آداب کاشت مژه

شاید با خودتان می‌گویید که وجود چند تار مو بیشتر یا کمتر روی پلک چه تاثیری در زیبایی صورت ما خواهد داشت که این‌ طورساده خودمان را به تیغ جراحی می‌سپاریم آن هم جایی پیرامون چشم‌ها که یکی از حساس‌ترین اعضای بدن است.

به گزارش رکنا ، کمتر کسی این روزها به جنبه سلامتی این موضوع می‌پردازد و رویای داشتن چشم‌‌هایی با مژه های بلند و پرپشت دیگر مجالی برای تجزیه و تحلیل باقی نگذاشته است.

به دلیل ریزش طبیعی مژه‌ها یا ریزش غیرطبیعی آن‌ها بر اثر بیماری روز به روز به تعداد متقاضیان کاشت مژه به شیوه جراحی زیبایی افزوده می‌شود تا با موهای طبیعی خود فرد، حجم مژه‌ها چندین برابر شوند. برای این‌که با جزئیات بیشتری از این عمل آشنا شوید، همراه با دکتر علیرضا بخشایی‌کیا، فوق تخصص جراحی پلاستیک ‌ترمیمی و زیبایی همه جوانب کاشت مژه به شیوه جراحی را بررسی کرده‌ایم.

چرا کاشت مژه؟

شیوه‌های مراقبت از پوست و مو در روزهایی که سرانه مصرف محصولات آرایشی سر به فلک کشیده است شکل و شمایل متفاوتی به خود گرفته است. دیگر پوست و موهای ما سلامت سابق را ندارد و استفاده بیش از اندازه از موادشیمیایی آرایشی اجازه رشد و ‌ترمیم به آن‌ها را نمی‌دهد. از طرفی افراد زیادی به دلایل مختلفی مانند بیماری، سوختگی، التهابات سیستماتیک یا حتی به صورت مادرزادی دچار ریزش مژه شده و بخشی از آن‌ها را از دست می‌دهند.

در این موقعیت است که عمل جراحی ظریف کاشت مژه به کمک شما می‌آید تا تارهای از دست رفته مژه‌ها را دوباره بازیابید. همیشه این عمل‌‌های زیبایی جنبه‌ ترمیمی ندارند و عده زیادی با رویای بلند، ضخیم‌تر شدن مژه‌ها و زیباتر کردن ظاهر، چشم‌هایشان را به این عمل‌ها می‌سپارند.

تجربه و مهارت متخصصان زیبایی امروز نگرانی‌های شما را بابت موفقیت‌آمیز بودن عمل کاشت مژه به حداقل می‌رساند. با وجود این عوارضی هستند که گاهی دردسرساز می‌شوند و راه شما را تا رسیدن به بهبودی کامل ناهموار می‌کنند. پس بهتر است ابتدا از همه جزئیات این عمل آگاهی کسب کنید و بدانید آیا گزینه مناسبی برای عمل کاشت مژه هستید یا خیر؟

کاشت مژه چگونه انجام می‌شود؟

کاشت مژه تقریبا عملی ایمن و مطمئن است که به دلیل موقتی نبودن و ماندگاری طولانی طرفداران زیادی دارد. بنابراین برای این عمل به متخصص پوست و جراح زیبایی مراجعه می‌شود تا با بررسی همه‌جانبه و دقیق طی یک جلسه چند ساعته عمل کاشت یا پیوند انجام شود.

به این صورت که ابتدا پزشک با کمک آزمایش‌های اولیه و بررسی سوابق پزشکی علت ریزش مژه را یافته تا مطمئن شوند که این عارضه به علت بیماری‌های غیرقابل درمان رخ نداده و عمل پیوند با موفقیت انجام خواهد شد. سپس با در نظر گرفتن سلامت پلک و وضعیت موها عمل ظریف‌ ترمیم و جایگذاری مژه‌ها با برداشتن فولیکول‌های مو از نواحی پشت سر یا ساق پا آغاز می‌شود.

دکتر بخشایی‌کیا در این‌باره می‌گوید: «این کار باید از طرف جراح زیبایی و متخصص متعهد انجام گیرد. به این شیوه که جراح برای برداشتن فولیکول‌ها به شکل موضعی پشت سر را بی‌حس کرده و بعد از جدا کردن خط باریکی از موها، پوست سر را بخیه می‌زند. در مرحله بعد به سراغ چشم‌ها رفته و اطراف محل پیوند مژه را هم بی‌حس می‌کند تا پس از بررسی فولیکول‌های جدا شده مو زیر میکروسکوپ، آن‌ها را از هم جدا کرده و برای کاشت آماده کند.

موهای ضخیم و خشن برای این عمل مناسب نخواهد بود، بنابراین متخصصان به سراغ موهای ظریف و نازک می‌روند. حالا زمان آن است که این فولیکول موها پس از ایجاد برشی بسیار باریک و ظریف در ناحیه پلک با دقت بسیار بالا در پلک بالایی پیوند زده یا به اصطلاح کاشته شوند. در پایان هم نیاز به بخیه‌هایی نامحسوس پس از اتمام کاشت مژه هست که پزشک بعد از کاشت یک به یک فولیکول‌ها انجام خواهد داد.

چه زمانی کاشت مژه موفقیت‌آمیز است

قطعا فردی با داشتن مژه‌های طبیعی صرفا کوتاه یا بی‌حالت نمی‌تواند این عمل را عملی ضروری برای خود بداند. به علاوه این‌که یک پزشک متعهد اجازه کاشت مژه را به‌راحتی به هر فردی نخواهد داد.گاهی عارضه ریزش یا کم‌پشتی مژه‌ها فقط با تجویز یک تقویت‌کننده طبیعی مژه و مصرف مداوم و منظم آن‌ها برطرف خواهد شد.

در مقابل عمل زیبایی کاشت مژه برای افرادی با مژه‌های آسیب‌دیده و ضعیف پیشنهاد می‌شود تا در خانم‌ها با ایجاد اختلال در زیبایی ظاهری با مشکلات بیشتری مانند از دست دادن اعتمادبه‌نفس یا سرزنش همراه نشود. از طرفی هم نداشتن مژه که به دلایل مختلف عارض شده باعث می‌شود چشم‌ها در مقابل گردوغبار و دیگر ذرات خارجی محافظی نداشته باشد و اهمیت آن فرد را به سمت پیوند سوق دهد.

پس پیش از متوقف شدن روند رشد مژه‌ها یا وارد شدن آسیب جدی به چشم‌ها مراجعه به متخصص راه‌حل منطقی خواهد بود. چراکه در این شرایط شما گزینه مناسبی برای دریافت این دست عمل‌های زیبایی‌ ترمیمی خواهید بود. در غیر این صورت ممکن است با بعضی خطاهای پیش‌بینی نشده آسیب جدی به چشم و مژه‌هایتان وارد شده و جبران آن غیرممکن باشد.

اهمیت مراقبت‌های بعد از کاشت

معمولا شما به منظور افزایش زیبایی مژه‌های موجود خود کاشت مژه را انتخاب می‌کنید. بنابراین بعد از انجام عمل کاشت باید دوران نقاهت را سپری کنید. تا حدود یک ماه بعد از عمل، موهای کاشته شده ریزش خواهند داشت. منتظر باشید، چون نتایج دائمی پس از ریزش اولیه مشاهده می‌شود و موهایی که روییده می‌شود کاملا طبیعی و دائمی است و برای همیشه به رشد خود ادامه خواهد داد.

در این مدت یعنی حدود چهار هفته از مالیدن، خاراندن، شست‌وشوی بی‌رویه صورت، چشم‌ها و مصرف دخانیات پرهیز کنید. تورم و قرمزی پلک‌ها پس از عمل را هم بعد مصرف داروهای ضدالتهاب به مرور زمان پشت سر خواهید گذاشت.

علائمی که نباید ساده از کنارشان بگذرید

هیچ پزشک متعهد و متخصصی به‌طور قطع از بدون عارضه بودن این عمل نخواهد گفت به‌ویژه زمانی که نیازی برای کاشت مژه هم وجود ندارد. گاهی اصرار متقاضیان یا سودجویی بعضی پزشک‌نماها منجر به بروز عوارضی می‌شود که جبران‌ناپذیر است. در شرایط ایده‌آل طی مشاوره و ارزیابی‌های اولیه تمامی شرایط برای فرد متقاضی شرح داده خواهد شد تا آگاهی لازم و اطلاعات کاملی درمورد عمل زیبایی کاشت مژه به دست آورد.

با همه این تفاسیر گاهی عوارضی گریبان شما را می‌گیرد که اگر کمترین اطلاعاتی درباره آن داشتید، ریسک کاشت مژه را نمی‌پذیرفتید. یکی از دردسرسازترین و شایع‌ترین عوارض احتمالی این عمل خارش بعد از کاشت مژه‌هاست.

گاهی با وجود دارو درمانی هم این خارش آزاردهنده به سراغ فرد می‌آید که خاراندن محل‌های برش داده و پیوندزده با ناخن موجب بروز عفونت و کنده شدن مژه‌ها خواهد شد. عفونت پلک، درد و تورم شدید در ناحیه عمل هم از دیگر عوارض کاشت مژه است که باید به سرعت با درمان از انتشار آن به بافت‌های مجاور چشم جلوگیری کرد.

درنهایت هم به مواردی برمی‌خوریم که از رشد غیرطبیعی مژه‌های خود شکایت دارند. به‌طوری که جهت رشد مژه‌های فرد به سمت داخل کره چشم یا پلک‌ها متمایل شده، عارضه جدی در دید و سلامت چشم‌ها ایجاد می‌کند. پس علاوه بر آگاهی از همه جوانب این عمل در انتخاب متخصص و مراکز کاشت یا پیوند معتبر بسیار دقت کنید.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟