کدخبر: 380116 ارسال پرینت 16

رکنا: ورم و بزرگ شدن برخی مفاصل در بدن نشان دهنده بیماری های جدی است.

ورم مفصل به معنای بزرگ شدن و افزایش حجم جایی است که مفصل قرار گرفته است. شایعترین علت این افزایش حجم افزایش مقدار مایع مفصلی است. با این حال بزرگتر شدن بافت های دیگر مفصل و یا حتی بافت های اطراف مفصل هم میتواند موجب شود تا مفصل بزرگتر شود و یا حداقل بزرگتر به نظر آید.

ورم مفاصل گاهی نشان دهنده وجود یک مشکل و بیماری جدی در بدن است که باید زودتر به آن رسیدگی شود. در این مقاله به بیماری هایی که با التهاب مفاصل همراه هستند اشاره می کنیم.

مفصل جایی است که دو استخوان در کنار هم حرکت کرده و سطوح آنها روی هم میلغزند. روی این سطوح را لایه ای از غضروف مفصلی پوشانده است که وظیفه آن صاف و لغزنده کردن سطح استخوان و در نتیجه تسهیل حرکت است. اطراف مفصل به توسط یک پرده بافتی کلفت پوشانده شده که به آن کپسول مفصلی میگویند.

متخصص ارتوپدی، با اشاره به ورم مفاصل گفت:ورم مفاصل به عنوان زنگ خطری ناشی از واکنش سیستم ایمنی بدن است که وجود خطر و نیاز به رسیدگی بیش تر در آن منطقه را عنوان می کند. این بیماری به معنی افزایش حجم، در قسمتی از بدن است و در دو سطح دو استخوان که به هم متصل می شوند، ایجاد می شود.

ورم در هر عضوی از بدن و به هر علتی ایجاد شود، به عنوان زنگ خطری ناشی از واکنش سیستم ایمنی بدن است و به بیان ساده وجود خطر و نیاز به رسیدگی بیش تر در آن منطقه را عنوان می کند.

مهم ترین دلایل ورم مفاصل، ضربه به مفصل، کشیدگی پوست و بافت های نرم اطراف مفصل، عفونت به علت سل یا تومورهای سینوویال*، آرتروز یا استئو آرتریت، روماتیسم، تب روماتیسمی و ... هستند.

درمان ورم مفصل بستگی به عامل ایجاد کننده دارد و معمولاً ورزش Sport های استقامتی سبک، رژیم غذایی غنی از کلسیم و فیزیوتراپی به عنوان بخشی از درمان به شمار می روند.

* مایع زلاله ای Synovial fluid یا مایع مفصلی یا سینوویال:مایعی است شفاف، به رنگ زرد کم رنگ که توسط سلول های غشاء زلاله ای (سینوویال) در مفاصل زلاله ای ترشح می گردد.

 

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها