چگونه در اوج زیبایی بمانید

جوانسازی  پوست / به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا ،بنابراین ساده‌ترین راه که همان استفاده از لوسیون‌های بدن برای مرطوب و جوان نگه داشتن پوست بدن است را از آن دریغ نکنید. در این مسیر دکتر شراره حسامی همراه شماست تا بهترین انتخاب را مناسب با شرایط پوست خود انجام دهید.

پوست؛ ارگانی هوشمند در بدن

شناخت ما از پوست و نقش مهم آن در ایمن‌سازی بدن بسیار سطحی است. در‌حالی که همه ما بخش مهمی از حیات‌ و سلامت‌مان را مدیون پوست خود هستیم. از‌جمله اینکه پوست از بیشتر عوامل آسیب‌رسان بیرونی محافظت می‌کند و یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های پوست حفظ آب بدن است. 70‌درصد بدن هر انسانی از آب تشکیل شده پس سلامت پوست به نوعی به حیات، شادابی و زندگی ما وابسته است و این رابطه مستقیم، وظیفه مراقبت ما از این ارگان بدن را در تمام عمر سنگین‌تر می‌کند. اما نکته مثبت در رابطه با سلامت پوست هوشمند بودن این عضو بدن است. چون پوست قدرت بازسازی داشته و بر‌خلاف دیگر ارگان‌های بدن علاوه برمقاومت، در مواجهه با بیشتر آسیب‌ها خود را ترمیم می‌کند. با این حال وظیفه ما در مقابل این همه از خود گذشتگی پوست، مراقبت از سلامت و رسیدگی به آن است؛ اما این بار نه پوست صورت و گردن بلکه پوست بدن که بخش وسیع‌تری از اندام‌های ما را پوشش داده است.

همه محصولاتی که پوست‌تان نیاز دارد

شوینده مناسب‌: روش‌های مراقبت از پوست بدن به اندازه دست و صورت باید جدی گرفته شود. به‌عنوان اولین قدم شما برای هر بار حمام کردن باید از شوینده‌هایی با pH (اسیدیته) مناسب استفاده کنید، چون صابون‌های معمولی و قلیایی مناسب شست‌وشو و نگهداری از پوست نیستند. اما شاید بپرسید شامپوهای بدن چطور؟ آنها می‌توانند بعد از شست‌وشو از پوست بدن ما مراقبت کنند؟ برای خرید و مصرف شامپوهای بدن که این روزها جای صابون‌های حمام را گرفته‌اند هم باید دقت کنید تا pH آن در حدود 5 تا 6 و مناسب پوست باشد در غیر این صورت این محصولات هم می‌توانند به سلامت و زیبایی پوست آسیب برسانند. پس شست‌وشو یکی از قدم‌های اولیه و مهم در زیبایی و نگهداری از پوست بدن است. برای تشخیص اندازه pH روی محصولاتی مانند صابون یا شامپو بدن و کرم و لوسیون‌های مرطوب‌کننده باید دنبال کلماتی مانند محصول فیزیولوژیک یا عبارت سازگار با پوست روی محصول بگردید. با مشاهده این نشانه می‌توانید به سازگاری آن با اسیدیته پوست خود اطمینان پیدا کنید.

مرطوب‌کننده بزنید : قدم بعدی در سلامت پوست بدن استفاده از مرطوب‌کننده است. پوست سطحی بدن ما هم مانند صورت نیاز به رطوبت‌رسان مناسب دارد. مناسب از جهت جنس و نوع پوست که بعد از شناخت از چرب یا خشک بودن آن می‌توان انتخاب بهتری داشت. برای نمونه پوست‌های چرب به مرطوب‌کننده‌هایی ملایم، سبک و فاقد چربی نیاز دارند و پوست‌های خشک به رطوبت‌رسان‌هایی غنی‌تر حاوی روغن‌های طبیعی.

ضد‌ترک فراموش نشود‌: یکی از مشکلات شایع پوست بدن ترک‌هایی هستند که با کاهش و افزایش پوست بدن، تغییرات هورمونی و مصرف داروهای مختلف ظاهر می‌شوند و ظاهری نازیبا به پوست می‌دهند. پس در کنار انتخاب شوینده و مرطوب‌کننده مناسب پوست شما باید مراقب ظاهر زیبای پوست بدن‌تان هم باشید. چگونه؟ اگر تحت شرایط خاصی مانند کاهش وزن، ورزش، مصرف داروهای هورمونی و هر عامل موثر دیگری در ظاهر پوست خود هستید باید مراقبت و پیشگیری از ایجاد این ترک‌ها را هم در کنار دیگر مراقبت‌ها جدی بگیرید. یعنی انتخاب و استفاده از محصولات ضد‌ترک و سفت‌کننده‌ای که اجازه بروز هرگونه تغییر در ظاهر پوست بدن را نمی‌دهد.

نگذارید پوست‌تان پیر شود: همان‌طور که افزایش سن تغییرات ریز و درشتی را روی پوست صورت هر کدام از ما اعمال می‌کند، پوست بدن هم همزمان دچار این تغییرات ظاهری مانند افتادگی، شل شدن و از دست رفتن شادابی و طراوت می‌شود. پس در این مقطع از سن هم باید در کنار دیگر مراقبت‌ها از کرم و لوسیون هایی استفاده شود که علاوه بر خاصیت رطوبت رسانی از پوست در برابر پیری و افتادگی زره محکمی بسازد.

سراغ بهترین گزینه بروید

لوسیون‌های بدن به شکل و ویژگی‌های مختلف در بازار Store موجود است برخی از آن با ایجاد لایه محافظ به رطوبت سطح پوست و خارج نشدن آب از آن کمک می‌کنند اما برخی دیگر با تاثیر روی سیستم‌های آب‌رسان پوست و فعال کردن آنها رطوبت‌رسانی عمقی‌تر به کمک پوست می‌آیند. نوع دیگری از این محصولات با کمک به کلاژن‌سازی مراقب جوان ماندن پوست هستند و برخی دیگر خاصیت ترمیم‌کنندگی دارند و برای التیام و از بین رفتن التهاب‌های پوست ناشی از آفتاب گرفتن، سوختگی یا استفاده از لیزر طراحی شده‌اند تا چربی طبیعی از دست رفته پوست را بازگردانند.

در حمام با پوست‌تان نجنگید

یکی از مهم‌ترین مراحل مراقبت از پوست در حمام شست‌وشوی آن است. آب گرم یکی از عواملی است که باعث تشدید خشکی پوست و از دست رفتن آب و چربی طبیعی آن است پس بهترین آب ، ولرم است. نکته بعدی استفاده از لیف‌های اسفنجی یا نانوست که جنس لطیف آنها علاوه بر پاکسازی پوست، آن را از خشکی و حساسیت در امان نگه می‌دارد. از نکته‌های مهم دیگر باور غلطی است که در زمان شست‌وشو ملکه ذهن همه ماست. اینکه مو و پوست را باید حتما دوبار در حمام بشوییم در‌حالی که از لحاظ علمی همان یک بار شست‌وشو برای پوست سر و بدن کافی است.به ویژه در مورد پوست‌های خشک و آسیب دیده. قدم آخر استفاده از حوله و خشک‌کن‌های مناسب از جنس الیاف طبیعی و نرم است. اما حوله‌ها نباید به حالت مالش و سایش روی پوست کشیده شود بلکه تنها گذاشتن و برداشتن خشک کن روی بدن برای جذب رطوبت آن کافی است، چون در غیر این صورت پوست شما خشک و ترک خورده خواهد شد.

زمان طلایی استفاده از لوسیون بدن

در طول استحمام مقداری از آب در حال شست‌وشو جذب لایه‌های سطح پوست بدن می‌شود که همین آب بعد از خارج شدن از حمام تبخیر می شود. تبخیری که مقدار زیادی از آب طبیعی ذخیره شده در سطح پوست را هم با خود به بیرون می کشد. به همین دلیل است که افرادی با پوست‌های خشک بعد از حمام دچار خارش و کشیدگی‌های آزار دهنده می‌شوند. پس شما تنها 3دقیقه زمان دارید تا بعد از خارج شدن از حمام از لوسیون‌های مرطوب‌کننده استفاده کنید. 3دقیقه‌ای که زمان طلایی برای استفاده از لوسیون بدن است تا اجازه ندهد آب‌های ذخیره شده زیر پوست تبخیر شود و خشک شدن پوست را به حداقل برساند. با همه اینها یکی از ویژگی‌های مثبت مصرف کرم و لوسیون‌های بدن، حس تازگی و طراوتی است که همراه عطری خوش بعد از استحمام روی پوست تن می نشیند. به علاوه اینکه لوسیون‌ بدن به پوست‌تان آرامش می بخشد به ویژه اگر آنها را همراه ماساژ روی بدن استفاده کنید و تاثیر آن را به چشم ببینید.

اگر پوست حساس دارید...

لوسیون‌های فاقد عطر و پارابن هم مخصوص پوست‌های فوق حساس و بسیار خشک هستند تا بدون ایجاد آلرژی رطوبت‌رسانی کنند یا لوسیون‌هایی که برای درمان خشکی‌های بیمارگونه و اگزما به صورت کاملا علمی ترکیب شده‌اند تا همزمان با آبرسانی حساسیت، خارش و کشیدگی آزار‌دهنده این نوع پوست‌ها را برطرف کند. پس با آگاهی از مشکلات پوستی خود سراغ بهترین گزینه بروید.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟