گرانی ارز را به جان پوست و موهایتان نیندازید

 محصولاتی  که پیش از این  از پررونق‌ترین و پرفروش‌ترین بازارها را در اختیار داشتند. در همین گیرودار طرفداران خرید لوازم آرایشی تقلبی و بی‌نام و نشان روزبه‌روز بیشتر می‌شوند اما این‌که با مصرف این محصولات بدون مجوز چه بلایی سر پوست و ظاهر آن‌ها می‌آید،  موضوعی است که متخصصان با خوش‌بینی به آن نگاه نمی‌کنند و درباره عواقب وخیم آن هشدار می دهند.

به گزارش رکنا ، همین جا با بررسی وضعیت بازار این روزهای محصولات آرایشی و مراقبتی علت این میزان گرانی را بخوانید، ضمن این‌که دکترمجید میرزاخانی، متخصص پوست، مو و زیبایی تمام عواقب جبران‌ناپذیر مصرف محصولات تقلبی را به شما خواهد گفت.

قیمت‌های بالا و توان خرید کم

داستان دقیقا از چند روز بعد از گرانی ارز و نوسانات آن آغاز شد. روزبه‌روز به قیمت محصولات آرایشی و بهداشتی اضافه و از مشتریان آن کم شد. برندهای معروف خارجی دیگر رونق سابق را نداشتند و یک به یک از رقابت کنار زده شدند.

اخباری که تا همین چند ماه پیش از گردش مالی بالای بازار لوازم آرایشی در ایران می‌گفت حالا نگرانی‌های تازه‌ای دارد. آن هم سوق دادن همه مشتری‌ها به سمت بازار محصولات بی‌کیفیت و تقلبی است که سلامتی مصرف‌کننده را به مخاطره می‌اندازد. حساسیت جنبه بهداشت و سلامت این ماجرا تا اندازه‌ای است که حتی مخاطرات استفاده از لوازم آرایشی غیراستاندارد و بدون مجوز در مواردی منجر به نقص عضو هم شده است.

فروش تقریبا به صفر رسیده

با چرخی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای فروش عطریات و محصولات آرایشی و بهداشتی به‌راحتی می‌توانید حال و هوای کم‌رونق آن‌ها را با چشم ببینید. ملکی که نزدیک به شش سال مشاور زیبایی و فروشنده یکی از فروشگاه‌های مطرح برندهای معتبر آرایشی و مراقبت پوست است می‌گوید: «ما روزانه در کنار خریدارانی که به صورت رهگذر یا با معرفی پزشک و اطرافیان به فروشگاه مراجعه می‌کردند مشتریانی داشتیم که به‌طور مرتب برای تمدید خرید خود چه به صورت آنلاین و چه حضوری سال‌ها مشتری دائمی ما بودند اما امروز تعداد آن‌ها قابل مقایسه با قبل نیست.

تقریبا قیمت تمام محصولات فروشگاه افزایش داشته است. این تغییر قیمت قطعا برای هیچ‌کس خوشایند نیست نه ما به‌عنوان فروشنده و نه خریدار.

افزایش بی‌رویه قیمت برندهای خارجی

سامان شریفی، مدیر فروش یکی دیگر فروشگاه‌های زنجیره‌ای آرایشی معتقد است مشکل فقط گرانی و بالا رفتن دلار نیست. با این میزان بی‌اعتمادی و تورم محصولات شرکتی‌ اکثرا فروش ندارند یا با این تصور که حتما فردا قیمت‌‌ها بالاتر است، می‌گویند موجودی نداریم.

این کار باعث شده فروشگاه‌‌هایی که محصولات اوریجینال می‌فروشند اجناس‌شان ناقص باشد و با مشکل مواجه شوند. قیمت‌ها بی‌رویه افزایش داشته و بیشتر مشتری‌ها توان خرید ندارند. از طرفی با بخشنامه سازمان غذا و دارو که در ابتدای سال ارائه شد واردات لوازم آرایشی با مشکلاتی روبه‌رو شد. با در نظر گرفتن این همه مانع و با توجه به این‌که درصد زیادی از این محصولات به واردات متکى هستند و امکان تولید داخلى ندارند بنابراین قاچاق و ارائه محصولات تقلبی در بین دستفروشان و مغازه‌های سطح شهر رایج می‌شود.

زیر زمینی‌های خطرناک

با صدای بلند می‌گوید که ریمل‌هایش فقط پنج هزار تومان قیمت دارد و انواع رژلب را فقط با سه هزار تومان می‌فروشد. او به تبلیغاتش ادامه‌ می‌دهد و ادعا می‌کند که محصولاتش آلمانی ‌است. حتما شما هم فروشندگان مترو یا دستفروشانی دیده‌اید که مشتی محصول را درون ساک یا سبدی ریخته و به فروش می‌رسانند. با هزار و یک دلیل شما را قانع می‌کنند که این لوازم اصل هستند و مغازه‌ها به خاطر مالیات همین جنس‌ها را چند برابر عرضه می‌کنند.

مشتری هم کم ندارند به‌ویژه این روزها که دیگر بودجه‌شان اجازه استفاده محصولات دیگر که حالا چندین برابر قیمت دارد را نمی‌دهد اما قصه چیست حتما حالا دیگر همه می‌دانند که این محصولات تقلبی‌اند و با چه شرایطی به صورت زیرزمینی بدون مجوز توزیع‌ می‌شوند یا در محیط‌های غیر بهداشتی تولید می‌شوند. اما حالا می‌گویند گرانی دست و پاها را بسته و چاره‌ای ندارند. حتی معتقدند تا به حال چندبار از این تقلبی‌ها خرید کرده‌‌اند و مشکلی هم برایمان ایجاد نشده است اما متخصصان پوست و پزشکان عقیده دیگری دارند و قاطعانه معتقدند که تقلبی‌ها خطرناک و بیماری‌زا هستند.

کیفیت را فدای کمیت نمی‌کنیم

اگرچه همه مشکلات این روزهای اقتصاد روی تامین مواداولیه ترکیبات محصولات بهداشتی و آرایشی داخلی هم تاثیرگذار بوده است اما جایگزین کردن این محصولات با برندهای خارجی که حالا چندین برابر دیروز قیمت دارند به سود سلامتی و البته بودجه شماست.

رهبری کارشناس فروش یکی از برندهای داخلی می‌‌گوید: «ما هم مجبور به تغییر قیمت‌ها شده‌‌ایم و حتی در تهیه بعضی مواد شیمیایی و دارویی که ترکیبات پایه‌ای محصولات‌مان هستند به مشکلاتی برخورده‌‌ایم اما قطعا با همه تغییرات هیچ دلیلی برای سود زیاد و چندین برابر شدن قیمت محصولات‌مان نداریم. تعهد ما از ابتدا این بوده که کیفیت را فدای کمیت نکنیم. اما این مسئله را هم در نظر داشته باشید که روی آوردن مشتری‌ها به‌ویژه خانم‌ها به سمت محصولات تقبلی مشکل امروز و دیروز ما نیست و شاید حتی نباید گردن گرانی دلار بیندازیم.

محصولات ایرانی را دست‌کم نگیرید

روند قاچاق محصولات به قدری حرفه‌ای است که تشخیص تقلبی یا غیرتقلبی بودن آن‌ها حتی برای کارشناسان این حوزه هم دشوار شده است. اگر در محصولات خارجی دنبال کیفیت می‌گردید با اطمینان به شما می‌گوییم که محصولات مرغوب داخلی چیزی از برندهای خارجی کم ندارد و بیشتر آن‌ها برپایه ترکیبات گیاهی تولید و عرضه می‌شوند.

توصیه آخر دکتر میرزاخانی برای ارتقای سلامت جامعه این است که حتما داروخانه‌ها و فروشگاه‌های معتبر را برای تهیه محصولات مورد نیاز خود انتخاب کنید. داروخانه‌ها فقط مجاز به فروش محصولاتی هستند که مورد تایید وزارت بهداشت باشد.

عفونت و حساسیت پوستی

دکترمجید میرزاخانی درباره تاثیرات این محصولات بر سلامت با تاکید و نگرانی می‌گوید: «محصولات آرایشی و بهداشتی نامرغوب و تقلبی که به دلیل ارتباط مستقیم با پوست بسیار آسیب‌رسان و خطرناکند بعد از مدت‌ها تاثیر منفی خود را نشان می‌دهند. تولید لوازم آرایشی نیازمند مواداولیه و شرایط نگهداری و آزمایشگاهی مناسب است که در روند تولید زیرزمینی، هیچ اصول تولید و نگهداری با استانداردی رعایت نمی‌شود.

بنابراین گاهی واکنش‌های شدید پوستی یا عفونت چشم و در بدترین حالت سرطان‌های پوست و دهان که بیشتر برگشت‌ناپذیر هستند و هزینه‌های بسیاری دارد، بلای جانمان می‌شوند. با این تفاسیر با اطمینان به شما می‌گوییم که این محصولات در شرایط استریل تولید نمی‌شوند، شرایط نگهداری نامناسبی دارند و در روند تولید آن‌ها موادنگهدارنده مضری به کار می‌رود که به آسانی باعث ایجاد عفونت به شکل دانه‌های چرکی روی پوست و حتی اگزما و قرمزی می‌شود.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟