به گزارش رکنا،  لطف‌الله افروشته امروز در نشست کمیته ایدز شهرستان با بیان اینکه ایدز یک موضوع استراتژیک در کشور و یک مسئله جدی است اظهار داشت: کمیته استراتژیک ایدز در شهرستان تاکنون تشکیل نشده و این یک عیب بوده که ناشی از بی‌اطلاعی و یا غفلت از اهمیت موضوع است.

رئیس مرکز بهداشت کهگیلویه گفت: بر اساس مطالعات و بررسی‌های انجام شده 130 نفر آمار مورد انتظار به ایدز در شهرستان است با این وجود اما تعداد شناسایی شده بسیار پایین‌تر از این آمار است.

وی با بیان اینکه در شناسایی مبتلایان باید تابوشکنی شود و انکار آمار کمکی به کنترل آن نمی‌کند، همکاری همه دستگاه‌های اجرایی به خصوص نهادهای فرهنگی و تبلیغاتی را در این راستا ضروری خواند.

افروشته با اشاره به وضعیت ایدز در کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: تا پایان شهریور ماه 98 تخمین موارد زنده مبتلا 507 نفر بود که از این تعداد تنها 207 نفر به ثبت رسید.

وی بدون اشاره به آمار مبتلایان در شهرستان اضافه کرد: موارد زنده شناسایی شده استان 103 نفر بود که 91 نفر تحت مراقبت، 90 نفر تحت درمان و 104 نفر فوتی ثبت شده است.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه همچنین آمار موارد اچ.ای وی ثبت شده بر حسب جنس در کشور و استان تا پایان آبان ماه سال جاری را به ترتیب 82 و 81.7 درصد برای مردان و 18 و 18.3 برای زنان اعلام کرد.

این مسؤول در خصوص الگوی انتقال این بیماری در استان تصریح کرد: در حالی که در گذشته الگوی انتقال بیشتر از طریق تزریق بود اما با تغییر الگوی انتقال 75 درصد موارد ابتلا در سال 98 به روش پرخطر آمیزشی بوده است.

وی گفت که از راه مادر به کودک و خون و فرآورده‌ها هیچ مورد مبتلا به ایدز در استان وجود نداشت.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟