پرونده کدخبر: 578 ارسال پرینت 15

رکنا: ال چاپو (گازمن) معروف به سلطان موادمخدر که با اجرای نقشه شگفت‌آوری از زندان مکزیک گریخته بود، ماجرای فرار و دستگیری‌اش با تیترهای درشتی در مطبوعات جهان انعکاس یافته و شبکه‌های خبری درباره‌اش گزارش‌های جالبی پخش کرده‌اند. در این گزارش‌ها فاش شد این سردسته یکی از کارتل‌های بزرگ مواد مخدر چندی قبل با شون پن هنرپیشه مشهور و برنده جایزه اسکار دیداری مخفیانه داشته که همین باعث دستگیری‌اش شده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها ال چاپو زمانی توسط مأموران ردیابی شد و به دام افتاد که برای ساخت فیلمی از زندگی پرماجرایش با تعدادی از تهیه‌کنندگان و بازیگران سینما وارد مذاکره شده بود.

به گزارش خبرنگاران دیدار شون پن با ال چاپو زمانی اتفاق افتاد که سلطان مواد مخدر از دست مقام‌های مکزیکی و امریکایی در حال فرار بود. «کیت دل کاستیو» ستاره سریال «La Reina» فاش کرد که شرایط انجام مصاحبه ال چاپو با شون پن را فراهم کرده بود.

گفت‌وگو با شون‌پن

ال چاپو در بخشی از مصاحبه خود می‌گوید: نمی‌خواهم از من چهره یک راهبه تصویر شود. این درحالی است که رولینگ استون ویدیویی 2 دقیقه‌ای از این مصاحبه پنهانی و اختصاصی را نیز منتشر کرده است.

«شون پن» گفته برای ملاقات با «ال چاپو» چند ماشین من را به مکانی نامعلوم بردند و در حالی که در محاصره 30 تا 35 فرد مسلح بودم و صدها سرباز نیز در نزدیکی‌مان دیده می‌شدند؛ و در این شرایط با ال چاپو ملاقات کردم.

وی خاطرنشان کرد که هیچ یک از نزدیکان ال چاپو با او انگلیسی حرف نمی‌زدند.

ال چاپو در گفت‌وگو با شون پن، قاچاقچی بودن خود را انکار کرده و گفته است که بیش از هر کس دیگری هروئین، متامفتامین، کوکائین و ماری جوانای مردم جهان را تأمین کرده و ناوگانی از هواپیما، زیردریایی‌، کامیون‌ و قایق‌ برای انتقال مواد مخدر به نقاط مختلف اروپا و امریکا دراختیار دارد.

مکزیک ال چاپو را به امریکا تحویل می‌دهد

اخبار حاکی است مقام‌های پنتاگون امریکا در سال 2014 میلادی از مکزیک خواسته بودند تا ال چاپو را به آنها تحویل بدهد. این قاچاقچی حرفه‌ای پس از 6 ماه فرار از زندان، روز جمعه گذشته در خانه‌اش در شهر «لوس موچیس» در سینالوای شمالی بازداشت شده است. در جریان درگیری مردان مسلح ال چاپو و پلیس مکزیک که برای دستگیری او اتفاق افتاد یک پلیس نیز کشته شد.

این قاچاقچی بین‌المللی چند سال پیش هم با همدستی نگهبانان زندانی در مکزیک موفق به فرار شده بود. ال چاپو نخستین بار در سال 1993 در گواتمالا دستگیر شد. اما سال 2001 میلادی دوباره فرار کرد. بار دیگر وی در سال 2014 میلادی پس از 13 سال فرار بازداشت شد اما پس از اقامت کوتاهی در زندان باز توانست فرار کند تا اینکه در سال 2015 میلادی برای آخرین‌بار موفق شد از زندان امنیتی با پرداخت رشوه و با کندن یک تونل زیرزمینی از سلولش به بیرون فرار کند و سرانجام در جریان تعقیب نیروهای امریکایی و پلیس مکزیک پس از 6 ماه بازداشت شد.

آخرین اخبار منتشر شده از دادستانی مکزیک نشان می‌دهد که مقام‌های مکزیکی در حال بررسی امکان تحویل ال چاپو به امریکا هستند. درحالی که درخواست‌های قبلی امریکا برای تحویل گازمن از سوی مقام‌های مکزیکی بی‌پاسخ مانده بود.

دادستان کل مکزیک می‌گوید: آنچه باعث ردیابی و درنهایت دستگیری ال چاپو شده تماس‌های او با بازیگران سینما و تهیه‌کنندگان هالیوودی بوده است. دارایی ال چاپو یک میلیارد دلار برآورد شده است.

زندگی سلطان مخدر

خواگین گازمن معروف به ال چاپو در گفت‌وگو با شون پن داستان زندگی خود را چنین روایت کرده بود که از 6 سالگی با فروش پرتقال به خرج خانواده‌اش کمک کرده است و اکنون صدها خدم و حشم در اختیار دارد و ثروتی افسانه‌ای به چنگ آورده است.

ال چاپو در گفت‌وگوی خود با شون پن بیان کرده که چگونه تیمی از مهندسین خود را به آلمان فرستاده تا نقشه فرار وی را از زندان امنیتی بکشند و براحتی تونل موردنیاز وی را برای فرار در زیر سلولش بسازند و این تونل تا بیرون از زندان ادامه داشته باشد. دیدار شون پن با سلطان موادمخدر که در اعماق جنگل‌های مکزیک صورت گرفته، یکی از پرهیجان‌ترین دیدارها عنوان شده است.

ال چاپو با وجود شهرت جهانی‌اش به عنوان بزرگترین گانگستر مکزیکی همیشه در گفت‌وگوهای خود اصرار داشته که از او فقط به عنوان یک کشاورز یاد شود.

زیرپیرآهن کثیف ال چاپو

انتشار تصاویر ال چاپو سلطان میلیاردر موادمخدر هنگام دستگیری با یک زیرپیراهنی کثیف در سایت‌های اینترنتی تعجب بسیاری از کاربران را برانگیخته است.

برخی در صفحه خود نوشته‌اند با این همه پول و دارایی نتوانسته بود لباس تمیزی بر تن داشته باشد. این در حالی است که ال چاپو در زمان حمله سربازان مسلح به خانه‌اش سعی داشته از طریق راه آب فاضلاب فرار کند و به همین خاطر زیرپیراهن 800 دلاری‌اش بشدت کثیف شده بود.

به گفته منتقدان با وجودی که مجله فوربس این مرد را یک میلیاردر سرشناس معرفی کرده او بیشتر شبیه به یک گدای خیابانی بوده است.

اطلاعات پلیس حاکی است ال چاپو هنگامی که توانسته بود از خانه خارج شود، سوار بر یک خودرو پس از کمی رانندگی در محاصره مأموران مسلح افتاده و در جریان زد و خورد دستگیر شده است.ارسال نظر