به دلایل مختلف از جمله وجود باکتری و عفونت در بدن، ممکن است درجه حرارت بدن افزایش یابد که نیاز به درمان فوری دارد در غیر اینصورت ممکن است خطرساز باشد.

در این مطلب با برخی از راهکار های طبیعی کاهش درجه حرارت بدن و درمان فوری تب آشنا می شویم:

دوش آب گرم

بر خلاف تصور، دوش آب سرد می تواند باعث افزایش درجه حرارت بدن شود. در حالی که یک دوش آب گرم و به خصوص غوطه ور شدن در آب گرم، به تدریج درجه حرارت بدن را کاهش می دهد. مرطوب کردن پیشانی، زیر بغل، کشاله ران و پشت گردن نیز در کاهش تب موثر است.

نوشیدن مایعات فراوان

نوشیدن آب، آبیموه و به طور کلی مایعات فراوان باعث سم زدایی و در نتیجه کاهش تب می شود. در واقع نوشیدن آب فراوان میزان قند بدن را که محیط خوبی برای رشد باکتری ها فراهم می کند، کاهش می دهد. البته سعی کنید از نوشیدنی های تجاری و انرژی زا به دلیل مواد شیمیایی، افزودنی ها و قند زیاد پرهیز کنید.

خواب و استراحت کافی

یکی از بهترین روش های طبیعی برای کاهش درجه حرارت بدن، استراحت است که به چرخه ترمیم و بهبود بدن کمک می کند. بدن شما در حال استراحت، گلبول های سفید بیشتری تولید می کند که در مبارزه با عفونت و باکتری نقش حیاتی دارند.

گرسنگی!

WikiHow می نویسد وعده های غذایی سنگین و بزرگ میتواند از انرژی بدن برای مبارزه با عفونت و باکتری ها بکاهد. بنابراین توصیه می کند وعده های غذایی سبک و کمتری برای کاهش تب استفاده کنید. انواع سوپ، میوه هایی مثل هندوانه، پرتقال در عین تامین ویتامین C مورد نیاز بدن، آب کافی و انرژی لازم برای مبارزه با عفونت را برای بدن فراهم می کنند.

جوراب نم دار

پوشیدن جوراب نمدار یکی از بهترین و سریع ترین روش های طبیعی برای کاهش تب است. یک جوراب پشمی که آب و رطوبت را در خود نگه می دارد، بپوشید و به گردش خون و کاهش درجه حرارت بدن کمک کنید.

سرکه سیب

سرکه سیب حاوی اسیدی است که از گرما را از پوست می گیرد. یک دستمال را با سرکه سیب مرطوب کنید و آن را رئی پیشانی یا شکم قرار دهید. مصرف خوراکی سرکه سیب به همراه عسل نیز می تواند مفید باشد.

غذای تند

ممکن است این روش کمی عجیب به نظر برسد،اما با توجه به تحقیقات انجام شده غذای تند در کاهش درجه حرارت بدن بسیار موثر عمل می کند. در واقع فلفل سیاه دارای خاصیت ضدباکتریایی است و با از بین بردن میکروب ها درد را التیام می بخشد. همچنین در بهبود گردش خون و تمیز کردن رگ ها بسیار موثر است. بنابراین گزینه خوبی برای کاهش درجه حرارت بدن به شمار می رود.

محصولات پروبیوتیک

محصولات پروبیوتیک برای بهبود عملکرد سیستم گوارشی بسیار مفیدند و از آنجایی که سلامت روده بدر سلامت عمومی بدن موثر است و به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند، بسیار توصیه می شوند. مطالعات نشان می دهند، عملکرد سیستم ایمنی تا 80 درصد از سیستم گوارشی تاثیر می گیرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟