بگذرد، از میزان تراکم استخوان کاسته شده و فرد بیشتر در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار می گیرد.

وی میزان مصرف کم کلسیم و قرار نگرفتن در معرض آفتاب را در بروز پوکی استخوان موثر دانست و اظهار داشت: استعمال سیگار، مصرف الکل، ورزش نکردن و نداشتن فعالیت فیزیکی، لاغری مفرط، تغذیه نامناسب و ... خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهد.

این عضو هیات علمی به اهمیت پوکی استخوان و جدی گرفتن آن تاکید و عنوان کرد : با بی توجهی به پوکی استخوان ممکن است فرد با کوچک ترین تروما یا ضربه دچار شکستگی استخوان در ناحیه ران، کمر یا لگن شود که با استراحت در بستر خطر ایجاد لخته در پا یا پرتاب آن به ریه وجود دارد که بسیار خطرناک بوده وعواقب جبران ناپذیری دارد.

وی خاطرنشان کرد: ورزش در سنین پایین و میانسالی، پیروی از اصول صحیح تغذیه، استفاده از کلسیم و انجام آزمایش تراکم استخوان پس از یائسگی می تواند به پیشگیری و تشخیص پوکی استخوان کمک شایانی کند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟