علت دعوای زیاد زن و شوهر چیست؟ + راه‌حل آن

از سری اقدام مهم و مؤثر برای حل موضوعات بین زن و شوهرها، می‌توان به دریافت مشاوره از بهترین روانشناس در تهران یا دیگر شهرها اشاره کرد. چراکه مشاور با آموزش ایجاد یک رابطه سالم و اصولی، به حل مشکلات و افزایش صمیمیت بین طرفین، کمک زیادی خواهد کرد. با ما همراه باشید تا درباره علل مشکلات زناشویی و راه‌حل‌های رفع آن‌ها، بیشتر بدانید:

ارتباط ناسالم بین زوجین

ارتباط ناسالم بین زوجین یکی از علل اصلی دعوای زیاد زن و شوهر است که به دلایل مختلفی ازجمله عدم گفتگو و بی‌توجهی به نیازهای هر طرف تا فرار از مسئولیت‌ها و تمایل به حل مشکلات رخ می‌دهد. این نوع ارتباط غلط منجر به تداوم دعواها، سوتفاهم‌ها، احساس ناراحتی و ایجاد فاصله‌ بین زوجین می‌شود. برای حل این مشکلات، می‌توان از راه‌حل‌های زیر استفاده کرد:

 • ایجاد فضای ارتباطی دوستانه

زوجین باید بتوانند در فضایی دوستانه و به‌دوراز هرگونه دعوا و تنش، درمورد مسائل خانوادگی یا رابطهٔ خود صحبت کنند. فضای ارتباطی باید به نحوی آرام باشد که طرفین بتوانند بی‌تردید نیازها، احساسات و مسائل خود را بیان کنند.

 • یادگیری مهارت‌های ارتباطی سالم

زوجین باید به یادگیری مهارت‌های ارتباطی سالم و مؤثر بپردازند. مهارت ارتباطی سالم شامل گوش کردن دقیق، به اشتراک گذاشتن احساسات و نیازها به‌درستی، بهبود تفکر واقعیت محور، بیان خواسته‌ها و توافق بر سر مسائل مختلف است.

 • مشاوره

درصورتی‌که مشکلات ارتباطی بین زوجین به حدی پیشرفته باشد که آن‌ها نتوانند به‌تنهایی آن را حل کنند، مراجعه به بهترین روانشناس تهران یا دیگر شهرها، بهترین راه‌حل است، چراکه مشاورهٔ زناشویی می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا بهبودی در ارتباط و رابطه خود داشته باشند، الگوهای ناسالم را شناسایی کرده و راهکارهای سازنده برای حل آن‌ها ارائه دهند.

فرسنگ‌ها فاصله در طرز تفکر طرفین

مشکل طرز تفکر متفاوت زوجین یکی دیگر از علل اصلی دعوا و ناسازگاری‌های زناشویی است. هر فردی دارای تجربه‌، دانش، باور و اعتقاد و شخصیت منحصربه‌فرد خودش است. این تفاوت‌ها ممکن است در زندگی زناشویی به شکل تضاد در زمینه‌های مختلفی شامل ارزش‌ها، نظرات، نگرش‌ها و سبک‌های زندگی ظاهر شود. علاوه‌بر مراجعه به روانشناس خوب و با تجربه، استفاده از راهکارهای زیر نیز تأثیر مثبتی در جلوگیری از دعوا زن و شوهرها دارد:

 • بحث و گفتگو سالم

زوجین باید به‌صورت مسئولانه و صادقانه درمورد تفکرات و دیدگاه‌های خود با یکدیگر گفتگو کنند. به عبارتی، آن‌ها باید تمام مسائل و نظرات را به‌طور کامل موردبررسی قرار داده و به دنبال یک نظر مشترک باشند. فراموش نشود که این بحث و گفتگو باید به‌طور دوستانه و با احترام کامل صورت بگیرد.

 • قبول تفاوت‌ها

زمانی که طرفین بپذیرند که وجود تفاوت‌ در طرز تفکر امری طبیعی است و نمی‌توانند در همهٔ مسائل با یکدیگر، تفاهم داشته باشند. آنگاه مشکلات حل می‌شود. قبول تفاوت‌ها و احترام به دیدگاه‌ها و نظرات همسر می‌تواند به ایجاد صلح و آرامش در رابطه کمک کند.

 • جستجوی نقاط مشترک

به‌جای تمرکز بر تفاوت‌ها، زوجین می‌توانند به دنبال نقاط مشترک خود باشند. اجرای این راهکار، تأثیر مثبتی بر ایجاد تعامل و تعادل سازنده در زندگی دارد.

وجود فشارهای روزمره

فشار کاری زیاد، مشکلات مالی، تنش‌های اجتماعی و ناهماهنگی از دیگر دلایل بروز عدم تفاهم در زندگی زوجین است که باید به‌طور جدی توسط بهترین روانشناس، برای ارائه راه‌حل دعوا زن و شوهر، موردبررسی قرار بگیرد. برای رفع این مشکل، می‌توان از راهکارهای زیر استفاده کرد:

 • مدیریت زمان

زوجین باید بتوانند زمان خود را به‌طور متعادل بین وظایف کاری و زندگی خانوادگی خود تقسیم کنند. برنامه‌ریزی دقیق برای انجام وظایف، تعیین اولویت‌ها و استفاده از روش‌های بهینهٔ مدیریت زمان، می‌تواند به کاهش فشار کاری کمک کند.

 • مدیریت مالی

طرفین باید به‌طور مشترک و هماهنگ‌شده، برنامه‌ریزی مالی کرده و برای دستیابی به آن تلاش کنند. این برنامه‌ریزی‌ها به مدیریت صحیح بودجه، ایجاد تعادل بین خرج کرد و پس‌انداز و کاهش فشارهای مالی، کمک شایانی خواهند کرد.

 • حمایت متقابل

ازآنجایی‌که فشارهای زندگی به‌طور مداوم وجود دارند، طرفین باید بتوانند همدیگر را درک کرده و از یکدیگر حمایت کنند. ایجاد فضای اعتماد دوطرفه، بیان احساسات و نیازها به‌صورت صادقانه و درک متقابل از مشکلات همسر، می‌تواند به تقویت روابط و کاهش فشارهای اجتماعی کمک کند.

همسر

عدم احترام به حریم شخصی همسر

ازنظر بهترین روانشناس‌های تهران، یکی از راهکارهای جلوگیری از دعوا زن و شوهر، حفظ و احترام به حریم شخصی همسر است. مشکل نداشتن فضای شخصی در زندگی زناشویی، یکی از موارد اصلی اختلاف در بین زوجین است. درواقع برخی از همسران بر این باورند که با ازدواج، همهٔ حریم‌های خصوصی طرف مقابل از بین می‌رود و آن‌ها حق دخالت بی‌جا در تصمیمات و فعالیت‌های شخصی همسر را خواهند داشت. درصورتی‌که این دیدگاه می‌تواند منجر به ناراحتی، ناامنی و کاهش احساس ارزشمندی طرف مقابل در رابطهٔ زناشویی شود. برای رفع این مشکل، می‌توان از راهکارهای زیر استفاده کرد:

 • توجه به حریم شخصی

اصلی‌ترین راه حل دعوا زن و شوهر در این مورد، در نظر گرفتن حریم خصوصی طرف مقابل است. هر یک از زوجین باید فضای شخصی و زمانی برای رسیدگی به امورات خود داشته باشند. این امورات می‌تواند شامل وقت‌گذرانی با دوستان، علایق شخصی، ورزش یا هر فعالیتی باشد که به شخصیت فرد احترام می‌گذارد. درواقع ایجاد این حریم خصوصی، به هر طرف احساس استقلال و خوشحالی می‌دهد.

 • بحث و توافق

زوجین باید با یکدیگر درمورد انتظارات، نیازها و حقوق شخصی خود بحث کنند. طرف مقابل نیز باید این انتظارات را درک کرده و تا حد امکان آن‌ها را رعایت کند. درواقع بحث و تعامل دوطرفه کمک می‌کند تا افراد به درک متقابلی از یکدیگر رسیده و محدودیتی در این مورد ایجاد نکنند.

عدم تقسیم وظایف به شکل صحیح

تقسیم‌کار در زندگی زناشویی به معنای توزیع وظایف و مسئولیت‌ها بین زن و مرد است. براساس سنت‌های قدیمی که این روزها دیگر طرفداران زیادی ندارد، مسئولیت کار بیرون با مرد و کارهای منزل با زن است. اما این تقسیم وظیفهٔ جنسیتی به این معنا نیست که دیگر همسران نباید در انجام امورات به یکدیگر کمک کنند. در دنیای امروزی که زن و مرد پابه‌پای هم کار می‌کنند، تقسیم وظیفهٔ جنسیتی دیگر معنایی ندارد و هر دو طرف باید منصفانه مسئولیت‌های زندگی را برعهده بگیرند. اجرای راهکارهای زیر، به جلوگیری از دعوای زن و شوهرها کمک شایانی می‌کند:

 • بحث و توافق

زوجین باید با یکدیگر دربارهٔ تقسیم‌کارها در خانه و خارج از خانه بحث و گفتگو کنند. آن‌ها باید نیازها، توانایی‌ها و ترجیحات هر طرف را موردبررسی قرار داده و به توافقی بر سر تقسیم‌کارها برسند.

 • برابری و انصاف

تقسیم‌کار بین زن و مرد باید براساس انصاف و برابری صورت بگیرد. به این معنا که نباید تمام وظایف خانه و مراقبت از فرزندان به عهدهٔ خانم خانه باشد و مرد هیچ مسئولیتی نداشته باشد. بلکه باید وظایف و مسئولیت‌ها بین دو طرف به‌طور عادلانه و تعادلی تقسیم شود.

 • ارتقا آگاهی

طرفین نباید خود را پایبند به اصول‌های نادرست قدیمی بدانند و بر طبق آن رفتار کنند. مشاوره با روانشناس‌های خوب تهران یا شهر خودتان، می‌تواند به افزایش آگاهی در این مورد کمک کند.

آیا این خبر مفید بود؟