رنگ مو با موها چه می‌کند؟

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، ولی آیا استفاده پی‌درپی از این رنگ‌های شیمیایی کار درستی است؟ این سوال بسیاری از خانم‌هاست؛ عده‌ای اعتقاد دارند رنگ مو سبب سفیدی زودرس موها می‌شود و برخی معتقدند رنگ کردن ریزش مو را کم می‌کند. در این مطلب با دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو و عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران درباره رنگ مو صحبت کردیم تا پاسخ این سوال را بگیریم.

در کنار عده‌ای که اعتقاد دارند رنگ کردن سبب سفیدی زودهنگام مو می‌شود، گروهی هم هستند که فکر می‌کنند رنگ کردن مو از ریزش موهای‌شان جلوگیری می‌کند و اگر مدتی موهای خود را رنگ نکنند دچار ریزش مو می‌شوند. همان‌قدر که تصور سفید شدن مو با رنگ کردن آن اشتباه است این تفکر هم به هیچ عنوان علمی و درست نیست. اگر شما هم این طور فکر می‌کنید به یاد داشته باشید این تنها یک ذهنیت روانی است و ریزش مو هیچ ارتباطی به رنگ کردن یا رنگ نکردن آن ندارد

رنگ کردن چه تاثیری روی موها دارد؟

تقریبا همه خانم‌ها تجربه رنگ کردن مو را دارند و حداقل یک بار این کار را انجام داده‌اند. اگر حداکثر سالی 5 تا 6 بار موهای خود را رنگ کنید، آسیب چندانی به آن‌ها وارد نمی‌شود، اما اگر جزو آن دسته از خانم‌ها هستید که مرتب موهای خود را رنگ می‌کنند، باید بدانید رنگ کردن مداوم مو، جنس موی‌تان را خراب می‌کند. رنگ کردن خیلی در ریزش مو تاثیری ندارد، اما زیاده‌روی در آن به مرور زمان، طراوت و شادابی موها را از بین برده و جنس مو را کاملا خراب می‌کند. رنگ کردن موها را خشک کرده و حالتی مرده پیدا می‌کنند، بنابراین احتمال به وجود آمدن موخوره در موهایی که به دفعات رنگ می‌شوند، زیاد است.

آیا مو با رنگ کردن زودتر سفید می‌شود؟

یکی از سوال‌های همیشگی خانم‌ها این است که آیا رنگ کردن مکرر مو سبب سفیدی آن می‌شود؟ حتی گاهی خانم‌هایی که دچار سفیدی زودهنگام مو هستند تصور می‌کنند با رنگ کردن، سفیدی موهای‌شان بیشتر می‌شود. باید گفت با وجودی که برخی از علت‌های سفیدی مو مشخص شده است اما تا کنون محققان علل اصلی آن را نیافته‌اند. یکی از علت‌های مهم سفید شدن زودهنگام مو ژنتیک است و خیلی از افرادی که دچار این عارضه می‌شوند حتما یکی یا چند نفر از اطرافیان‌شان هم در جوانی مو سفید کرده‌اند. برخی از بیماری‌های خاص مثل بیماری‌های غدد داخلی، بیماری‌های سیستم عصبی، شوک‌های جسمی و روانی، مصرف بعضی از داروها و... نیز می‌توانند در سفید شدن موها دخیل باشند. البته در بیشتر مواقع با بهبود بیماری، مو به‌طور موقتی یا همیشگی و فقط در موهای تازه رشد کرده، رنگ طبیعی خود را به دست می‌آورد و موهایی که قبلا رشد کرده‌اند، سفید می‌مانند.

از آنجا که رنگ کردن مو سبب تخریب و تغییر رنگدانه‌های مو می‌شود، عده‌ای فکر می‌کنند این موضوع به طور کلی رنگدانه‌های اصلی مو را از بین برده و سبب سفیدی زودرس مو می‌شود.

باید گفت این تصور کاملا اشتباه است و نه تنها رنگ مو بلکه هیچ یک از محصولات مرتبط با مو مانند کتیرا، ژل و... مرتبط با مو سبب این اتفاق نمی‌شوند. در واقع رنگ موی دائمی تنها رنگدانه‌های ساقه مو را تغییر داده و تخریب می‌کنند و موهایی که بعد از رنگ کردن می‌رویند، رنگ‌شان طبیعی است. موهای تازه رشد کرده رنگ‌شان تحت تاثیر رنگ مو نیست زیرا رنگدانه‌های آن‌ها از داخل پوست تامین می‌شود.

هرتقویت‌کننده‌ای فایده‌ای ندارد

حتما تجربه‌اش را داشته‌اید یا حداقل شنیده‌اید که در آرایشگاه‌ها بعد از رنگ کردن مو از تقویت‌کننده استفاده کرده و به اصطلاح موی شما را ویتامینه می‌کنند. آرایشگرها این کار را با توجیه احیای مو انجام می‌دهند، اما یادتان باشد تقویت‌کننده‌های مو هیچ کمک خاصی به تقویت ساقه‌های موی شما نمی‌کنند. اینکه گفته می‌شود تقویت‌کننده‌ها، مو را احیا و ترمیم می‌کنند فقط یک شعار تبلیغاتی است. این مواد تنها در حد یک نرم‌کننده عمل می‌کنند و این تصور که آسیب‌ موهای شما را ترمیم می‌کنند را از ذهن‌تان پاک کنید.

قطع ریزش مو با رنگ کردن!

در کنار عده‌ای که اعتقاد دارند رنگ کردن سبب سفیدی زودهنگام مو می‌شود، گروهی هم هستند که فکر می‌کنند رنگ کردن مو از ریزش موهای‌شان جلوگیری می‌کند و اگر مدتی موهای خود را رنگ نکنند دچار ریزش مو می‌شوند. همان‌قدر که تصور سفید شدن مو با رنگ کردن آن اشتباه است این تفکر هم به هیچ عنوان علمی و درست نیست. اگر شما هم این طور فکر می‌کنید به یاد داشته باشید این تنها یک ذهنیت روانی است و ریزش مو هیچ ارتباطی به رنگ کردن یا رنگ نکردن آن ندارد.

موهای نازک با رنگ کردن ضخیم نمی‌شود!

جنس موی افراد با هم تفاوت دارد، برخی موهای‌شان وز است، برخی نرم؛ عده‌ای موی‌شان نازک است و بعضی‌ها هم تار موی ضخیم دارند. در واقع ضخیم یا نازک بودن مو ریشه ژنتیک دارد. خانم‌هایی که نازکی موهای‌شان ریشه ژنتیک دارد خیلی دنبال درمان آن نباشند و فقط سعی کنند به خوبی از موهایشان مراقبت کنند. گاهی نازکی مو در برخی افراد به دلیل بیماری‌هایی مانند کم‌خونی، بیماری‌های تیروئید، کمبود تغذیه‌ و... است؛ بنابرای بهترین راه‌حل برای نازکی بیش از حد موها، درمان بیماری‌ زمینه‌ای است. به این موارد اشاره کردیم تا بدانید رنگ کردن مو هیچ تاثیری در ضخیم شدن موی شما ندارد و تارهای موی شما با رنگ کردن ضخیم نمی‌شوند.

رنگ کردن مو می‌تواند خطرناک باشد!

رنگ مو یک ماده شیمیایی است و مانند تمام مواد شیمیایی دیگر می‌تواند عوارض خاص خود را داشته باشد. البته این به نوع ترکیبات محصول هم بستگی دارد. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که ممکن است هنگام رنگ کردن یا بعد از آن برای افراد ایجاد شود، حساسیت یا آلرژی به مواد موجود در رنگ است. پس اگر سابقه آلرژی دارید یا پوست‌تان حساس است هنگام استفاده از رنگ مو به این موضوع خیلی توجه کنید و از کنار آن به راحتی نگذرید.

گاهی حساسیت به رنگ مو در افراد به صورت قرمزی، پوسته‌ریزی و تاول در ناحیه صورت، گوش‌ها، گردن و نواحی بالای پیشانی و حتی قرمزی گاهی موها به عنوان سپر عمل کرده و اجازه نمی‌دهند پوست سر آسیب ببیند.

توصیه می‌کنیم حتی اگر پوست حساس یا سابقه آلرژی هم ندارید، دقت کنید چون ممکن است به مواد موجود در رنگ مو حساس باشید. برای اینکه مطمئن شوید به رنگ مویی حساسیت دارید یا نه یک راه ساده وجود دارد و آن این است که همان‌طور که روی بسته‌بندی‌ رنگ‌ها قید شده است، برای پیشگیری از انواع آلرژی‌ها، رنگ مو را 48 ساعت پیش از استفاده روی بخش کوچکی از پوست دست گذاشته و پس از نیم ساعت بشویید در صورتی که بعد از 48 ساعت عارضه‌ای مانند قرمزی، تورم،‌ پوست ه پوسته شدن و تاول زدن مشاهده نشد از رنگ مو استفاده کنید. اگر بدون تست از رنگ مو استفاده کردید و دچار حساسیت شدید حتما رنگ موی خود را تغییر دهید، چون ممکن است در استفاده دوباره از همان رنگ دچار حساسیت شدیدتری شوید. البته راه درست و علمی این است که به مرکز آلرژی مراجعه کرده و تست حساسیت بدهید تا مشخص شود به چه موادی حساسیت دارید. تست حساسیت کمک می‌کند تا عامل ایجاد حساسیت را شناسایی کرده و از رنگ مو یا هر ماده دیگری که حاوی آن است، استفاده نکنید.

آیا رنگ کردن مو در دوران بارداری برای جنین ضرر دارد؟

آیا خانم‌های باردار یا آن‌ها که در دوران شیردهی هستند، می‌توانند از رنگ مو استفاده کنند یا خیر؟ گفتنی است تاکنون هیچ مطالعه و تحقیقی در این زمینه انجام نشده است که ثابت کند رنگ کردن مو می‌تواند برای جنین مضر باشد، اما همان‌طور که قبل‌تر گفته شد رنگ مو می‌تواند برای افراد ایجاد حساسیت کند و بارداری این احتمال را افزایش می‌دهد. نکته دیگر این است که هنگام رنگ کردن و به‌واسطه تماس رنگ با پوست سر مقداری از آن جذب پوست شده و وارد گردش خون می‌شود که می‌تواند برای جنین مشکل ایجاد کند. به‌طور کلی توصیه می‌کنیم زنان باردار نه تنها از رنگ مو بلکه از سایر مواد شیمیایی هم تا جایی که امکان دارد، دوری کنند. رعایت این موضوع به مادرانی که در دوران شیردهی هستند هم توصیه می‌شود.

تاثیر آمونیاک بر مو

در واقع آنچه سبب می‌شود موهای ما زودتر رنگ بگیرد آمونیاک موجود در رنگ‌هاست. آمونیاک یک ماده قلیایی است که با شکافتن قشر خارجی مو یا همان کوتیکول کمک می‌کند رنگ راحت‌تر به داخل ساقه مو نفوذ کند. آمونیاک، رنگ مو را قلیایی و باعث بالارفتن PH آن می‌شود. این ماده شیمیایی به از بین بردن رنگدانه‌های طبیعی مو کمک می‌کند تا رنگ جدید به‌راحتی وارد ساقه مو شده و جایگزین رنگدانه‌های مو شود. بنابراین رنگ موهای فاقد آمونیاک عوارض کمتری برای موها دارند. امروزه افراد برای این‌که آسیب کمتری به موهایشان وارد شده و طراوت و شادابی‌ آن‌ها همیشه حفظ شود از شامپوها و صابون‌های مرغوب که اغلب PH خنثی دارند استفاده می‌کنند.

آیا رنگ‌های طبیعی، موها را تقویت می‌کنند؟

از گذشته‌های دور خانم‌ها از حنا به عنوان ماده رنگ‌کننده مو که علاوه بر زیبایی، سبب تقویت مو هم می‌شود، استفاده می‌کردند. جالب است بدانید تا کنون هیچ تحقیقاتی اثر تقویت‌کنندگی حنا، شامپو حنا، رنگ حنا و... را تایید نکرده است. چه بسا اگر چنین بود محصولات مشتق از حنا بازار Store را پر می‌کرد. اما آنچه مسلم است این است که قطعا رنگ‌های گیاهی عوارض کمتری برای موها دارند و احتمال حساسیت زا بودن آن‌ها بسیار پایین است. در واقع رنگ‌های گیاهی اگر چه ممکن است سبب تقویت موها نشوند اما به آنها آسیب هم نخواهند زد. بنابراین اگر شخصی از من سوال کند که برای موهایش از ترکیبات گیاهی استفاده کند یا نه، به او می‌گویم استفاده از این ترکیبات به هیچ‌وجه ضرری ندارد اما به یاد داشته باشد که هیچ تحقیقی نشان نداده است حنا یا سایر ترکیبات گیاهی مثل رزماری و... می‌توانند باعث بهبود ریزش مو یا رویش مجدد موها شوند، پس انتظار معجزه نداشته باشد.

ضرر دکلره بیشتر است یا رنگ؟

خیلی از خانم‌ها برای روشن کردن موهای خود یا پاک کردن رنگ موی قبلی از دکلره استفاده می‌کنند، دکلره با پاک کردن رنگ مو کمک می‌کند رنگ تازه راحت‌تر روی مو بنشیند. دکلره هم مانند رنگ مو و سایر مواد شیمیایی عوارض خاص خود را دارد و به همان اندازه می‌تواند به موها آسیب برساند. تا جایی که امکان دارد باید کمتر از دکلره استفاده کنید اما در صورتی که موهای شما دوام و مقاومت خوبی داشته باشند و آرایشگرتان هم از مواد استاندارد استفاده کند می‌توانید 5 تا 6 بار در سال موهای خود را دکلره کنید. استفاده مکرر از دکلره هم مانند رنگ، به جنس مو آسیب زده و سبب خشک شدن، شکنندگی و موخوره می‌شود. اگر تصمیم دارید موهای‌تان را دکلره کنید از آرایشگر خود بخواهید تا جایی که امکان دارد مانع تماس مواد دکلره با پوست شما بشود چون احتمال این‌که دکلره باعث حساسیت پوستی شما بشود بسیار زیاد است.

رنگ کردن به کدام موها بیشتر آسیب می‌رساند؟

جالب است بدانید مقاومت موی تمام افراد هم‌سن تقریبا به یک اندازه است و با مرور زمان و گذر عمر است که موها مقاومت‌شان را کم کم از دست داده و ضعیف می‌شوند. بنابراین رنگ کردن تاثیر یکسانی روی انواع موها دارد اما با این همه رنگ کردن موهای فر یا مجعد، موهای آسیب‌دیده و موهایی که مدام در معرض گرد و غبار قرار دارند، بسیار سخت‌تر است. در نتیجه این افراد مجبورند یا از رنگ موی بیشتر استفاده کنند یا به دفعات زیادتری موی خود را رنگ کنند، بنابراین ممکن است بیشتر آسیب ببینند.

اکسیدان خوب کدام است؟

اکسیدان یک ماده قلیایی است که PH بالا دارد و هر چه قوی‌تر باشد آسیب بیشتری به موها وارد می‌کند. بنابراین اگر به سلامت موهای‌تان اهمیت می‌دهید سعی کنید از اکسیدانی با درصد پایین‌تر (درجه کمتر از 30) استفاده کنید. همچنین استفاده از اکسیدان به مقدار زیاد، سولفور مو را خارج می‌کند و سبب زبری و نازکی تارهای مو می‌شود، پس هنگام رنگ کردن بیش از حد نیاز از اکسیدان استفاده نکنید.

فر کردن چقدر به مو آسیب می‌زند؟

حواس‌تان باشد بیش از یکی، دو بار در سال موهای خود را فر نکنید، در غیر این صورت موهای‌تان طراوت و شادابی خود را از دست داده و تارهای مو حالتی مرده، آسیب‌دیده و شکننده پیدا خواهند کرد. علت این است که مواد شیمیایی فر یا صاف‌کننده، زنجیره‌های اسیدآمینه را در موها جابه‌جا می‌کنند.

شامپو یا نرم‌کننده مخصوص موهای رنگ شده

از آنجا که شامپوها و نرم‌کننده‌های مخصوص موهای رنگ‌شده یا آسیب‌دیده و سایر تقویت‌کننده‌های این چنینی از کف‌سر جذب نمی‌شوند، هیچ تاثیری در تقویت ریشه موها ندارند. بنابراین استفاده از این محصولات، چندان تاثیری روی تقویت و ترمیم موها ندارند و فقط می‌توانند موها را نرم کنند. پس خیلی فرق نمی‌کند از نرم‌کننده معمولی استفاده کنید یا نرم‌کننده مخصوص موهای رنگ شده، البته اگر هدف‌تان تثبیت رنگ است قطعا نرم‌کننده موهای رنگ شده انتخاب بهتری است. مهم این است که نرم‌کننده به خوبی موهای شما را نرم و لطیف کند. با توجه به اینکه نرم‌کننده‌ها هیچ ضرری برای مو ندارند، بهتر است از نرم‌کننده به مقدار زیاد استفاده کنید.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟